Havran z Předklášteří

7. 8. 2008

Autor titulu: Ellis Peters

Žánr: detektivní

Popis knihy:

Edith Pargeter pod pseudonymem Ellis Peters vydala skvělé detektivní romány, které se odehrávají v Anglii 12. století. Do středu děje postavila bratra Cadfaela. Cadfael je Benediktínský mnich, který většinu svého života prožil na bojištích, po návratu z Křížové výpravy vstupuje do řádu a žije v Shrewsburském opatství. 

 Autorka pro své příběhy vybrala neklidné období anglických dějin (1135 – 1145), kdy se král Štěpán pere o trůn s císařovnou Matyldou. Neklidná doba se promítá do života  Shrewsburského opatství.

Mnich, který pěstuje bylinky, pečuje o zahradu asi nevypadá jako napínavá četba. Nenechte se zmást, dostal do vínku skvělé vlastnosti - vtip, moudrost, lidskost a poměrně svérázný způsob, kterým řeší vraždy, krádeže, intriky a jiné lidské zapeklitosti v okolí Shrewsbury.Cadfael má na zahradě v opatství chatu, kde suší bylinky a vyrábí masti :

„Benet mezitím pokročil o kousek dál do chaty a rozhlížel se se zvědavostí a jistou úctou po narovnaných lahvích, kelímcích a skleničkách, které zdobily Cadfaelovy police, po ševelících svazečcích koření, které nahoře vzdychaly v lehkých závanech od otevřených dveří, po mosazných vážkách, třech moždířích, jediném bublajícím demižonu vína, malých dřevěných krabičkách a léčivými kořínky a po dávce malých bílých pastilek, které sušily na mramorové desce."

Popis jeho chaty je v některých dílech ještě malebnější,ale nepodařil se mi najít, tak to nechám na vás. Panečku, tam by se unikalo stresu. Už se vidím, jak sedím popíjím vychlazenou bylinkovou limonádu a vyprávím Cadfaelovi, kterak se mi podařilo nezavraždit některého „vypečeného“ čtenáře.   

 Myslím, že se Ellis Peters podařilo namíchat výtečně vyvážený kokteil, napětí, historických reálii a lidských příběhů. Jestli vás příběhy bratra Cadfaela chytí tak, jako mě, doporučuji Vám přečíst si knihu Margaret Lewis Edith Pargeterová – Ellis Petersová. Autorka detektivních románů z Shrewsburského opatství je zajímavá stejně jako její dílo. Nechá vás nahlédnout pod pokličku tvorby. Ellis po válce navštívila Československo, zamilovala si je a pustila se do překladů českých knih. V závěru této životopisné knihy se dočteme:

„ Univerzální vychází z jedinečného a tak tomu je i v díle Edith Pargeterové. Na vrcholu své spisovatelské dráhy dosáhla nejen velké popularity,ale i trvalé úcty  svých kolegů. Příběhy o bratru Cadfaelovi dosud vyšly ve dvaceti čtyřech jazycích. Bratr Cadfael pravděpodobně ještě  dlouho zůstane v Shrewsbury a v celém pohraničí velmi vlivnou osobností.“

http://www.shrewsburyguide.info/

http://www.shrewsburyabbey.com/home.htm

http://www.britannia.com/church/studies/shrewsbury.html 

Úryvek z knihy:

„ Bratru Cadfaelovi samotnému nepřipadalo na jeho pestrém životě nic divného, nic z něho nezapomněl a ničeho nelitoval. neviděl žádný rozpor v tom, že kdysi měl potěšení z boje  a dobrodružství, a nyní je nachází v životě v ústraní. nepohrdl, pravda, kořením čtveráctví, když bylo k mání, stejně jaké měl rád kořeněné pokrmy; přece však byl jako loď zakotvená v přístavu.“   

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback