Hledání Flow

18. 12. 2008

Autor titulu: Petr Škyřík (ed.)

Žánr: pohádka, sci-fi, detektivní, odborný, thriller, historie, fantasy, psychologický, poezie, humor, literatura faktu, cestopis, pro děti, dobrodružný, populárně naučný, životopis, současná lit., filosofie, novela

Přebal knihy:

Popis knihy:

EMILY JE STRANGE. BEZPOCHYBY. 

Je to samozřejmě trochu divné. Psát někam, že je doslova "životně" důležité přečíst knihu, na jejímž obsahu máte sama podíl. (A navíc mít tu drzost "lobovat" pod vlastním avatarem, že? ;-) )

Jenže TAHLE knížka do TÉTO rubriky prostě patří. Tahle rubrika byla v podstatě vymyšlena jen pro ni. Zřejmě kouzlo nechtěného, leč stalo se.

A já mám takovou obsesi. Když si něco opravdu myslím, tak to prostě napíšu. I když to vypadá divně. :-) Může vás to pobavit/pohoršit/pokazit/podpořit/podráždit/ponechat naprosto v klidu ... Bezpochyby. Ale to je tak asi všechno, co s tím uděláte. :-)

Protože já si opravdu myslím, že HLEDÁNÍ FLOW je:

READ OR DIE. DOSLOVA.

Objektivně

Kniha Hledání Flow je ročenkou mladého a úspěšného e-zinu, ve kterém pracují, a podílejí se na něm, samí (duchem určitě) mladí a (nadšením určitě) úspěšní lidé :-), a jenž je primárně zaměřen na mladýa úspěšný obor.

 • BOD PRVNÍ -> pro REDAKCI A AUTORY - za zajímavé a aktuální čtení :-)

Na pouhých (?) stopadesátijedna stránkách shrnuje nejzajímavější (Ha! Druhá věta a už střet zájmů!:-)) blogové zápisky, články, editorialy. Nabízí i statistiky návštěvnosti Inflow, fotografie ze školeních akcí, přehled "tématických příloh" (magazínů Inflow) a ... a určitě ještě mnohé. :-)

 • BOD DRUHÝ -> pro EDITORA - za "šťastnou"ruku (myš:-)) při výběru. Já bych si asi - stojíc před tímto úkolem - prostřelila hlavu. Protože Inflow za rok své existence představuje už POŘÁDNÝ balík informací. (Co vybrat? Co? Co? Co?)

Je to bibliofilně-grafický zážitek.

 • BOD TŘETÍ -> pro KAHIHO. (Ehm... aspoň vidíte, že nejsem zaujatá a boduji naprosto objektivně. :-))

Je to čtenářský zážitek. Intelektuálně, vizuálně, hmatově,:-), úsměvně, srdečně ... je to prostě komplexní záležitost.

/POZNÁMKA: Jen chuťový zážitek nic moc. Ne, (ještě) jsem to nelízala. Pouze tuším./

Za signifikantní pro tuto knihu bych označila interaktivní prvek "zabudovaného knižního zrcadla" v kapitole Inflow Blogger 2008. (Překlad: Je to taaak sladkýýý.)  

 • BOD ČTVRTÝ -> Pro všechny, kdo se podíleli na kostičkách i na složené skládačce. Protože je dokonalá tak, jak je. 

Subjektivně 

Kniha HLEDÁNÍ FLOW je naprosto nepostradatelná pro:

 • všechny současné/budoucí/bývalé studenty a vyučující na našem oboru: 

Aby si uvědomili/nezapoměli/zjistili do čeho půjdou/co jdou/čím šli ... a s kým. Protože nezachycuje jen e-zin, ale i to, co je jeho předobrazem/(ne)virtuální realitou ...

Myslím, že tenhle bod nepotřebuje rozvádět.

 • všechny, kteří  (aach bohužel) nejsou na našem oboru:

Abymohlitiše a upřímně závidět.

A nebo nám to hlučně a neupřímně přát.

A nebo i "kombinace". Připouštím.

 • všechny, kteří chtějí spatřit/číst/prožít opravdové a nefalšované FLOW: 

Aby nemuseli brát drogy.

JAK VZNIKAJÍ VŠECHNY KNIHY. KROMĚ TÉHLE.

Ne, já si skuteně nemyslím, že kniha je plná příspěvků na vysoké stylistické a odborné úrovni. Ve skutečnosti díky téhle dedigitalizaci e-zinu (Luxusní paradox, že?) více vynikají všechny nedokonalosti.

Sražte si tlak. Teď mluvím hlavně o sobě.

Listujíc knihou, zděsivší se svého literárního stylu/virtuální image/popírání zákonů typografie i základů mateřského jazyka, přistihla jsem se, že se usmívám. Považte! Jak by pravil klasik: "A co dělá prznitelka?! Prznitelka se usmívá! Usmívá se! Navzdory své průměrnosti!" 

Jak se "normálně" píšou knihy? Zvolí se téma, problém, postavy, žánr, míra fabulace, délka a struktura textu a já nevím, co ještě všechno. A pak příjdou korektury, editoři, cenzoři, vydavatelé, nakladatelé, grafici, manažeři ....  

PROTO JE TAHLE KNIHA TAK ZVLÁŠTNÍ. PROTOŽE JE ŽIVÁ. (Včetně postav, žánrů, témat a všeho, co vám jen příjde na mysl.)

Všichni, kdo ji psali, psali do ní svůj život víc, než kterýkoli jiný spisovatel do své knihy kdy (z)může.

Protože ji psali dlouho, v bouřích i v klidu, v knihovně, v práci, z nudy, ze zájmu, v noci, pro něco nebo jen tak, ráno, místo sváči, měníc se, pro sebe nebo pro druhé, hlavně spolu.

Není to jen "ročenka pro vnoučata". Je to FLOW. Je to ŽIVÝ KNIŽNÍ DŮKAZ, že tento úkaz existuje.

CO MI NA KNIZE VADÍ. VÝRAZNĚ.

Vadí mi, že nemá tvrdé desky. Jsem schopná pochopit, proč (finance bla bla bla) je kniha brožovaná. Na druhou stranu "tvůrcům koncentrovaného Inflow v knižním vydání" muselo (!) být přece zřejmé, že:

 • s ním budu spát minimálně první týden v posteli.

Ne, nejde o zrvácenou formu bibliofílie, až "tak strange" opravdu nejsem.:-/ Jen posledních 15 let pravidelně usínám ksychtíkem v aktuálně/akutně oblíbené knize. (To je ta lepší verze. Mezerník zaražený v craniu je nepříjemnější.)

 • s ním budu dost machrovat.

("Cože?! Informatika nemá ž á d n o u ročenku?!";"Cože?! Vy nemáte ani vlastní e-zin? A kde u vás blogují vyučující společně se studnety?! Jako jak n i k d e ... ?"; "Cože?! Ty ještě nemáš ani řádku v žádné O P R A V D O V S K É knize?"; případně prosté/osvědčené/vše zahrnující: "CHA CHÁ!")  

Hledání Flow to má se mnou prostě hrozně "nabité"! V noci se mnou spí, ve dne s ním machruju. To je strašně náročné na materiál! Berte to prosím příště v potaz!


POZNÁMKA A ZÁVĚR. V JEDNOM. 

Ve skutečnosti samozřejmě chápu tento skrytý záměr "book-imagemakera" :-).

Jde o to, že to bude rychle vypadat "jetě".

A které knížky jsou NEJVÍC "jeté"? 

Ty, které dávají/jsou svým čtenářům NEJVÍC

 

vaše EMILY 

 

Úryvek z knihy:

 • výběr z úvodních mott:

Jeleni, kteří nepíší nic, mají parohy jen na ozdobu.

Jedni jeleni píší páté přes deváté, druzí čtvrté přes dvanácté, třetí jeleni píší druhé přes desáté ... kteří jeleni píší nejlíp?

(Petr Nikl, Jělěňovití)


 • z předmluvy:
Před deseti lety, v roce 1998, vydal Mihaly Csikszentmihalyi knihu "Finding Flow". Kniha pojednává o tom, že když člověk dělá to, co miluje, často ztratí pojem o čase. Píše se v ní o seberealizaci a smyslu života, ale je i návodem, kde hledat to, co nás pohltí. My jsme pro Inflow ročenku za rok 2008 tento název "propůjčili", protože v jádru nám jde o to samé. Kniha Hledání Flow je mozaikou, výběrovým dílem mnoha autorů, kteří do Inflow(.cz) v roce 2008 přispěli něčím zajímavým, originálním, imaginativním. Je to kniha o hledání, nacházení, sdílení a nadšení.

(Petr Škyřík, Hledání Flow)


 • z exkluzivního rozhovoru tří blogerů (JJS - Lotyna - Emily), který byl pořízen speciálně pro knihu Hledání Flow, jako bonus:

Emily: ČÍM by jste nejraději vytřeli Inflow komunitě zrak?

JJS:Myslím, že bych všem vytřel zrak, kdybych byl jmenován vrchním cenzorem, v jehož kompetenci by bylo mazat bludné příspěvky z blogů a z komentářů. To by bylo teprve tóčo!

Emily:Aha. A už v pubertě se Vám zdávalo, že budete pálit knihy? A vzrušuje Vás to? Chcete se nám svěřit?

JJS: Ale ne, profesionálního knihovníka - paliče či moderátora - mazače, to nemůže vzrušovat, musí pracovat bez emocí - strojově přesně vyhledávat a posuzovat závadné knihy či příspěvky na blozích - padni komu padni. Mimochodem páter Koniáš zemřel v pověsti svatosti!

Emily:Proč se Vám vybavil Koniáš? Volná asociace? Nečekaná sebereflexe?!

Lotyna: A Koniáše ztotožňujete se "strojem"! Že by první robot?!

Emily:Proboha! A co na to beruška?!

(?, ?, :-) )


 

 • z knihy:
:-) www.inflow.cz  :-)

(blogeři a blogerky, autoři a autorky, komentátoři a komentátorky, fotografové a fotografky, kteří byli součástí flow na Inflow v roce 2008, Inflow.cz)


 • z doslov(n)ení: 
Vzpomínky jsou nejlepší nehmotnou sbírkou, času nepodléhají, celý svět se do nich vejde.

(Miroslav Nevrlý, Chvála zadní země)

  

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

7 komentářů

Obrázek uživatele Stáňa

Dnes jsem si ji přivezla. Je nádherná. Úžasná a památeční. Těším se, na stará kolena až budu mít zuby ve skleničce, budu si znovu pročítat vaše příspěvky. Jsem moc ráda, že jsem právě TEĎ na TÉTO škole.

A dokonce prestižní cena ctihodného Ina a Flowa. Neuvěřitelné.

Stáňa

Obrázek uživatele myrcza
20. 12. 2008
Kniha Hledani Flow je opravdu jedinecna, krasna, inspirativni... Ale cekala jsem, ze bude mit vysokou az nedostiznou uroven. Tudiz me prekvapilo, ze jsem v ni nasla svuj prispevek. Ted se mohu chlubit, ze muj strohy a krkolomny pokus o basneni je publikovan v te nejlepsi knize na svete! Dekuji! Nevim, pod jakym vlivem kdovi ceho dotycny(a), ktery(a) za to muze, byl(a), ale znovu DEKUJI! Letos budou ty nejhezci Vanoce, co jsem zatim mela :-)
Obrázek uživatele Peter Kahoun
Jsem ráda, že jsi ráda.
Obrázek uživatele Emily
21. 12. 2008

gender swaping?

Taky taky ? 

:-)

.....

Ne, my jsme rádi (já jsem taky ráda), protože (i) grafika byla fakt super. 

Obrázek uživatele Majla
21. 12. 2008
Já zřejmě jen tiše a upřímně závidím, ale navenek hlučně a neupřímně přeji. Opravdu hezká a nakonci i s překvapení. Fotka tak krásné tváře:-)Připadala jsme sï opravdu jako hvězda.Stříbná a ježatá.
Obrázek uživatele admin
Anonym
5. 1. 2009
Těším se až si ji taky přivezu domů, doufám, že na mě ještě nějaká zbyla :)
Obrázek uživatele EVa
8. 10. 2009

Napsali o nás :

http://www.ikaros.cz/node/5722

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback