Honza Boček: "Vizualizace informací" bude první kurz v mém životě, na který budu doopravdy chodit

S Honzou jsme se sešli v jeho oblíbené kavárně Falk, abychom si dali pivo a popovídali o kurzu Vizualizace informací. Na závěr se naše debata točila okolo toho, co se vůbec jako studenti KISKu naučíme...
Mohl bys představit nový kurz, který budeš na KISKu vést? Jak se jmenuje a o čem to bude?

Kurz se jmenuje Vizualizace informací (FF:VIKBB43) a hlavní téma je - nečekaně - vizualizace dat. Kurz je veden podobně jako Blok expertů, mělo by tam vystupovat třináct lidí, kteří o vizualizaci informací narozdíl ode mě něco ví. Kurz bude ve čtvrtek 14:10 - 15:45 před Blokem expertů na Fildě v posluchárně D22.

Pořád to je v procesu, kdy hledám a domlouvám se s přednášejícími. Například Josef Šlerka, kterého jsem hodně chtěl, aby přednášel o social network analysis, vypadá, že má odteď zaplácaný už celý zbytek života. Je po něm velká poptávka, tak doufám, že se spolu dohodneme.Příklad vizualizace datJak bude kurz probíhat? Máš to nějak naplánované?

Mělo by to být takto: Jeden týden se bude mluvit o vizualizaci tvrdých dat. Například o social network analysis nebo o nástrojích pro vytváření map na webu. Druhý týden by tam mělo být něco více designového nebo artového. Chci, aby člověk získal vhled do oblasti vizualizací z obou extrémních pólů. Jak z toho technického, tak uměleckého.

 

Máš domluvenou dvojici přednášejících, která tuto představu vystihuje?

Z té technické stránky tam budou například Honza Pospíšil a Pavel Nygrýn. Honza Pospíšil je vývojář, bude mluvit o interaktivních mapách, o tom jak je dělat. Pavel Nygrýn je šéfredaktor časopisu Computer, ten bude mluvit o tom, jak vizualizace nedělat.

Artovou část zastupuje například Cyril Borkovec, streetartový umělec. Ondra Krajtl se zase zabývá vizualizací z pohledu teorie mysli: Jak nad vizualizací uvažujeme, kde se vzala, kde je počátek. Chtěl jsem tam také Jakuba Dvorského, který dělal hru Machinarium, ten je ale na Novém Zélandu, tak se letos neukáže.

Zvědavý jsem na Tomáše Marka s tématem Subjektivní datová vizualizace, na které píše na KISKu diplomku. To téma je na půli cesty mezi datovou vizualizací a artovou vizualizací. Bude to závěrečná přednáška, která oba světy - tvrdá data a umění - přiblíží a usmíří.

 

Je kurz určen jen pro studenty KISKu, nebo je otevřený taky pro studenty informatiky a uměleckých oborů?

Předmět je primárně určen pro KISKové bakaláře, je volitelný. Otevřený je ale pro všechny, nevidím důvod ho omezovat. Limitovaný je velikostí posluchárny D22.

 

Jaký bude výstup z předmětu?

Bude to cyklus přednášek, takže se počítá s prezencí studentů. Výstup z předmětu by měl být návrh vlastní originální vizualizace. Student by si měl najít zdroj dat: web, databázi, nebo si vymyslet, odkud by měla data pocházet. Na jejich základě pak navrhne, jak by vizualizace měla vypadat. Nemusí ji dělat.Příklad vizualizace dat


Jaké jsou příklady vizualizace dat?

Josef Šlerka měl už kdysi na svém blogu příspěvek o social network analysis. Tam je například vizualizace ze zasedání pražského magistrátu, na které je vidět kdo s kým a proti komu hlasuje. Pomocí jednoduché analýzy vizualizoval vztahy mezi vládnoucí koalicí a ostatními stranami. Byla tam třeba vidět tichá podpora jednotlivých komunistů.

 

Jaké je využití vizualizace v praxi?

Tyto analýzy se dají dělat pro leckterou firmu. Dá se zjistit, kdo se účastní komunikace, kdo komu posílá maily, kdo je ve firmě zbytečný apod. Využití je obrovské. U nás se to zatím moc nepoužívá, ale v západním světě je spousta firem, které nabízí social network analysis na hodnocení efektivity zaměstnanců.

 

O čem budeš přednášet ty?

Pokud vůbec, tak budu přednášet o datové žurnalistice. Jsem novinář a s Michalem Bergem jsme před rokem zakládali Datablog, takže mám k tomuhle tématu blízko. Také bych chtěl na přednášku zlanařit někoho z klasické online redakce, nejlépe šéfredaktorku iHNed.

 

Jak funguje vizualizace dat v kontextu žurnalistiky?

Datová žurnalistika, která pracuje s vizualizací dat, nahrazuje klasický textuální obsah. Je to žurnalistická metoda, kdy vytáhneš data z databáze nebo je vydoluješ na webu a uděláš z ní pěknou vizualizaci. Nejzajímavější médium, které s datovou žurnalistikou pracuje, je Datablog britského Guardianu.

Oproti klasické žurnalistice mají data jednu zásadní výhodu: umí odfiltrovat šum od informací. Tím, že klasická textová novinařina nepracuje s daty, ale kvalitativně, nabaluje na informace spoustu šumu. Když se dobře udělá vizualizace poskládaná z tvrdých dat a podá se jako článek, tak se dá ukázat přesně to, co chceš, a odfiltrovat sajrajt kolem.Příklad vizualizace dat


Jsou u nás zavedené redakce, které s datovou žurnalistiku pracují?

Nejsou, ale pokoušejí se o to. Vím o iHNed.cz a ČT Brno. Je to téma, o kterém se už nějakou dobu mluví. Baví mě, protože je hodně mezioborové. Dá se k němu přistupovat z různých stran: může k němu přijít sémantik nebo informatik, stejně jako statistik a novinář. Každý k tomu může přispět něčím novým. Je to velmi široké a proměnlivé téma, kdokoli může přijít s inspirací, která celé vnímání oboru posune zase někam jinam. Není tam žádná zavedená pravda.

 

Jak se díváš na to, že studenti KISKu a podobných nových oborů nezískávají tolik tvrdých skillů a spíše si dělají obecný přehled? Je to v pořádku nebo to je na škodu?

Jsem novinář. Naprosto uznávám, že jsou lidi, kteří mají široký rozhled a přitom nic neumí. Já to mám přesně takhle. Samozřejmě občas jsem z toho nešťastný, občas doma pláču, že nic technicky nesvedu, například těžit data z webu, programovat a tak dále. Ale když to budu potřebovat často, tak se to třeba jednou naučím. Naučit se konkrétní tvrdý skill je vždycky jednodušší, když na to má člověk čas, a když má motivaci. Získat rozhled je těžší. I proto otvírám předmět vizualizace informací, chci studenty inspirovat. Ať si každý student vybere to svoje, co ho bude nejvíce zajímat. Vždycky je lepší dostat inspiraci a pak se sám naučit tvrdé schopnosti. Sám jsem se ve škole těm tvrdým dovednostem vyhýbal - vlastně jsem poctivě nechodil nikam. Takže vizualizace informací bude první kurz v mém životě, na který budu chodit pravidelně.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 2. 2012

Zdravím, vypadá to na skvělý kurz. Uvažujete o záznamu kurzu formou videa? Toto téma mě hodně zajímá, ale nebudu mít možnost je v těchto časech navštěvovat.

Blok expertů se natáčí a zveřejňuje, by bylo skvělé, kdyby se to povedlo i u těchto přednášek.

http://inhd.cz/blok-expertu/ 

Díky. 

Obrázek uživatele Jiří Stodola

Na Masarykově univerzitě studuje velké množství studentů se zrakovým postižením, někteří jsou zcela nevidomí. Z hlediska těchto studentů není vizualizace dat užitečným nástrojem, ale problémem, který je třeba řešit.

Můžete nám přiblížit přínos předmětu z hlediska uživatelů se zrakovým postižením? Jakým způsobem budete postupovat, bude-li třeba v souladu s předpisy Masarykovy univerzity těmto studentům předmět zpřístupnit?

Není vizualizace dat náhrada myšlení představivostí?

Děkuji za informace.

Obrázek uživatele admin
Anonym
23. 2. 2012
Přidávám se k hlasům volajícím po videu, nezúčastním se všech přednášek :( 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback