Hotel Zagorje

Autor titulu: Ivana Simić Bodrožić

Žánr: současná lit.

Přebal knihy:

Popis knihy:

Bitva o Vukovar byla jednou z největších bitev občanské války v Jugoslávii. O tom však Hotel Zagorje není. Je o přeživších a nepřeživších této bitvy. A jejich příbuzných, známých, kamarádech, spolužácích.

Devítiletá dívenka společně se svou matkou a bratrem zažívají život uprchlíků (de facto jsou vyhnanci, ale na pojmenování nesejde). Dívčina rodina postupně ztrácí kontakt s otcem, obráncem Vukovaru. Nejprve žijí u příbuzných, poté živoří v prázdném, neobydleném bytě a nakonec zakotví v uprchlickém táboře. Hlavní hrdinka v něm zažívá první lásky, její bratr z něj posílá dopisy a matka se stará o chod celé rodiny. Všichni pak toužebně věří v návrat otce, který byl prohlášen za nezvěstného...

Literární kritika tento román hodnotila velmi pozitivně. U některých Chorvatů způsobil rozhořčení a rozčarování. Záhorci se cítili dotčení, neboť se jim zdál vůči nim nepřátelský. Ostatní Chorvaté reagovali vesměs neutrálně. Zvláště ti, kterých se válka blíže nedotkla. Srbové jej přijali bez negativních emocích. Není divu, nic protisrbského v románu není.

Byť jsou některé příběhy a situace v románu smyšlené, autorčino zachycení společenské atmosféry té doby zdá se býti přesné. K dokreslení všeobecně známých skutečností je Hotel Zagorje čtivem vhodným. Doporučuji jej dávkovat v menších porcích.

Úryvek z knihy:

Vůbec se nepamatuju, jak to začalo. Jen tu a tam nějaký záblesk. Okna v bytě dokořán, husté letní odpoledne, žáby u Vuky šílejí. Protahuju se mezi dvěma křesly a prozpěvuju si: Kdo si zpívá slova lživá, že je Srbsko malé. Táta zavře noviny a otočí se ke mně, cítím, že je nervózní. "Co to zpíváš?" vyhrkne. "Nic, slyšela jsem to od Bory a Danijela." "Ať to víckrát neslyším, rozumíš?" "Dobře, ćale." "Já jsem tvůj táta, a žádnej ćale, do prdele!"
(ćale = taťka; domácké oslovení otce typické pro srbské prostředí)
--------

další ukázky v češtině zde (PDF)
více ukázek v chorvatštině zde (PDF)

 

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Terajs
5. 11. 2012

Díky za tip. Už před lety jsem na tohle téma přečetla Všem sráčům navzdory a přijde mi hodně pravdivý její podtitul... Válka, o které nechcete nic vědět.

Přitom ten konflikt nám je blízko v místě i čase jako žádný jiný.

Obrázek uživatele Naokray
Třeba právě proto. Protože s válkou uvnitř hlavy i venku se žít nedá. To je podle mě důvod, proč se většina lidí o tyto věci nezajímá - kdyby si je připustila, ztratila by i ty poslední zbytky jakéhostakéhos duševního klidu. Ono těch vnitřních i vnějších front je beztak na světě dost.
Obrázek uživatele Bývalý Atlet
Ještě že nepatřím k většině. Mým dalším kamínkem do mozaiky bude Preživio sam Vukovar i Ovčaru.
Obrázek uživatele Jiří Stodola

Uprostřed války se dá žít přesně tak dlouho, dokud vás nezabijí.

"We're the middle children of history, man. No purpose or place. We have no Great War. No Great Depression. Our great war is a spiritual war. Our great depression is our lives. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won't. We're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off." 

 Tyler Durden, Fight Club

 

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback