Inflow v noci

6. 11. 2010
Editorial

Vážení a milí čtenáři,

vítejte na stánkách listopadového Inflow, které vám opět přináší to nejlepší ze sebe sama . Všudypřítomný temnější témbr podzimu zasáhl redakci i skladbu článků - a pevně věříme, že osloví i vás. Otevřít se pro obsah textu, vnímat jej v souvislostech či jako autorsko-čtenářský dialog si žádá určité ztišení - ne nepodobné tomu, jež je líčeno v úvodu knihy Knihovna v noci (Alberto Manguel):

Během dne je knihovna říší řádu. Pohybuji se nahoru a dolů i podél potištěných chodbiček se zřejmým cílem, hledám jisté jméno nebo hlas, knihy poutají můj zájem podle svého určeného místa nebo zařazení. Struktura místa je viditelná: bludiště rovných řad, nikoli aby se člověk ztratil, ale aby nalezl; místnost rozčleněná podle zjevně logické posloupnosti třídění; místopis řídící se předem určeným obsahem a zapamatovatelným pořadím písmen a číslic. Ale v noci se atmosféra mění. Zvuky se ztiší, myšlenky znějí hlasitěji. Čas se zdá být blíž tomu okamžiku na půl cesty mezi bděním a spánkem, kdy je možné znovu snadno stvořit svět.

Okamžik zrodu nového Inflow může být, alespoň ze strany jeho „knihovníků"/redaktorů, opředen obdobnými dojmy. Snaha a touha ověnčit rubriky čísla řádným obsahem se snoubí s pocity „tajemna", zda a jakým způsobem dojde k jeho vlastnímu naplnění. Pravidelně tvarovat bludiště textů je činnost nejenom krásná, ale mnohdy i dobrodružná (už teď můžeme prozradit, že se na její cestičky pozvolna napojují noví redakční členové ). A co by mělo být jejím výsledkem?

Moje oči i ruce, které jsou v pozdních hodinách osvobozeny od obvyklých zábran, nepozorovaně bloumají po vyrovnaných řadách a znovunastolují chaos. Jedna kniha nečekaně volá na druhou a spolu utvářejí spojenectví napříč různými kulturami a staletími. Polozapomenutá řádka zní ozvěnou jiné řádky z důvodů, které se za denního světla zdají být nejasné.

Zkuste se i vy začíst do aktuálně vydaných textů optikou hlubšího porozumění. Nebojte se rozeznít jejich řádky vlastními zkušenostmi, zaujetím, popř. jinými - za běžného dne - utlumenými pocity či zastřenými pohledy .

Vaše zasněná redakce

Fotogalerie

Štítky: editorial
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback