Informační etika aneb Pohár se naplnil vrchovatě

3. 6. 2008

Ještě v dosud neukončené anketě jsem vyplnila, že na Inflow neblogguji. Dostavila se však ona pověstná poslední kapka, která způsobila můj první příspěvek. Vždycky jsem doufala, že mě takto vyprovokuje prožitek informační radosti, o níž se s vámi budu chtít podělit. Opak je pravdou.

Tak si tak vyhořele sepisuji seminárku do SJ na téma sémantický web a při brouzdání a poohlížení se po dalším zdroji mi cvrnkne do nosu neuvěřitelná věc.

A z ní vyplývá anketní otázka: Co má společného příspěvek Web 2.0 vs. sémantický web Viléma Sklenáka a série článků o sémantickém webu Radima Gála?

Odpověď: takřka kompletní text, v němž se Gál ani nepokoušel o nějaké reformulace. Do očí bijící je to zejména v závěru, který je doslovnou kopií toho Sklenákova, s výjimkou prvního odstavečku, který je stylisticky i obsahově úplně jinde než zbytek textu.

Ušetřím vám trochu času - Sklenák svůj příspěvek přednesl na Inforu v květnu 2007. Gálovi text (pravděpodobně s dalšími výpůjčkami, nemám sílu to zkoumat) vystačil na 8 dílů seriálu o sémantickém webu v době od prosince 2007 do února 2008. Pořád jsem doufala, že někde najdu nějaké citace, jimiž se autor odkáže na zdroje. Marně.

Co z toho vyplývá? Vlastně poprvé jsem si tak nějak do hloubky uvědomila, jaký je plagiátorství nebezpečný hyenismus. Práci jiného člověka, který jí věnoval svůj čas, úsilí a znalosti, vydá někdo druhý za svou. S vkladem zlomku času, úsilí a znalostí publikuje 2 měsíce kvalitní text pln spokojenosti a připravený přijímat pochvaly.

Tak, a teď tajně doufám, že někdo, kdo nemá právě teď rudou mlhu zlosti před očima, najde nějaké přijatelné vysvětlení téhle "shody okolností" a přesvědčí mě o tom, že jsem si vše jen špatně vyložila...

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

11 komentářů

Obrázek uživatele tom
3. 6. 2008

No, on i Vilém Sklenák nemá v tom pdf ocitovanou tu tabulku rozdílů mezi w1 a w2. Ale prezentaci sem neslyšel, takže to určitě zmínil ústně :) Originál kdyžtak tady http://www.oreillynet.com/pub/a/oreilly/tim/news/2005/09/30/what-is-web-...

 

Jinak ještě k těm článkům "Radima Gála" - sedmá kapitola je copy&paste z diplomky Adama Zbiejczuka http://www.zbiejczuk.com/web20/

Obrázek uživatele Terajs

Odkazuje se na ten O´Reillyho článek, doslova "Není to prístup založený na striktní definici, ale v clánku se ukazují odlišnosti úspešných internetových firem." Mně by z toho vyplývalo, že tabulka pochází z citovaného článku.

Hm, tu sedmou kapitolu jsem tak nějak čekala. Ale fakt se mi nechtělo dotyčnému koukat pod prsty... 

Obrázek uživatele tom
3. 6. 2008

v tom případě omluva, přiznávám, že sem to jen prolít a na slajdy kolem moc nekoukal :)

 

Tak ne, v příspěvku byl původně odkaz na prezentaci kde to není, v celém článku to ale je.

Obrázek uživatele Terajs

Takže odkaz je upraven. A sdílení zdroje v pořádku. Uff.

Se omlouvám, to je teda premiéra... 

Obrázek uživatele admin
Anonym
5. 6. 2008
... a vzpomínám, že p. Sklenák ve svém příspěvku určitě říkal něco ve smyslu "už ani nevím odkud to mám, asi z Wikipedie". Ale je to už rok, takže možná mluvil o jiném grafu, obrázku atd.
Obrázek uživatele sdlfjls

To víte krade se, krade...

Tam, kde je možné užít z tepla domova CTRL C + CTRL V... Příležitost dělá zloděje.

A ještě je možné, že ten Gál a Sklenák je... same person.

To také na internetu bývá.

Ale samozřejmě - krást se nemá.

Obrázek uživatele tvaishar

Tak to je fakt hustý. Takhle nehorázně opisovat a jěště to vystavit veřejně.

Jsem asi už profesionálně deformovanej, protože by mě nenapadlo, že je něco takovýho vůbec možný. 

Obrázek uživatele Terajs
jak zjara. Možná trochu cynická otázka zní, kdo je tady vlastně deformovaný? My nebo dotyčný jedinec?
Obrázek uživatele MattSamyel
Kradení z internetu je někdy bohužel těžky pozantelné, ale můžu také přidat "úsměvný" zážitek z prací, u kterých jsem měl možnost vyzkoušet si hru na učitele Spolužáci měli zadáni za domácí úkol odpovědět na několik vět typu "Myslím že.." v anglickém jazyce.. ..a vážně jsem většinu z nich mohl dát do jednoho štosu a opravovat je lihovým fixem :| Abych se vrátil k plagiátorství z internetu.. ..že člověk nestíhá, nebo nemá o dané téma do eseje atd. zájem, tak si stáhne práci z internetu.. je to sprosté, ale rozhodně mi víc bere dech, když slyším, že tu někdo prezentuje cizí práci bez jakéhokoli odkázání na autora.. tu, na svém blogu..
Obrázek uživatele Tonda
16. 6. 2008
Docela zajímavý případ (ne)kopírování cizích textů je popsán v článku Zešílelo AP?...
Obrázek uživatele Terajs

v honbě za penězi ztratilo soudnost.

Možná by jim měl někdo vysvětlit, že když budou psát copyrihgt za každým slovem a také ho tam případně vyslovovat, dost to naruší srozumitelnost textu a stanou se bezcenným zdrojem...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback