Informační mediátor 2011 a Barcamp Vsetín

Původně jsem chtěla článek pojmenovat "Knihovnice a geekové". V druhé polovině února proběhly za sebou dvě konference - Informační mediátor 2011 a Barcamp Vsetín 2011. Bezprostřední dojmy se pomalu rozplývají, tak než zmizí úplně, zkusím je ještě shrnout do blogu. Včetně dovysvětlení genderově nevyváženého alternativního nadpisu.

Informační mediátor 2011

Konferenci Informační mediátor jsme pořádali s projektem PARTSIP ve čtvrtek 17. února na FF MU. Eva Güntherová už průběh konference shrnula v blogu PARTSIPu. Tady jsou mé nejsilnější zážitky a osobní dojmy z konference:

 • Konference startovala blokem zaměřeným na inovace v knihovnách. Těšila jsem se na Adama Hazdru - dlouho sleduju jak Drzou cihlu, tak další jeho aktivity (třeba Projekt 21). Adam nezklamal, přijel perfektně připravený a jeho přednáška byla z těch, které mě na konferenci bavily nejvíc.
 • S Petrem Škyříkem diskutujeme myšlenku oborového inkubátoru. Petr jí ve svém krátkém příspěvku stačil jen naznačit, ale i tak mám po konferenci pocit, že tímto směrem bychom se měli s PARTSIPem vydat.
 • Blok, kde jsme představovali projekty PARTSIP, byl pro brňáky, kteří už projekty znají, možná trochu nuda. Každopádně jsme díky němu získali pár nových zájemců o zapojení a já se těším, jak se to bude dál vyvíjet:). Každopádně se mi zdá, že v oborovém srovnání nevychází studentské projekty vůbec špatně;).
 • Blok o marketingu byl pro mě osobně hodně pozitivním zážitkem. Výběr hostů Olgy Biernátové byl skvělý, stejně jako její shrnutí zkušeností marketérky v knihovně, které blok odstartovalo. Kdybych měla vybrat z bloku jednoho řečníka, tak velkým a maximálně příjemným překvapením pro mě byl Ondřej Szlauer s praktickým návodem jak na tiskoviny v knihovnách.
 • Na konferenci jsme poprvé rozdávali ceny PARTSIP - křišťálové plakety a křesla Wegett za inovativní projekty. Díky moc Wegettu za dary, křesla poputují k novým majitelům tento týden, ale nejradši bychom si je v kanceláři nechali.
 • Kdybych zprojektů navržených na Cenu PARTSIP měla vybrat zase jen jednu věc, byly by to projekty Petra Přidala a Moravské zemské knihovny. Na ukázky během konference jsem koukala skoro s nevěřícím úsměvem: tohle se dělá za rohem v knihovně?, proč se o tom nemluví víc?
 • A nakonec díky všem účastníkům afterparty ve Falku, byla to příjemná tečka za celou konferencí.

Koho po přečtení mrzí, že nebyl, může se podívat na prezentace nebo videa (velku je zatím blok o marketingu, další budou přibývat):

Barcamp Vsetín 2011

Když jsem se o dva dny později ocitla ve Vsetíně, první můj dojem byl, že kdyby se obě konference spojily, poměr mužů a žen by byl vyrovnaný. Zatímco u nás na PARTSIPu dominovaly v obecenstvu knihovnice, vsetínský inkubátor byl plný geeků:). Prostě různé obory mají stále svá specifika.

Co bylo na Barcampu podobně?

 • Konalo se to podruhé. Stejně jako konference PARTSIP, i Barcamp ve Vsetíně byl druhý v pořadí (i když českých Barcampů bylo dohromady víc).
 • Přednášející. Konferenci PARTSIP a Barcamp spojovaly tři jména: Olgu Biernátovou jsem ve Vsetíně bohužel nestihla, její přednáška byla úplně první. Což nebránilo tomu, aby se z ní stala jedna z nejprobíranějších na místě i na Twitteru. Konečně jsem si v klidu (bez organizačních stresů) poslechla Adama Zbiejczuka s příspěvkem na téma monitoringu sociálních sítí. A trojici z PARTSIP konference i celý Barcamp uzavíral Martin Hassman.
 • Atmosféra. Nejsem objektivní, ale doufám, že byl PARTSIP podobný (i když v menším). Pořadatelé Barcampu ví, že konferenci nedělají chlebíčky a káva zdarma (symbol knihovnických konferenci - pamatujete si někdo na i3k?), ale lidi. Že v neformálním prostředí proteče mezi účastníky víc informací. A že jeden malý nápad může být víc než velký rozpočet. Vsetínský Barcamp organizoval Michal Berg - za atmosféru i celou organizaci velký respekt.

Tipy na videa

Ze všech přednášek na Barcampu budou k dispozici videa. Takže kdo nebyl, může sledovat Vimeo kanál, kde by se měly nahrávky brzy objevit. Tady (stejně jako loni) jsou mé osobní tipy:

 • Ve Vsetíně jsem nestihla ještě další dvě přednášky: Honzu Bočka s tématem datové žurnalistiky (koukněte např. na o.s. Brnění) a Filipa Hráčka, který mluvil o HTML5 a zombie apokalypse (pro ty, které zajímá, jak Filip přišel na název přednášky, je tento odkaz).
 • Přednáška Davida Grudla s názvem Technika vs. lidstvo 1:0 aneb proč žijeme pod bičem inženýrů a tváříme se u toho šťastně si na Vimeu nenechte ujít, patřila mezi nejzábavnější. Ze stejných důvodů doporučuju Davidovo barcampovské shrnutí.
 • Se zájmem jsem poslouchala roční zkušenosti Tomáše Čupra se Slevomatem. Ne vše, co říkal, je asi obecně přenositelné, ale v hlavě mi zůstala spousta postřehů.
 • Slyšela jsem a určitě doporučuju přednášky Adama Zbiejczuka a Martina Hassmana.
 • Přednáška Jarky Klimkové o tom, jak se dostala k práci snů, byla krátká, ale hodně inspirativní.
 • Všichni chválili přednášku Martina Kopty Pravidla vs. Principy - těším se alespoň na záznam.

Takže za Barcamp moc dík a doufám, že příští rok zas.

Dovětek (nejen pro knihovnice, knihovníky, brňačky a brňáky)

Pokud jste o obě akce přišli, tak krom videí je ještě šance vidět některé přednášející naživo v Brně. Roberta Němce, který vystoupil na Barcampu, lze čas od času potkat na KISKu. Filip Hráček na KISKu v Bloku expertů už tento semestr byl, tento a příští týden ho následují Olga Biernátová a Tomáš Čupr. S Olgou se budete moct setkat i na některých seminářích PARTSIP a plánujeme spolu podzimní konferenci. Na jiných PARTSIP workshopech potkáte třeba Adama Hazdru, Libora Friedela, Petr Škyříka a další (víc si přečtěte na partsip.cz).

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback