Information Literacy Week - především pro knihovníky!!!

11. 11. 2009
!!!Nejen pro fanoušky vzdělávání v SL, téma je zaměřeno především na knihovníky!!!

Tento týden (9.-15) se v SL koná Information Literacy Week pořádaný pod záštitou Univerzity of Sheffield (UK). Jmenovitě se o akci stará Mrs. Sheila Webber (Sheily Yoshikawa), která mimo jiné na Katedře Informačních studií výše zmíněné univerzitě působí. Vede také jako Director v  Centre for Information Literacy Research.O co tedy jde?

 

Sheila Webber

V praxi se jedná o několik akcí v SL. V průběhu týdne se tak můžete podívat na to, jak studenti kolaborují  s cílem vytvořit výstavu týkající se Information Literacy (IL). Včera se konal tradiční Roundtable Meeting v areálu Montclaire State university, na kterém se téma IL diskutovalo velice živě. Od definování pojmu IL diskutující přecházeli k oblasti vzdělávání IL, poskytování referenčních služeb v knihovně pomocí SMS a volání. Diskuze se dokonce dotkla tématu OA a problematiky publikování odborných článků. Jako nejzajímavější mně však přišla hádka o tom, jestli existuje také Visual Literacy a nebo je tento pojem pouze výmysl a nic takového neexistuje? Ale pojďme dál, teď již k akcím, které ještě můžete stihnout.

Dnes (11.11) se si můžete prohlídnout interaktivní mind mapu, která se zabývá testy HIV. Pokud se budete divit, proč zrovna toto téma? Tak je to proto, že místo, na kterém ji potkáte je věnováno informační kampani na podporu HIV/AIDS. Karuna Island poskytuje informační služby, podporu a kreativní servis lidem nakaženým touto chorobou. Neváhejte a běžte se mrknout - akce začíná v 9:00 SL času (18:00 našeho).  

Pokud jste v SL začátečníci, tak se zítra (12.11), můžete pod vedením výše zmíněné Mrs. Sheily Webber (Sheily Yoshikawa) naučit prvním základním krůčkům in-world. Akce začíná v 6:30am SL času (15:30 našeho). Když uvážím, že čas SL je pro většinu lidí v SL aktuálně také real časem, tak si budou zájemci muset přivstat. Pokud budete mít zájem, nezapomeňte se zaregistrovat na keri@weekesgray.com vaším SL a real jménem. Akce se koná na Infolit iSchool.

V pátek 13. 11 se máte možnost z citací dozvědět, co znamená termín Information Litaracy. Tato akce je formou výstavy pořádána opět na Infolit iSchool. Pochopil jsem z popisu, že tabule s citacemi budou viset někde na obloze a ke konci výstavy budou od země odpoutány a pofrčí si to někam daleko - jako balónek na pouti. Akce se koná v 10:00 našeho času (v CA mají hodinu po půlnoci - tam budou jenom Evropani ;-)

Na tuto akci navazuje panelová diskuze, konaná ve stejný den (13.11) v 21:00 našeho času na ALA Islandu. Téma panelové diskuze: Web 2:0 Approaches to IL. Velice zajímavé téma - já tam nebudu chybět. Za stolem budou sedět (Sheila Yoshikawa) Sheila Webber, U. Sheffield, (Buk Binder) Marsha Schnirring (knihovnice), Occidental College, (Robin Mochi) Robin Ashford (knihovnice), George Fox University a (Alice Burgess) Beth Kraemer (opět knihovnice), Oakland University.

Robin Ashford

Marsha Schnirring

A konečně, jak se sluší na závěr každé konference, nebo větší akce - raut. Tady v podobě party na Info Islandu (pro neznalé - je to ostrov, který soustřeďuje většinu amerických knihoven na jednom místě). Akce se koná 15. 11 - neděle v 22:00 našeho času.

Ještě mi odpusťte, ale nemůžu nezmínit, že tahle akce je výjimečnou svého druhu. Už tím, že se celá koná v SL, sejdou se zde kapacity a osobnosti z celého světa, bez nutnosti sednout do letadla a zdlouhavého cestování. Chce to jenom vyladit připojení a nainstalovat SL do PC.

Dle mého názoru akce posouvá centrum knihovnických aktivit pomyslně z kontinentu Severní Ameriky přinejmenším pár mil od jeho pobřeží, ne-li doprostřed mezi Evropu a US. Mění se čas, již nemusíme v noci vstávat na akce, které jsou pořádány pouze v Pacifickém časovém pásmu (čas v Californii a přilehlých státech a v SL) v US.

Stránky Information Literate Week, vlastně sociální síť, kterou si můžete udělat i vy, významně podporuje funkci komunity, která mezi pedagogickými pracovníky a knihovníky na SL vzniká.

A teď už pouze jen tak pro srandu - logo této akce se objevilo také na náušnicích a náhrdelníku, který dostanete a můžete se s ním pyšnit - další důležitý prvek, který podporuje interakci avatar-objekt - potažmo avatar-avatar.

V této souvislosti vyzývám knihovny - instalujte SL do vašich PC systémů. Tvořte komunitu.

Přeji pěkný IL víkend.

ZB

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Terajs
12. 11. 2009

Neměl bys víc informací k té "hádce" o existenci Visual Literacy? Jak to nakonec dopadlo? Asi nerozhodně, předpokládám...

Nabízím odkaz na práci lidí, kteří Visual Literacy za výmysl rozhodně nepovažují:

http://www.visual-literacy.org/

Doporučuju hlavně záložku Maps,  kde se jedinečným způsobem spojuje teorie a užití vizualizačních metod.

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Konkrétně z toho Roundtable meetingu by se měl na netu objevit transkript zaznamenané konverzace. Občas se sem koukni, zatím to tu není, podlení je z minulýho týdne... 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback