Inspiromat: poznámky pětkrát jinak

Poznámky pětkrát jinak

Psaní poznámek nejrůznějšího druhu je činnost, se kterou se musí každý nějakým způsobem vypořádat. V článku ukážeme pět nástrojů, které tuto práci zastávají s bravurou – od Keep, přes Wikispace až třeba po robustní ZIM.

Psaní poznámek je činnost na jedné straně mimořádně běžná, avšak současně silně individuálně podmíněné. Někdo vyžaduje služby maximálně jednoduché a rychlé, jiný chce budovat celou databázi poznámek, které jsou vzájemně propojené a lze v nich nejen vyhledávat, ale také do nich vkládat obrázky či odkazy. Samostatnou kapitolou jsou pak nástroje pro týmovou spolupráci, kdy potřebujeme zajistit interaktivní souběžné psaní více osob.

Následující výběr je tak spíše ukázkou spektra nástrojů, které lze pro práci s poznámkami využívat, než vyčerpávajícím popisem všech nástrojů nebo jejich úplnou analýzou.

ZIM

Píšete si poznámky na papír a už je nikdy nenajdete? Nevyhovuje vám poznámkový blog ani žluté lístečky na ploše? A do čeho si děláte poznámky ve škole? Pokud nejste spokojeni s tím, jak vypadají vaše poznámky, možná oceníte aplikaci ZIM.

Zřejmě nejznámější a nejvybavenější program na offline práci s poznámkami je ZIM, který je dostupný jak pro Windows, tak také pro Linux a je lokalizovaný. Jeho ovládání není na první pohled právě příjemné, ale když si zvyknete, zjistíte, že je velice rychlé a logické.

Vše podstatné se navíc dočtete v mimořádně pěkně udělané nápovědě. K dispozici jsou dva základní módy práce s poznámkami – buď můžete vést záznamy dle kalendáře či podle témat. Oba přístupy je možné spojit.

Do poznámek je mimo textu možné vkládat také obrázky, odkazy na soubory, URL a zásuvné moduly. Právě ty jsou zřejmě největší devizou aplikace – k dispozici je možnost vkládat LaTeX, grafy či výpočty v R, úkolovník (ToDo list) nebo editor diagramů. Naopak největší nevýhodou ZIM je absence možnosti tvořit tabulky. Tomu se lze vyhnout použitím tabulky v LaTeX, ale to není ani pohodlné ani praktické.

Zim je velice dobrý nástroj na práci s poznámkami, který existuje také v portable verzi, takže jej může s sebou vždy nosit na svém USB disku. Jde o robustní aplikaci, která by měla uspokojit i mimořádně náročné uživatele. Pro někoho může být hendikepem také to, že neexistuje ve verzi pro mobilní telefony.

Wikispace

Zřejmě nejjednodušší a pro studenty nejschůdnější prostředí představuje Wikispace, která v bezplatné variantě nabízí 2GB prostoru. Jde o hosting, takže není vyžadovaný žádný vlastní server a ihned po registraci je možné se pustit do tvorby. Mimo možnosti pracovat s klasickým značkovacím jazykem je dostupný velice zdařilý vizální editor, takže tvorbu Wiki v tomto prostředí zvládne úplně každý. Je možné pozvat až sto spolupracovníků. Systém se velice dobře hodí pro studentské projekty, případně na tvorbu výukových materiálů. V bezplatné verzi ale není možné nastavit neviditelnost webu.

Mezi zajímavosti patří nepochybně možnost užívání Gadgetů – od RSS polí, přes videa, až třeba po možnost vkládat PDF dokumenty v prohlížeči, Google Dokumenty a řadu dalších užitečných funkcí. To umožňuje učinit publikování skutečně univerzálním a rychlým procesem. Prostřednictvím Wikispace je možné jednoduše sdílet soubory, zobrazovat historii stránky nebo vést diskuse. Na jedné Wiki se může podílet až sto lidí (nebo kdokoli) a správa práv uživatelů je taktéž na velice slušné úrovni.

Wiki představuje jednu z cest, jak rychle a jednoduše vytvořit webové stránky, které se organisují téměř sami. Pro celou řadu projektů se tak hodí podstatně více, než jiná instantní řešení typu Webnode či WiX.

Storybird

Příběhy táhnou – prodávají výrobky, dělají marketing, ovlivňují chování lidí. A jednou z možností jak, k jejich vyprávění přistupovat, je spojení obrazu a příběhu v některém nástroji pro digitální storytelling. Jde také o zajímavý nástroj na psané poznámek, především pokud chceme vytvořit podklady pro nějaký příběh nebo kampaň.

Asi nejpropracovanější a nejznámější aplikací svého druhu je Storybird, který umožňuje vyrobit jednoduchou elektronickou knížku. Po registraci je možné se pustit do vlastní tvorby. Prvním kokem je výběr sady obrázků, se kterými chce autor pracovat. Pro jednu knihu je možné zvolit pouze jednu sadu tak, aby byl udržen jednotný grafický styl. Pokud vám výběr nevyhovuje (ač je velmi bohatý a kvalitní), je možné si vytvořit vlastní ilustrace. Po zvolení grafické kolekce se zobrazí jednoduchý editor, ve kterém již probíhá samotná tvorba.

Nástroj nemá problémy diakritikou, pracuje se v něm rychle a snadno. Vše je založeno na metodě táhni a pusť a dobrou práci s šablonami. Obrázky jsou umístěny na dvou „hromadách“ v okolí aktuálně zpracovávaného listu a autor je může libovolně přeskupovat. Text je pak možné vkládat jen do speciálních polí. Výsledkem je relativně jednotný design a typografická kvalita výsledného dokumentu.

Výsledek je pak možné sdílet s přáteli nebo si nechat za poplatek vytisknout a svázat do reálné knihy. Jistě užitečnou funkcí je také podpora týmového psaní, což je další z činností, které jsou dnes na vzestupu. Samozřejmostí je integrace sociálních sítí.

Jelikož asi 80 % podnětů přichází k člověku prostřednictvím zraku je jistě na místě příběhu dodat také obrazové pozadí. Storybird je jednou z cest jak k této syntéze dojít.

TitanPad

Aplikace TitanPad pracuje na velice jednoduché principu. Nabízí textový editor se základními funkcemi – změna řezu písma, odrážky a odsazení. Každý dokument má unikátní adresu, kterou lze poslat spolupracovníkům, kteří mohou dokument editovat také. Každý má přitom vlastní barvu zvýraznění písma, takže je hned na první pohled zřejmé, kdo co napsal. Důraz je kladen na rychlost a jednoduchost – není se potřeba nikam hlásit či registrovat, stačí se otevřít prohlížeč a pustit se do práce.

Nechybí ani záznam editace na „video“, které je možné si pustit a sledovat, jak se text vyvíjel v čase. Výsledný dokument je pak možné exportovat do HTML, čistého textu, PDF souboru nebo DOC a ODF. Nechybí ani možnost importu nebo chat pro komunikaci v reálném čase.

Evernote

Zřejmě nejznámějším nástrojem na tvorbu poznámek je Evernote, který podporuje jak práci na mobilních zařízeních či na tabletech, tak také v obyčejném webovém prohlížeči. Většina uživatelů jej má přitom mylně zaškatulkovaný jako spíše jednoduchý nástroj na tvorbu a synchronizaci poznámek. Dnes toho umí ale mnohem více.

Základní aplikací jsou stále poznámky, které nesou prostý název Evernote – umožňují tvořit textové, zvukové či obrázkové poznámky, které lze doplnit štítky, webovými odkazy a dalšími prvky. Samozřejmostí jsou pokročilé nástroje na sdílení mezi zařízeními, možnost provozovat více poznámkových bloků či vyhledávání. Poznámky je nyní možné na tabletu také malovat nebo vkládat ve zvukové podobě.

Penultimate je nástroj, který umožňuje pohodlné a rychlé kreslení od ruky na iPad, takže uspokojí spíše náročnější uživatele. Skitch slouží pro tvorbu poznámek přímo v obrázcích, mapách či snímcích obrazovky.

Web Clipper je doplněk pro webové prohlížeče, který umožňuje tvořit výstřižky ze stránek – obrázky, texty či cokoli dalšího a vše si pěkně archivovat. Hello složí pro správu informací o lidech, které potkáváte. Cílem je mít základní balík informací o člověku, se kterým vyrážíme na schůzku. Clarly umožnuje v Chrome či Firefoxu převádět články či blogy na dobře čitelné podoby, vyčištěné od všech dalších rozptylujících prvků a má být pomocníkem při studiu.

Kulináři pak jistě ocení aplikaci Foot, která umožňuje sdílení a sbíraní receptů, jídel a oblíbených restaurací. Posledním nástrojem je Peek, který umožňuje tvořit zajímavé studijní materiály a kvízy.

 Autor: Michal Černý

 

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

24 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Great article Lot's of information to Read...Great Man Keep Posting and update to People..Thanks kumpulan situs judi bola terpercaya
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. Connecticut Pest Control
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Thanks, that was a really cool read! bridesmaid dresses
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. work with me
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. filling out a FAFSA form
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I really like your take on the issue. I now have a clear idea on what this matter is all about.. cracker barrel employee website
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing.. manhattan printing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that... Custom Wooden Aircraft Models Philippines
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Your music is amazing. You have some very talented artists. I wish you the best of success. residential window tinting los angeles
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I am hoping the same best effort from you in the future as well. In fact your creative writing skills has inspired me. auto body shop birch run
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Your website is really cool and this is a great inspiring article. Thank you so much. ashley madison reviews
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Thanks for sharing this useful info.. smart key
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Thank you for the update, very nice site.. Male therapists near me
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
thanks this is good blog. Corporate Events
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!.. basketball legends
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Please continue this great work and I look forward to more of your awesome blog posts. eyebrow tattoo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I can set up my new idea from this post. It gives in depth information. Thanks for this valuable information for all,.. guitar lessons lafayette
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. COOLING TRUCK PARTS
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!.. orange lacrosse balls
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. emergency plumbing riverside
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post. Mobile for sell
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work! Fun Cabin Rentals
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 9. 2019
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got what it takes to get attention. buy buy facebook usa
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 9. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. security company in Nottingham

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback