Inspiromat: poznámky pětkrát jinak

Poznámky pětkrát jinak

Psaní poznámek nejrůznějšího druhu je činnost, se kterou se musí každý nějakým způsobem vypořádat. V článku ukážeme pět nástrojů, které tuto práci zastávají s bravurou – od Keep, přes Wikispace až třeba po robustní ZIM.

Psaní poznámek je činnost na jedné straně mimořádně běžná, avšak současně silně individuálně podmíněné. Někdo vyžaduje služby maximálně jednoduché a rychlé, jiný chce budovat celou databázi poznámek, které jsou vzájemně propojené a lze v nich nejen vyhledávat, ale také do nich vkládat obrázky či odkazy. Samostatnou kapitolou jsou pak nástroje pro týmovou spolupráci, kdy potřebujeme zajistit interaktivní souběžné psaní více osob.

Následující výběr je tak spíše ukázkou spektra nástrojů, které lze pro práci s poznámkami využívat, než vyčerpávajícím popisem všech nástrojů nebo jejich úplnou analýzou.

ZIM

Píšete si poznámky na papír a už je nikdy nenajdete? Nevyhovuje vám poznámkový blog ani žluté lístečky na ploše? A do čeho si děláte poznámky ve škole? Pokud nejste spokojeni s tím, jak vypadají vaše poznámky, možná oceníte aplikaci ZIM.

Zřejmě nejznámější a nejvybavenější program na offline práci s poznámkami je ZIM, který je dostupný jak pro Windows, tak také pro Linux a je lokalizovaný. Jeho ovládání není na první pohled právě příjemné, ale když si zvyknete, zjistíte, že je velice rychlé a logické.

Vše podstatné se navíc dočtete v mimořádně pěkně udělané nápovědě. K dispozici jsou dva základní módy práce s poznámkami – buď můžete vést záznamy dle kalendáře či podle témat. Oba přístupy je možné spojit.

Do poznámek je mimo textu možné vkládat také obrázky, odkazy na soubory, URL a zásuvné moduly. Právě ty jsou zřejmě největší devizou aplikace – k dispozici je možnost vkládat LaTeX, grafy či výpočty v R, úkolovník (ToDo list) nebo editor diagramů. Naopak největší nevýhodou ZIM je absence možnosti tvořit tabulky. Tomu se lze vyhnout použitím tabulky v LaTeX, ale to není ani pohodlné ani praktické.

Zim je velice dobrý nástroj na práci s poznámkami, který existuje také v portable verzi, takže jej může s sebou vždy nosit na svém USB disku. Jde o robustní aplikaci, která by měla uspokojit i mimořádně náročné uživatele. Pro někoho může být hendikepem také to, že neexistuje ve verzi pro mobilní telefony.

Wikispace

Zřejmě nejjednodušší a pro studenty nejschůdnější prostředí představuje Wikispace, která v bezplatné variantě nabízí 2GB prostoru. Jde o hosting, takže není vyžadovaný žádný vlastní server a ihned po registraci je možné se pustit do tvorby. Mimo možnosti pracovat s klasickým značkovacím jazykem je dostupný velice zdařilý vizální editor, takže tvorbu Wiki v tomto prostředí zvládne úplně každý. Je možné pozvat až sto spolupracovníků. Systém se velice dobře hodí pro studentské projekty, případně na tvorbu výukových materiálů. V bezplatné verzi ale není možné nastavit neviditelnost webu.

Mezi zajímavosti patří nepochybně možnost užívání Gadgetů – od RSS polí, přes videa, až třeba po možnost vkládat PDF dokumenty v prohlížeči, Google Dokumenty a řadu dalších užitečných funkcí. To umožňuje učinit publikování skutečně univerzálním a rychlým procesem. Prostřednictvím Wikispace je možné jednoduše sdílet soubory, zobrazovat historii stránky nebo vést diskuse. Na jedné Wiki se může podílet až sto lidí (nebo kdokoli) a správa práv uživatelů je taktéž na velice slušné úrovni.

Wiki představuje jednu z cest, jak rychle a jednoduše vytvořit webové stránky, které se organisují téměř sami. Pro celou řadu projektů se tak hodí podstatně více, než jiná instantní řešení typu Webnode či WiX.

Storybird

Příběhy táhnou – prodávají výrobky, dělají marketing, ovlivňují chování lidí. A jednou z možností jak, k jejich vyprávění přistupovat, je spojení obrazu a příběhu v některém nástroji pro digitální storytelling. Jde také o zajímavý nástroj na psané poznámek, především pokud chceme vytvořit podklady pro nějaký příběh nebo kampaň.

Asi nejpropracovanější a nejznámější aplikací svého druhu je Storybird, který umožňuje vyrobit jednoduchou elektronickou knížku. Po registraci je možné se pustit do vlastní tvorby. Prvním kokem je výběr sady obrázků, se kterými chce autor pracovat. Pro jednu knihu je možné zvolit pouze jednu sadu tak, aby byl udržen jednotný grafický styl. Pokud vám výběr nevyhovuje (ač je velmi bohatý a kvalitní), je možné si vytvořit vlastní ilustrace. Po zvolení grafické kolekce se zobrazí jednoduchý editor, ve kterém již probíhá samotná tvorba.

Nástroj nemá problémy diakritikou, pracuje se v něm rychle a snadno. Vše je založeno na metodě táhni a pusť a dobrou práci s šablonami. Obrázky jsou umístěny na dvou „hromadách“ v okolí aktuálně zpracovávaného listu a autor je může libovolně přeskupovat. Text je pak možné vkládat jen do speciálních polí. Výsledkem je relativně jednotný design a typografická kvalita výsledného dokumentu.

Výsledek je pak možné sdílet s přáteli nebo si nechat za poplatek vytisknout a svázat do reálné knihy. Jistě užitečnou funkcí je také podpora týmového psaní, což je další z činností, které jsou dnes na vzestupu. Samozřejmostí je integrace sociálních sítí.

Jelikož asi 80 % podnětů přichází k člověku prostřednictvím zraku je jistě na místě příběhu dodat také obrazové pozadí. Storybird je jednou z cest jak k této syntéze dojít.

TitanPad

Aplikace TitanPad pracuje na velice jednoduché principu. Nabízí textový editor se základními funkcemi – změna řezu písma, odrážky a odsazení. Každý dokument má unikátní adresu, kterou lze poslat spolupracovníkům, kteří mohou dokument editovat také. Každý má přitom vlastní barvu zvýraznění písma, takže je hned na první pohled zřejmé, kdo co napsal. Důraz je kladen na rychlost a jednoduchost – není se potřeba nikam hlásit či registrovat, stačí se otevřít prohlížeč a pustit se do práce.

Nechybí ani záznam editace na „video“, které je možné si pustit a sledovat, jak se text vyvíjel v čase. Výsledný dokument je pak možné exportovat do HTML, čistého textu, PDF souboru nebo DOC a ODF. Nechybí ani možnost importu nebo chat pro komunikaci v reálném čase.

Evernote

Zřejmě nejznámějším nástrojem na tvorbu poznámek je Evernote, který podporuje jak práci na mobilních zařízeních či na tabletech, tak také v obyčejném webovém prohlížeči. Většina uživatelů jej má přitom mylně zaškatulkovaný jako spíše jednoduchý nástroj na tvorbu a synchronizaci poznámek. Dnes toho umí ale mnohem více.

Základní aplikací jsou stále poznámky, které nesou prostý název Evernote – umožňují tvořit textové, zvukové či obrázkové poznámky, které lze doplnit štítky, webovými odkazy a dalšími prvky. Samozřejmostí jsou pokročilé nástroje na sdílení mezi zařízeními, možnost provozovat více poznámkových bloků či vyhledávání. Poznámky je nyní možné na tabletu také malovat nebo vkládat ve zvukové podobě.

Penultimate je nástroj, který umožňuje pohodlné a rychlé kreslení od ruky na iPad, takže uspokojí spíše náročnější uživatele. Skitch slouží pro tvorbu poznámek přímo v obrázcích, mapách či snímcích obrazovky.

Web Clipper je doplněk pro webové prohlížeče, který umožňuje tvořit výstřižky ze stránek – obrázky, texty či cokoli dalšího a vše si pěkně archivovat. Hello složí pro správu informací o lidech, které potkáváte. Cílem je mít základní balík informací o člověku, se kterým vyrážíme na schůzku. Clarly umožnuje v Chrome či Firefoxu převádět články či blogy na dobře čitelné podoby, vyčištěné od všech dalších rozptylujících prvků a má být pomocníkem při studiu.

Kulináři pak jistě ocení aplikaci Foot, která umožňuje sdílení a sbíraní receptů, jídel a oblíbených restaurací. Posledním nástrojem je Peek, který umožňuje tvořit zajímavé studijní materiály a kvízy.

 Autor: Michal Černý

 

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback