Ivan Medek

17. 1. 2009

V tomto "Palachově týdnu" jsem narazil na několik věcí, které se tohoto tématu volně dotýkají. Jde o osudy někoho, kdo odešel, někoho, kdo zůstal a obecnější debatu o tom, co je češství, které pěkně doplňují ona kdyby k Janu Palachovi.

Jde o rozhovor se Ivanem Medkem, vynikajícím českm novinářem, nyní již na odpočinku. Jeho aktuální dojmy ze současného dění si můžete přečíst na http://www.lidovky.cz/nejvetsi-ostuda-ceske-spolecnosti-cunek-ffo-/ln_rozhovory.asp?c=A090110_153805_ln_rozhovory_tma.

Starý pán je synem Rudolfa Medka, známého autora legionářské literatury, a bratrem Mikuláše Medka, jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století. Ač starý věkem, je neuvěřitelně mladý duchem. Skvělé jsou jeho vzpomínky Děkuji, mám se výborně (Torst 2005). Tenká knížečka, ve které s neuvěřitelným vtipem a nadhledem vzpomíná na svoji životní dráhu. Nejvíc jsem se zasmál historce, jak obešel Nejedlého zákaz působení V.Talicha v České filharmonii po roce 1948 tak, že přesvědčil ministra informací V.Kopeckého (velkého nepřítele Nejedlého), že tím Nejedlého opravdu naštve.

Zastavení druhé - v listopadu vyšel v deníku SME jako příloha film Elo Havetty Slávnosť v botanickej zahradě. Tento souputník Juraje Jakubiska (který tak jako mnozí další nevydržel tlak doby a na následky zákazu natáčení v podstatě umřel) natočil v r. 1969 vizuálně nádherný film o potřebě zázraku v lidském životě. V 90. letech pro mě byl jako zjevení - vřele doporučuji. Více na http://www.csfd.cz/film/27471-slavnost-v-botanickej-zahrade/.

 Zajímavou debatu na téma "Co je češství" najdete na http://www.blisty.cz/2009/1/2/art44512.html.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Terajs

Opravdu moc. Mám pocit, jako by se o mě někdo staral :), posbíral na jeden tác to, co bych chtěla ochutnat a dal ho doprostřed stolu, aby k němu byl snadný přístup... nejen tady, ale z poslední doby třeba i tady.

Šmarja, teď to zní jako oslava lenosti...což není!

Nevím, jak jinak to napsat: jen tak dál! (Nebo taky "jen houšť a větší kapky", ale to se pro tenhle případ zase až tolik nehodí...)

Obrázek uživatele bicarbona

jsem včera shlédl Slávnosť v botanickej zahradě a doufám že to na mě zanechá trvalé následky :-)

p.s. chtěl jsem se podepsat jako anonym, ale jsem línej se odlogovat...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback