Jak bude vypadat elektronické čtení v budoucnu?

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdyby knihy fungovaly jako webové stránky? Kdybyste k jejich čtení nepotřebovali žádný fyzický nosič ani speciální software? Next-book, za jehož vznikem stojí Honza Martinek, vyučující z KISku, tyto charakteristiky splňuje.

Next-book je formát knihy, který funguje jako webová stránka, dá se s ním jako s webovou stránkou pracovat, a to vše ve standardním internetovém prohlížeči, není potřeba žádného speciálního softwaru ani hardwaru. I když se to možná na první pohled nezdá, od klasické elektronické knihy se liší.

„Od elektronické knihy se liší hlavně tím, že dnešní klasické formáty (mobi, epub, …), jsou vytvořené těmi, kdo knížky prodávají, tzn. Amazonem nebo jiným distributorem. Zatímco next-book by měl být právě takový, že ho lze ohnout tomu, co potřebují vydavatelé knížek nebo autoři, tedy ti, kdo s knížkou pracují nejvíc a mají nejlepší představu o tom, jak funguje pro čtenáře,“ říká Honza Martinek z KISKu, který je průkopníkem tohoto formátu.

Jaké jsou podle něj hlavní výhody next-booku? „Next-book poskytuje něco navíc oproti klasickému HTML, aby čtení bylo příjemnější. Pro čtenáře je to skutečnost, že může číst knihu kdekoliv a velká výhoda by také měla být, že jakýkoliv software schopný přečíst HTML by měl být schopný přečíst next-book. Pro čtenáře je důležité, aby si např. byli schopni vytáhnout nějaký odstavec nebo když zjistí, že čtou nějakým způsobem, tak aby byli schopni ho při čtení té knihy zohlednit. V klasickém Kindlu všechny knížky vypadají stejně a musí se přizpůsobit platformě, zatímco tady se dá použít cokoli, co umí běžný webový prohlížeč.“

Idea a vznik

Formát next-booku vznikl ve spolupráci autora a Ivany Lukeš Rybanské z nakladatelství Nová beseda, která se na něj obrátila s ohledem na jeho dřívější záměr, a to vytvoření editoru pro psaní dlouhých textů. Nejprve ale bylo potřeba vytvořit formát pro psaní tohoto typu textů.

„Díky tomu jsme na tom začali nějakým způsobem pracovat a zkusili jsme z jejího vydavatelství vydat jednu knížku a když už jsme u toho byli, tak jsme strávili dost času tím, aby se to rozvinulo, a v tuhle chvíli jsou ty aktivity spojené s vydavatelstvím Nová beseda nebo se mnou. Existuje jeden veřejný prototyp, což je kniha amerického právníka Lawrence Lessiga — Free Culture a tu právě teď předělávám v rámci projektu na novou verzi, a ta by měla být venku během dvou týdnů,“ popisuje Martinek.

V současné době existují 3 next-booky ve fázi prototypů. Jejich vývoj je financován z Visegradského grantu, a nedávno získal také TAČR. „V rámci Visegrádského grantu máme 4 týmy, které si s ním hrají a 1 tým navíc, který se snaží víc pracovat se samotným formátem a s jeho prezentací. Včera jsem dostal info, že klapnul projekt v TAČR, který by se tematikou taky měl zabývat a rozvíjet to z uživatelského hlediska. Tedy ne ten samotný formát, jak je definovaný, ale spíš, co umožňuje,“ nastiňuje budoucí vývoj Honza.

Offline čtení

Ačkoliv je technologie HTML spojená s www a tedy i připojením k internetu, knihy ve formátu next-book při čtení připojení k internetu nevyžadují: „Do budoucna to může být tak, že si knížky stáhnu, uložím si je na cloud nebo si je půjčím od nějakého poskytovatele a ukládám si svoje metadata, takže internet je potřeba ke stažení knížky, stejně jako v Kindlu, ale číst si ji můžu offline.“

Jelikož psaný text je duševním vlastnictvím autora, přirozeně se nabízí otázka, jak se to má s next-bookem a jeho distribucí v kontextu autorského práva. Autorskoprávní ochrana je díky otevřenosti formátu možná — vydavatel může do knihy vložit social DRM nebo do textu přidat nějaké identifikátory, které později umožní najít toho, kdo knihu nelegálně rozšířil.

„Jedna knížka je teď přístupná veřejně, dvě jsou prodávané předplatitelům, takže jsou u vydavatele na cloudu a kdo chce, tak si k nim přistoupí. Co se týče distribuce, je to otevřený formát HTML, takže v tomto ohledu, když už to někdo má knihu, tak si s ní může dělat co chce, ale nic nebrání tomu, že si sám třeba DRM vygeneruje, ale v tuhle chvíli není cílevědomá snaha vytvořit nějaké DRM ve formátu samotném,“ vysvětluje autor.

Budoucnost v krásné literatuře či vzdělávání

Next-book je primárně zaměřený na odbornou literaturu, autor však počítá s jeho využitím také pro beletrii.

„Chtěl bych oslovit Standard Ebooks, což je skupina lidí, kteří berou knížky z projektu Guttenberg a dělají z nich kvalitní HTML — označí třeba citace, latinské věty a další věci, aby kód by přehledný a sémantický, a next-book je schopný toto HTML vzít a přidat tam svoji funkcionalitu, takže se v tom dá lépe vyhledávat, odkazovat apod. A když tu knížku odložíte, tak se dá vrátit zpátky k tomu, kde už jste byli,“ plánuje.

Nevylučuje jeho využití ani ve sféře vzdělávání: „Co se týče vzdělávání, next-book by mohl umožnit spoustu věcí už jen tím, že ho lze někomu dát nebo nasdílet se svými poznámkami ven a někdo, kdo si ho čte, může třeba někoho jiného požádat o jejich poznámky.“

Zapojit se můžete i vy!

Pokud alespoň na základní úrovni ovládáte HTML, CSS a Javascript, next-book vás zaujal a měli byste zájem se podílet na jeho rozvoji, máte možnost.

„Je spousta lidí na KISKu, kteří ovládají základní věci, co jsou potřeba — zkoušet next-book používat, vytvářet obsah nebo se dívat na to, jestli nějaké věci fungují, nefungují. Projekt je veřejný, myslím, že se najde nějaký prostor ke spolupráci i v rámci TAČR. I kdyby třeba někdo chtěl vzít publikace z KISKu a vydat je jako next-booky, tak není problém,“ vyzývá Martínek.

 

Více informací zde:

https://www.jan-martinek.com/projects/next-book/

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

11 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 11. 2018

Knihu v formátu next-book jsem nikdy neviděl a z článku jsem jej ani moc nepochopil, přesto si dovolím rýpnutí.

Tohle:

"...next-book by měl být právě takový, že ho lze ohnout tomu, co potřebují vydavatelé knížek nebo autoři, tedy ti, kdo s knížkou pracují nejvíc a mají nejlepší představu o tom, jak funguje pro čtenáře..."

mi připadá jako špatná premisa. Proč by zrovna autor měl být ten, který nejlíp ví, jak čtenáři s jeho knihami pracují? Nemám to ničím podložené, ale předpokládal bych, že autor si ohne formát tak, aby se mu kniha co nejlépe psala, vydavatel si ohne formát tak, aby se mu kniha co nejlépe vydávala, prodejce si ohne formát tak, aby se mu co nejlépe prodávala. Jediný, kdo si ohne formát tak, aby se mu s textem co nejlépe pracovalo, bude pouze samotný čtenář, ne?Pokud má autor výše napsané něčím podložené, rád se dozvím víc (toto není ironická poznámka!)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 11. 2018

Download stunning free images about Happy New Year. ... New Year New Year'S Eve Cant Happy New Yea ... Design, 2019, 2018, To Reach, New Year.  New Year is the day which brings new prospects, new faiths, new resolutions, new promises and new dreams. Celebrate the festival of merry christmas and happy new year 2019 with sending beautiful wishes, hd images, greetings cards and messages to your loved ones from <a href="https://www.happynewyear2019n.com/">happynewyear2019n.com</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 11. 2018

In this post, we have provided you Happy New Year 2019 Images, Photos, & Pictures, if you were looking forward to downloading Happy New Year Pics

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

semuanya terasa lebih menyenangkan. Dengan siapa pun di 

link 8 jual baja h beam jual pipa boiler jual plat abrex 400 jual plat asme516 grade70 jual plat astm a285 c jual plat astm516 70 jual plat boiler jual plat hardox jual plat hb 400 jual plat high strenght jual plat high tensile sm490 yb Pabrik besi beton jcac Pabrik besi hollow Pabrik besi hollow Toko besi wf Toko besi unp undangan pernikahan batik Pabrik Bondek Cor Pabrik Wiremesh Besi baja Pabrik plat kapal besi baja Pabrik besi beton interworld steel is Distributor pipa besi Distributor pipa besi Toko wiremesh Toko besi siku undangan pernikahan murah Pabrik Atap Spandek Sni Distributor Besi Siku Baja Distributor besi siku baja Pabrik besi beton gunung garuda Harga pipa besi Harga pipa besi Toko besi unp Toko Plat besi plat kapal undangan pernikahan online Pabrik Plat Bordes Kembang Supplier Besi Siku Baja Harga besi siku baja Pabrik besi beton delcoprima Jual pipa besi Jual pipa besi Toko besi cnp Toko besi h beam baja undangan pernikahan anti mainstream Pabrik Plat Besi Hitam Agen Besi Siku Baja Jual besi siku baja Pabrik besi beton cakra steel cs Supplier pipa besi Supplier pipa besi Toko besi hollow Toko besi cnp undangan pernikahan cantik dan murah Pabrik Plat Kapal Bki Krakatau Steel Toko Besi Siku Baja Supplier besi siku baja Pabrik besi beton bjku Toko pipa besi Toko pipa besi Toko besi beton Sni Ulir Polos www.gudangbesibaja.com undangan pernikahan unik Pabrik Jual Besi Siku Baja Jual Besi Siku Baja Toko besi siku baja Pabrik besi beton Sni Ulir Polos Agen pipa besi Agen pipa besi ironsteelcenter.com Supplier besi Wf Baja undangan pernikahan yang unik Pabrik Besi Unp Baja Profil Kanal Harga Besi Siku Baja Agen besi siku baja Pabrik besi beton ais Pabrik pipa besi Pabrik pipa besi Supplier stainless steel Supplier bondek undangan pernikahan lucu Jual Besi Siku Baja Toko besi siku baja Pabrik besi beton Sni Ulir Polos Agen pipa besi Agen pipa besi ironsteelcenter.com Supplier besi Wf Baja undangan pernikahan yang unik Pabrik Besi Unp Baja Profil Kanal Harga Besi Siku Baja Agen besi siku baja Pabrik besi beton ais Pabrik pipa besi Pabrik pipa besi Supplier stainless steel Supplier bondek undangan pernikahan lucu Pabrik Besi Cnp Profil Baja Gording Pabrik Besi Siku Baja Pabrik besi siku baja Pabrik besi beton Distributor sch 40 Distributor sch 40 Supplier atap spandek Supplier wiremesh undangan pernikahan bunga Pabrik Besi Hollow Distributor Besi Unp Baja Distributor besi wf Harga sch 40 Harga sch 40 Supplier baja ringan Supplier pipa besi baja sch 40 sch 80 undangan pernikahan islami

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019
Keep on discussing your terrific thoughts with us! jurassiccoins.club
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019

Good job on the style plus outstanding article. shadow2gems.club

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 9. 2019

mywifiext This is really a thing to consider, thank you very much regarding writing about this subject. . !

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 9. 2019
this is not plagiarism, but it is awkward. This is not so significant. It is nothing more than telling me that the wine can not be drunk too much at one time. When you are excited http://www.opticamegi.ru/doctors

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback