Jak (ne)mluvit o designovém myšlení

Design thinking nebo-li designové myšlení je trend. Svědčí o tom třeba aktivita Kabinetu informačních studií a knihovnictví (KISK) a jeho projektu Libdesign nebo působení agentur Pábení nebo 2FRESH, které si na designovém myšlení a Human-Centred Design (HCD) zakládají. Design už tedy není jen doménou absolventů výtvarných vysokých škol, ale stále více proniká i do jiných oblastí - od byznysovém, přes lékařství až k neziskovým projektům. Snahou postihnout tento posun a vývoj je také konference DESIGN THINKING FESTIVAL, která se konala 26. 9. 2017 v plzeňském kreativním komplexu DEPO2015.          

První vyhrání z kapsy vyhání...

První Design Thinking Festival (dále jen DTF) se konal před dvěma lety na stejném místě jako letošní ročník. DEPO2015 se proměnilo v centrum designu a designového myšlení. Cílem bylo prakticky ukázat, že design není jen estetika a vzhled, ale už v úvodu zmiňovaný přesah. Program se skládal z přednášek, panelových diskuzí a workshopů. Mezi účastníky konference se objevili přední čeští designéři a mezi hosty nechyběli také zahraniční osobnosti.         
První ročník se podle dohledatelných ohlasů[1] povedl a očekávání v případě toho druhého tak byla značná. Jenže v mém případě byl výsledný dojem a zážitek na míle vzdálený prvotnímu očekávání. Přesto si netroufám tvrdit, že by cesta vlakem přes celou republiku byla zbytečná. Vezmu to ale popořadě.     

Když vypadá program lépe na papíře než v realitě

Na DTF jsem narazil vlastně docela náhodou a mé překvapení bylo o to větší, že konference s takovým line-upem je zdarma. To už pak člověk moc dlouho nad přihláškou neuvažuje, protože designové myšlení není jen trendem v byznysovém prostředí, ale také v knihovnách (především těch zahraničních).        
Oproti prvnímu ročníku se program vměstnal do jednoho dne a tentokrát byl bez zahraničních jmen. Mohl bych spekulovat, proč to tak v letošním případě bylo, ale je potřeba říct, že to vlastně nevadilo, protože program vypadal opravdu našlapaně.
V první části konference se po úvodním slovu organizátorů a hlavních partnerů měli představit Lenka Novotná z
Plastie, Pavel Janda z Direct People a Tomáš Grünwald z T-Mobile a právě jejich Key Note Speeches měly být plné wow momentů a překvapivých závěrů. Zdůrazňuji, měly být.      
Lenka Novotná z Plastie se na úvod svěřila se svým traumatizujícím zážitkem, kdy musela část noci strávit v porouchaném výtahu, což ji nakonec poznamenalo více než asi sama očekávala. A po pár úvodních slidech zřejmě vlivem únavy v kombinaci se stresem úplně vypadla z tempa a ztratila nit, kterou už bohužel po zbytek prezentace nenašla. Zachránit ji nedokázal ani pohotový moderátor Ondřej Rudolf.        
Vnímám to jako velkou škodu, protože Plastia je známá svou spoluprací s designery, jejímž výsledkem je např. prestižní
ocenění Red Dot Award. Plastia také vydává časopis MADE IN CZ, který se věnuje designovému myšlení, řízení a procesu a je jedinečným inspiračním zdrojem v českém prostředí.      
Úvodní prezentace se nepovedla ani Pavlu Jandovi z Direct People, který pojal celou svou prezentaci jako mix motivačního coachingu doplněného o designové myšlení v praxi. Možná by to zafungovalo, kdyby nebyla celá prezentace čtená z papíru, což celé Jandovo povídání, jak se trefně říká “zabilo”. 
Trio úvodních řečníků částečně zachránil Tomáš Grünwald, který mluvil o své zkušenosti s designovým myšlením. Prezentace to byla zajímavá a přínosná ze dvou důvodů. Tím prvním bylo zjištění, že v korporaci, která má jen v České republice kolem 2 tisíc zaměstnanců, má na starosti design thinking a HCD metody tým jen o TŘECH lidech a na jejich bedrech leží nejen osvěta, ale tak využívání metod v praxi při navrhování služeb a produktů.       
Druhý důvod s tím prvním úzce souvisí. T-mobile se nebál jít cestou něčeho, co je vlastně nové a nebál se udělat úkrok stranou. Jako telekomunikační společnost má k dispozici o svých uživatelích obrovské množství dat, která analyzují obří oddělení. Na základě jejich analýz jsou schopni předvídat chování zákazníků a celého trhu. I přesto jdou zákazníkům vstříc tím, že nesledují jen čísla, ale do návrhu služeb a produktů zapojují reálné, živé lidi.V tomto kontextu se to může jevit jako zastaralé. Grünwald však poznamenal, že je to velmi přínosné.
Následovala panelová diskuze s Pavlem Friedrichem z
ONE PUB, Jiřím Hanekem z Parteo a Jiří Štruncem z LC Tools. Všichni tři hosté byli zajímaví stejně jako jejich projekty a firmy, jenže kolem hlavního tématu panelu “Jak využíváme Design Thinking ve své firmě” jen spíše kroužili a naťukávali ho jen po částech. Nakonec člověk odcházel ze sálu obohacen “pouze” úspěšnými a inovativními podnikatelskými nápady.  

Dojmy z “workshopu”    

Pak přišla na řadu část s workshopy, které slibovaly prohloubení znalostí designového myšlení a především praktické ukázky. Mě osobně nejvíce zaujaly workshopy od lidí z agentur 2FRESH (Petr Štědrý a Pavlína Louženská) nebo
Q Designers (Jindřich Fialka), ty byly bohužel v době mé registrace už plné, takže jsem se přihlásil na workshop Tomáše Sýkory z Innovative Business.        
Název “Diagnóza: DesignThinking (aneb veřejná pitva)” a také
anotace slibovaly kritické zhodnocení designového myšlení a detailního prozkoumání metod, což vypadalo lákavě, protože o kritickou reflexi se u nás pokouší málokdo.[2] Jenže realita byla nakonec jiná než ta slibovaná, papírová.      
Tomáš Sýkora se svými kolegy mluvil a mluvil z vlastní zkušenosti, mluvil zasvěceně, jenže po celých 90 minut mluvil v podstatě jen on. Takže se nejednalo o workshop, ale prodloužený Key Note Speech, který ještě vyzníval dost neurčitě. V úvodu přednášky totiž zaznělo, že popisovat design thinking není třeba, protože ho všichni účastníci znají, ale nakonec šlo jen o to představit metody designového myšlení, byť v upravené podobě se kterou pracuje Sýkorův
Design Thinking Team. Pozitiva se hledají těžko, především, když přednášející zmíní společnost IDEO, ale pak v reakci na to, že jsem z oboru knihovnictví reaguje, že neví, k čemu by se knihovnám hodilo designové myšlení.[3] Nicméně nebyl to ztracený čas. Ukázal totiž, jak moc jsou metody a procesy spjaté s Design Thinking pružné a ohebné. Zároveň jsou možná pružné až moc a při tom všem ohýbání se dají proměnit do zvláštního patvaru, kdy se nabízí otázka, jestli jde stále ještě o designové myšlení jako celek nebo jde jen o jeho části různě poslepované k sobě...

Opravdu to bylo takové zklamání?     

DTF je těžké objektivně zhodnotit. Věřím, že ti, kteří začínají s designem služeb nebo o designovém myšlení nic neví, tak museli být spokojeni, protože se přiblížili fascinujícímu světu, plnému inovací a nových možností.
Ti, co se přijeli dále rozvíjet a hledat nové cesty, kterými by se mohli dát, museli být mírně (nebo úplně) zklamáni, protože jim toho konference příliš nenabídla. Bohužel nebylo možné zvolit si více než jeden workshop, protože se vzájemně překrývaly. Není proto možné odpolední program konference komplexněji zhodnotit. Na druhou stranu musím dodat, že ohlasy týkající se jiných workshopů, byly vesměs pozitivní.         
Co jsem si tedy nakonec z Plzně odvezl? Dvě věci. Příjemné dojmy ze setkání s lidmi, kteří byli mezi návštěvníky konference a některé z nich by rozhodně stálo za to pozvat na další ročník. Druhá věc je zjištění, že využívat metody designového myšlení je někdy možná jednodušší než o nich mluvit a učit je používat ostatní. Účast na dalším ročníku DTF proto budu mnohem důkladněji zvažovat a promýšlet.         


[2] A kritické hlasy zaznívají, např. od Tomáše Hrivnáka v rozhovoru pro Kreativní Česko: https://www.kreativnicesko.cz/clanky/i-kultura-soutezi-o-pozornost

[3] Jeden příklad za všechny - projekt Libdesign.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

65 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
It’s really a great and useful piece of info. I am glad that you just shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing. website
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 7. 2019

Babak 1 kehibur free kick cantik Babak 2 langsung kebanting mood ane Ini bocah-bocah trainningnya kayak gimana sih? Kalau gini terus bisa hancur pasar MU. Udah di USA satu stadion jersey bango semua. Perasaan jamannya Rooney mayoritas fans USA masih MU deh blogspot.com, wordpress.com, stevefilmovie.blogspot.com, exobriste95.livejournal.com, elangnews.com, filmreview565228180.wordpress.com, youngandfabs.tumblr.com, fromexoplanet1995.wixsite.com, jadwalnobarbola.blogspot.com, rss6.com/nonton-gratis, rss6.com/nonton-streaming, rss6.com/nonton-live, berandasehat.com, kuncimobil.home.blog. paling pertengahan musim mainnya masih gini2 aja kyk musim lalu simou bkl didepak,yg g plng gedek udah formasi 3bek mainnya bukan kolektifitas tp main longpass, kl mau main longpass, crossing paling stabil itu 4bek dan anehnya nth knp g merasa mu ga cocok bgt kl pake formasi 3bek.passingnya sering ngaco

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2018
Youre so cool! I dont suppose Ive read anything this way just before. So nice to seek out somebody with a few original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the net, someone with some originality. helpful project for bringing something totally new towards the web! No Credit Check Furniture Financing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 12. 2018

Thank you! This is what I want to find. Hope to see more updates from you in the official instagram viewer imgrum it's very nice.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 12. 2018

Bohužel nebylo možné zvolit si více než jeden workshop, protože se vzájemně překrývaly...

 

http://geometrydashplay.blogspot.com/

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 12. 2018

Really amazing article <a href="https://sixaxiscontroller.pro/apk/">sixaxis controller download</a>  <a href="https://motioninjoy.top/pc/">motioninjoy for pc</a>  <a href="https://happychick.website/apk/">happy chick app</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 1. 2019

I admire what you have done here. <a href="https://games.lol/tag/shooting-games/"> minecraft shooting games </a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 1. 2019

Thank you for sharing information regarding design thinking. I learned a lot. Check out bow hunting games.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019

However with scattershot contribution from some CBS Sports associates) positioned every one of the four potential matchups crosswise over eight classes, with 1 being the best score and 4 preceding the most exceedingly terrible.

https://nflsuperbowlnews.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
Straight away this blog will almost certainly unquestionably normally often be popular about each of site consumers, owing to meticulous records and even examination. VIP Financing Solutions Reviews
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 2. 2019

We offer numerous fuel tank capacities in both double and single wall constructions. <a href="https://www.hhtechnofab.com/storage-tanks/">Reliable Storage Tanks services in Pakistan</a> provides complete storage solutions for safe containment of petroleum and chemical products

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 3. 2019
Most people enjoy lots of the chats, My partner and i in fact knowledgeable, I'd personally favor additional information in relation to this kind of, given that it really is great., Together with as a result of acquire dispersing. bitcoin price
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 3. 2019
I read that Post and got it fine and informative. trenza de cascada
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 3. 2019
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post. e sports betting
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 3. 2019
I am glad you take pride in what you write. This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content. Clipacode
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 3. 2019

 

I don't know much design but through your sharing I feel a lot easier to understand, you make me want to learn more about design.

<a href="http://run-3.online">run 3</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019
I do agree with all of the concepts you have introduced in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for starters. May you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post. tiles cleaning company in dubai
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 3. 2019
Whereas i just developed within your web site fire wood but putting in comprehension just a bit reach submits. Decent technique for future, We've been book-marking down length see choices deliberate on spgs process all the way up. 24 inch tv
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 3. 2019

Their particular obtained onto your website despite the fact negotiating reputation merely several tid tad submits. Rewarding strategy for forth-coming, I am bookmarking prior to starting grab goods bottom line spgs entirely upwards. [https://www.mikitesnixion.info/ www.mikitesnixion.info]

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 3. 2019
Their particular obtained onto your website despite the fact negotiating reputation merely several tid tad submits. Rewarding strategy for forth-coming, I am bookmarking prior to starting grab goods bottom line spgs entirely upwards. www.mikitesnixion.info
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 4. 2019

Exactly, you're very kind of us about comment!. Life after marriage

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 4. 2019
I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates. Lifeguard classes
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 4. 2019
Nice Informative Blog having nice sharing.. toms email sign up discount
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 4. 2019

I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. www.Walmartone.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 5. 2019
Thank you very much for this useful article. I like it. 24 hour locksmith Kent
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 5. 2019
Great! It sounds good. Thanks for sharing.. locksmith Tacoma WA
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 5. 2019

This article has suggested to me many new ideas https://theimpossiblequiz.online

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 5. 2019

https://www.les-vitraux-de-caro.com/

Visit our website by: RBN

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 6. 2019

<a href=”https://www.montre-24h.com/montre-femme-calvin-klein-k3m2212z/”>montre femme calvin klein</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 6. 2019
Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks Buy Instagram Followers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019

Very nice blog and articles. I am realy very happy to visit your blog. Now I am found which I actually want. I check your blog everyday and try to learn something from your blog. Thank you and waiting for your new post. website marketing Check This Out

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019
Going to graduate school was a positive decision for me. I got a kick out of the coursework, the presentations, the related understudies, and the instructors. Moreover, since my association reimbursed 100% of the instructive cost, the fundamental cost that I expected to pay without any other person was for books and supplies. Else, I got a free graduate degree. All that I expected to contribute was my chance. their website seo company for small business
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019
It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! buy some backlinks see here
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019
Mmm.. great to be here in your article or post, whatever, I figure I ought to likewise buckle down for my own site like I see some great and refreshed working in your site. Fashion 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019
Mmm.. great to be here in your article or post, whatever, I figure I ought to likewise buckle down for my own site like I see some great and refreshed working in your site. Fashion 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019
I feel extremely cheerful to have seen your site page and anticipate such a large number of all the more engaging circumstances perusing here. Much appreciated yet again for every one of the points of interest. Mobile Doctor Office on Wheels
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019

Hi there! Nice stuff, do keep me posted when you post again something like this! Buy Instagram Likes UK

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019
I am another client of this site so here I saw numerous articles and posts posted by this site,I inquisitive more enthusiasm for some of them trust you will give more data on this subjects in your next articles. Check This Out link building packages
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often. Buy Instagram Followers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 6. 2019
Mmm.. great to be here in your article or post, whatever, I figure I ought to likewise buckle down for my own site like I see some great and refreshed working in your site. learn more 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 6. 2019
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!.. Buy Instagram Followers UK
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 6. 2019
Stunning learning and I get a kick out of the chance to give this sort of data to my sidekicks and want they like it they why I do voyance en ligne
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 6. 2019
SELF PACK INTERNATIONAL SHIPPING CargoMaster worldwide freight services will be customized for both people and companies. CargoMaster supplies a vast selection of international freight providers including International Transport Containers for anybody seeking to relocate abroad and surroundings freight charter companies for bigger shipments or job air cargo.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 6. 2019
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us.I too always learn something new from your post. واتساب ويب
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 6. 2019
Ideal for celebrations, events and tours, what better way to travel in style than in your very own Perth party bus. Whatever the occasion, Bust-A-Move is your sophisticated solution to transporting you and your guests safely to your desired destination, all whilst having fun with your guests in a fully decked out party bus. party bus hire perth
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

A debt of gratitude is in order for your data, it was truly exceptionally helpfull..  http://maboot.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 7. 2019

 

Cheap Dissertation Writing Services 

 

 

Our experienced and high-quality research paper services will ensure you have received the custom research paper writing services based on your instructions and specifications.

 

https://researchpapers247.com/pay-for-cheap-dissertation-paper/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019

Your music is stunning. You have some exceptionally skilled craftsmen. I wish you the best of progress.  click here

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

808 Pictures. Maui photography company since 2004. Our services include family portraits, wedding photography, engagement photography, couples photography. Meet our friendly award-winning photographers on Maui that have hundreds of Google Five-Star reviews and the best prices for photographers on Maui. Book a photo session in the morning or at sunset. Maui photographers

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

Thank you for very usefull information.. 사설토토

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019

An impressive share, I merely given this onto a colleague who had been doing a little analysis within this. And hubby in truth bought me breakfast since I found it for him.. smile. So ok, i’ll reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending some time to go over this, I am strongly regarding this and really like reading more about this topic. If possible, as you grow expertise, could you mind updating your site with a lot more details? It can be extremely useful for me. Large thumb up in this writing! 다잡아

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 7. 2019

Many of the Koreans are enjoying Sportstototo(스포츠토토) betting. The best sites among the many Totosites(토토사이트) are called major sites.The sites that provide information on popular sports games are called Toto sites  스포츠토토(sportstoto)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 7. 2019

a debt of gratitude is in order for the tips and information..i truly welcome it..  Techarim

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

Thanks for this, I learned a lot about design thinking.

You can download free mobile games for PC here dere evil exe

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

Extraordinary post, you have pointed out some fabulous focuses , I moreover think this s an extremely superb site.  Olife 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback