Jak se spřátelit s R za jedno odpoledne

 V tomto příspěvku bych ráda představila jednoduchý způsob, jak se lze naučit základům programovacího jazyka R. Je jím on-line kurz, který funguje na platformě Code School, a přesně v souladu se svým sloganem "Learn by Doing" je zaměřen na praktické využití tohoto programovacího jazyka.

 

 Kurz Try R celkem sestává ze sedmi lekcí, za splnění každé z nich je uživatel "odměnen" odznáčkem s chobotnicí. Gamifikace rulez!

První lekce je poměrně obsáhlá a uživatel se v ní seznámí se základními R funkcemi. Pokud jste jazykem R, stejně jako já, dosud nepolíbeni, nejspíš vám bude po absolvování první lekce připadat, že R je především dobrá kalkulačka. Sčítání, násobení, odmocňování, to všechno R dovede.
Co je ale užitečné vědět, R dovede i poradit. Po zadání příkazu help, doplněného o název neznámé funkce, dostaneme zpět popis této funkce.

 

Ve druhé lekci se dozvíme, jak pomocí R manipulovat s vektory. Od nejjednodušších operací, jako je jejich vytváření a přiřazování hodnot se dostaneme až k příkazům, s jejichž pomocí lze vytvořit jednoduché grafy (konečně!). Překvapivě zajímavá je vektorová matematika, která dovoluje s vektory provádět výpočetní operace. Sčítat, odečítat nebo násobit lze vektory s přirozenými čísly i s dalšími vektory.

Třetí lekce je oproti té předešlé krátká a poměrně oddechová. Tady se naučíme, jak pomocí jazyka R tvořit matice a jak z nich extrahovat požadovaná data.

 

Konečně se také dozvíme, že R nabízí funkce, s jejichž pomocí lze data z matic jednoduše vizualizovat. Jednou z nich ja např. funkce persp, díky které si můžeme prohlédnout 3D model dat z konkrétní matice.

 

Ve čtvrté lekci uvidíme, jak lze na vybranou množinu dat pomocí příkazů v R aplikovat základní statistické míry jako průměr a medián.

 

V páté lekci se naučíme kategorizovat jednotlivé prvky vektorů pomocí funkce factor. Kategoriím lze následně přiřazovat různé atributy a na jejich základě poté, pomocí nám již známé funkce plot, vztahy mezi kategiemi vizualizovat. Příjemnou novinkou je existence příkazu legend, díky kterému naši novou viualizaci můžeme opatřit legendou.

V šesté lekci pokračujeme v tématu kategorizace, konkrétně na vytváření struktur dat, neboli data frames. To znamená, že jsme schopni všechny vybrané atributy sbalit do jediného "balíku" a s tím následně dle libosti manipulovat, filtrovat jeho obsah, spojovat vícero "balíků" dohromady, atd.

V sedmé kapitole, kdy je naším úkolem pracovat se skutečným datasetem, se mj. dozvíme, že existuje funkce cor.test, díky níž jsme schopni ve vybraných datech hledat korelace. Výstup této funkce vypadá následovně:

Po dokončení sedmé lekce jsme u cíle. A můj osobní pocit? S R nejspíš ještě nejsme kamarádi (k cizím lidem je trochu odtažitý), ale poznali jsme se, a když se někde náhodou potkáme, pozdravíme se a možná se i zdržíme na kus řeči.

Jo, a mám odznáček s truhlicí!

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

9 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

I think this is an enlightening post and it is exceptionally valuable and proficient. along these lines, I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article.  http://maboot.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019

I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work! garage door repair Katy TX

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

This is a decent post. This post gives really quality data. I'm unquestionably going to investigate it. Truly extremely helpful tips are given here. Much thanks to you to such an extent. Keep up the acts of kindness.  먹튀

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019

Oh my goodness! a great write-up dude. Thanks Even so I am experiencing trouble with ur rss . Don’t know why Not able to register for it. Is there everyone acquiring identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 다자바

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 7. 2019

I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks car locksmith Tacoma

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

too much vitamin-a can also cause osteoporosis but aging is the number cause of it,, 메이저토토사이트

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback