Jak sledovat Facebook fun page pomocí Google Analytics

Je standard, že si firmy hlídají traffic a marketingové kampaně na svých webových stránkách, nikoli však na svých fun page na Facebooku. S přibývajícím počtem firem na Facebooku se jedná o dost zásadní věc. Alena Tomečková píše o sledování konverzí pomocí Facebook Conversion Tracking. Já se pokusím popsat, jak sledovat aktivitu uživatele na fun page pomocí nástroje Google Analytics. Přeci jen, mít všechny data (z webových stránek a Facebooku) na jednom místě, by někoho mohlo zajímat.

 

Jestliže chceme analyzovat uživatele na své fun page v Google Analytics, je nejdříve nutné založit si účet a vygenerovat kód - ID účtu. Založení účtu provedete po přihlášení do GA volbou - Vytvořit nový účet, pak vyplníte požadovaná pole. Do pole Adresa URL webových stránek vložíte URL fun page na Facebooku - např. www.facebook.com/PARTSIP. Na konci tohoto kroku vytvoříte vlastní účet, kterému je přiděleno unikátní ID (viz obrázek 1.)

(Obrázek č. 1)

 

Google Anylytics sbírá data pomocí kódu JavaScriptu, který obvykle přidáváme do každé stránky webu. Do fun page na Facebooku se doporučuje přidat nikoli kód, ale tag obrázku <img> s ID učtu. Tento tag je možné vytvořit manuálně, nebo si pomoci speciálním generátorem. Do polí vložíte ID účtu, doménu, která by měla být shodná s tou, co jste zadávali při zakládání účtu, link stránky, který identifikuje odpovídající stránku v GA a název stránky (viz obrázek 2.).

 

V dalším kroku je třeba vložit tag obrázku do fun page. Nejjednodušší cesta, jak toho docílit, je vytvořit statické FBML (Facebook Markup Language) stránky a do každé tag vložit. Pak je možné sledovat všechny stránky.

Pokud chcete sledovat Zeď, je nutné vytvořit pomocí aplikace Static FBML tzv. FBML Box do kterého vložíte tag a přidáte na Zeď. Myslím, že pokud již na stránkách máte FBML Box, např. s rychlými odkazy, je možné kód přidat také sem.

 

GA potřebuje přibližně 24 hodin k tomu, aby začal zobrazovat data. Je třeba tedy vyčkat a nechat se překvapit.

 

Další užitečné zdroje:

 

  1. Google Analytics for Facebook Fan Pages [online]. 22. 2. 2010 [cit. 2010-06-24]. Facebook | Webdigi - Web Development . Dostupné z WWW: <http://www.facebook.com/webdigi?v=wall#!/notes/webdigi-web-development/g....

  2. MARIAM, John. How to Add Google Analytics to Your Facebook Fan Page [online]. 24. 3. 2010 [cit. 2010-06-24]. Social Media Examiner. Dostupné z WWW: <http://www.socialmediaexaminer.com/how-to-add-google-analytics-to-your-f....

  3. TOMEČKOVÁ, Alena. Facebook Conversion Tracking: měříme výkonnost reklamy na Facebooku. [online]. 15. 3. 2010 [cit. 2010-06-24]. Guerrilla Readers. Dostupné z WWW: <http://www.greaders.cz/2010/03/15/facebook-conversion-tracking-merime-vy....

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Tonda
24. 6. 2010
Google Analytics na facebookové fan page také testuji. Co mě ale zaráží, jsou rozdíly mezi údaji, které vidím na Facebook Insights a které mi dodává GA. Například počty unikátních návštěv na stránkách se některé dny liší až v desítkách. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Čím by to mohlo být způsobené a popřípadě jak to odladit?

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback