Jak vysoko lze vyšponovat cenu za knihu

21. 9. 2008

O analýzu bestsellerů či marketingových trháků v tomto článku nepůjde a nepůjde ani o závratné částky vzácných, historicky a kulturně cenných tisků – budu se držet více při zemi a nevzlétnu výš, než do sfér současné produkce bibliofilií.

Jak vyčíslit krásu v podobě knihy? S bibliofiliemi se to má tak, že jsou považovány za umělecká díla, protože v sobě snoubí jak informační, tak vysoce estetické hledisko v podobě ilustrací a grafiky – jsou to knihy krásné a vzácné zároveň. V článku Krásné knihy uskutečňují sny (GRAND BIBLIO, č. 9) jsem se v rozhovoru s panem Křenkem, vydavatelem bibliofilií nakladatelství Aulos, dočetla, že tyto knihy jsou „cenově samozřejmě úplně někde jinde, než běžná masová knižní produkce.“ (s. 28). Na webových stánkách nakladatelství jsem se o cenových relacích těchto knih dozvěděla už trošku víc – jedná se v řádu o několik tisíc korun za výtisk. Drahý to špás :-). Předpokládám, že tyto knihy asi nebudou hitem akvizičních politik knihoven (alespoň ne těch veřejných) a že by někdo knihovně podobnou knihu daroval (než výhodně zpeněžil), to je asi taky málo reálné - pokud jsem se dívala dobře, tak např. v nově rozšířeném a lidsky příjemnějším katalogu MU jsem knihu tohoto nakladatelství nenašla. Jinou sortou jsou bibliofilie dostupné v antikvariátech, ale mně jde v tomto příspěvku o bibliofilie nové.

Ukázka umělecké knižní vazby

vazba

Je jasné, že v tomto případě se jedná o produkci pro takzvané „fajnšmekry“. Já osobně ani jeden tento typ knihy nevlastním, ale určitě bych si z nabídky Aulos dokázala vybrat :-). Takže následuje ukázka: Thomas Mann : Smrt v Benátkách - 36. svazek (na tomto výtisku je patrné, že ačkoliv se jedná o bibliofilii, grafické provedení není klasické, volí se současné výrazové prostředky malby, což tyto bibliofilie přibližuje dnešku – lze porovnat s obrázkem výše).

Dovětek

Nerada bych, aby název článku někomu vyzněl pejorativně – vážím si veškerého umu a do práce vloženého srdce všech, kteří bibliofilie uvádí v život a posílají je konkurovat současnému knižnímu trhu :-).

Další související odkazy:

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Eva Matějková
Někdo utratí tisíce za zábavu, někdo za oblečení, někdo to dá za knihu:-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback