Jaký bude rok 2013?

14. 1. 2013
editorial

Vážení a milí čtenáři,

přemýšlela jsem, jak nejlépe uvést lednové Inflow a myslela jsem především na to, jaký bude nastávající rok 2013. Nejen jaký bude pro Inflow, ale zejména jaký bude v oblastech, kterým se v článcích věnují autoři nejčastěji - Co se bude dít v knihovnách? Budou elektronické knihy nabírat na síle? Jaký bude internet? Krystalizují někde v pozadí novinky, které se stanou určujícími trendy pro letošní rok?

Odpovědi na své otázky jsem hledala u odborníků, jejichž názorů si vážím a kteří jsou s Inflow více či méně spjati. Vznikl tak asi nejdelší editorial v historii Inflow, na jehož vzniku se podíleli Tomáš Gec, Vít Richter, Michal Černý, Tonda Pokorný a Lukáš Pokorný.

Užijte si čtení následujících řádků stejně, jako všechno dobré, co přijde s novým rokem.

Srdečně za redakci,

Gabriela Šimková

 

Rok 2013 v knihovnách

Tomáš Gec

1.       V čem budou pro čtenáře knihovny v roce 2013 jiné?

Globálně v ničem. Individuálně některé budou v nových budovách (KKFB Zlín, MěK Hradec Králové a další), jiné budou nabízet nové komunitní služby, jiné naopak třeba budou mít méně peněz na nákup fondu. Je to opravdu individuální, plošnou změnu zde nevidím. V MZK se čtenáři budou moci těšit z rozšířených volných výběrů, výrazně obměněného fondu studoven a posílení míst pro odpočinek ve foyer.

2.       Co přinese rok 2013 na poli elektronických knih?

Jejich postupný nástup - zatím jde o pár procent v roční produkci a nárůst jejich prodeje bude velmi pozvolný.

3.       Objeví se v roce 2013 nějaký trend, který ovlivní fungování knihoven?

Nový trend asi ne, spíše knihovny začínají reagovat na ty již probíhající trendy - budou se snažit o poskytování on-line služeb (příprava projektu CPK - Centrálního portálu knihoven, on-line registrace prostřednictvím služby Moje ID), rozjede se hromadná digitalizace (na národní i na krajské úrovni), bude výrazně akcentována problematika LTP (dlouhodobé ochrany digitálních dat) a knihovny se budou snažit vypořádat s potřebou nabídnout i e-knihy v češtině (na začátku roku bude v NUŚLu http://www.nusl.cz/ zpřístupněna studie proveditelnosti služeb v této oblasti pro knihovny).

Vít Richter

1.       V čem budou pro čtenáře knihovny v roce 2013 jiné?

Nemyslím si, že knihovny budou nějak dramaticky odlišné, ale lze odhadnout, že bude hodně knihoven, které se budou potýkat se snížením svého rozpočtu, což bude mít vliv zejména na objem nákupu nových přírůstků a tím i na zhoršení služeb.

2.       Co přinese rok 2013 na poli elektronických knih?

Mé naděje se upírají k novele autorského zákona. Pokud budou přijaty změny v podobě dohodnuté s autory, knihovnami, vydavateli a ministerstvem kultury, otevřely by se možnosti uzavírání kolektivních licenčních smluv pro zpřístupnění dokumentů v digitální podobě.

3.       Objeví se v roce 2013 nějaký trend, který ovlivní fungování knihoven?

Doufám a věřím, že projekt Centrálního portálu českých knihoven (http://www.knihovny.cz/), jako klíčový projekt Koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 - 2015, se přiblíží realizační fázi. To by byl rozhodující krok k tomu, aby veřejnost měla snadný přístup k obsahově bohatým, pohotovým a kvalitním službám, které knihovny nabízí v tradičním i digitálním prostředí.

Rok 2013 na internetu

Michal Černý

1.       V čem pro tebe bude jiný internet v roce 2013?

Asi bude dobré odlišit globální a lokální trh. V prvním případě očekávám pád Yahoo, což není asi nic překvapivého, pokud by to ovšem neotvíralo dveře čínským společnostem stát se globálními hráči, což může být jistě hodně zajímavé. Sociální sítě jsou zřejmě na vrcholu svých možností, což je vidět třeba na Google+, který nabízí stále více funkcí, jdoucí nad rámec běžného sdílení toho, co jsme měli k snídani.

V českém prostředí jde tradičně hlavně o obsah a tady je asi problém. Recese je zde již dlouho a ani výhledy na rok 2013 nejsou úplně optimistické. Finanční problémy mohou mít potenciálně dva ze čtyř největších zpravodajských webů a to nehovoříme o menších projektech. Buď musíme najít nové (či jiné) obchodní modely, nebo se rozloučit s obsahem. To bude asi kruciální dilema tuzemského internetu.

2.       Co přinese rok 2013 na poli elektronických knih?

Myslím, že je dobré otázku rozdělit na tři části. Pokud jde o zařízení, je možné vidět, že čtečky postupně ztrácí své pozice a roste podíl tabletů a velkých mobilních telefonů. Možná je to tak poslední rok s výrazným podílem klasických elinkových čteček. Pokud jde o formáty, tak tam vzniká zajímavý prostor - růst tabletů oslabuje pozici Amazonu a jeho formátu mobi, takže se možná otvírají dveře pro určité posuny také v této oblasti.

V neposlední řadě je zde trh, který poroste, což je něco, o čem není pochyb. I se svými hvězdami a hvězdičkami. Stále více vydavatelů zjišťuje, že jde o zajímavý segment a experimentují s ním. Nepůjde tak o to, zda se zapojí velká vydavatelství, ale jaké knihy na tento trh pustí a kdy.

3.       Očekáváš, že se v roce 2013 objeví nějaký výrazný IT trend?

Věřím v IPv6, o kterém se hovoří již relativně dlouho. Dnes má už přes polovinu datového provozu a postupně můžeme vidět jeho nárůst. Až letošní rok by ale měl být tím, kdy se začne více prosazovat také v uživatelském prostředí. IPv6 přitom není jen o větším adresním prostoru, ale také o mobilitě, bezpečnosti nebo kvalitě služeb. To by mohlo zajímavým způsobem proměnit to, jak vypadají služby a provozují se multimediální přenosy nebo se hrají hry.  A to nemluvíme o tom, že mobilní zařízení by se mohla stát skutečně síťově mobilní.

Lukáš Pokorný

1.       V čem pro tebe bude jiný internet v roce 2013?

Pro mě bude internet stejný, jaký byl, když jsem se poprvé připojil někdy v roce 1997. To byl první přelom. Druhý byl nástup sociálních sítí, které při správném používání dokážou razantně zvýšit kvalitu života. V roce 2013 žádný podobný přelom nečekám.

2.       Co přinese rok 2013 na poli elektronických knih?

Mým tajným snem je, aby se e-knihám začalo říkat knihy, bez e-. A naopak aby se tomu, čemu dnes říkáme knihy, začalo striktně říkat "papírové knihy", případně "p-knihy". Kdo do toho jde se mnou? :) Ale zpět k otázce: v roce 2013 se u nás budou elektronické knihy stávat pomalu normou, samozřejmě vedle převahy knih papírových. Je to silný trend, o kterém dnes snad nikdo nepochybuje. Ale na jednu věc jsem hrozně zvědavý: kolik českých autorů půjde cestou self-publishingu. A kolik z nich dá k dispozici data o prodejích, staženích a podobně, abychom viděli, jaké mají výsledky.

3.       Očekáváš, že se v roce 2013 objeví nějaký výrazný IT trend?

Řeknu stokrát řečená slova: dlouhodobě rostoucím trendem je přesun uživatelů ze stolních počítačů k notebookům, od nich k mobilům a k tabletům, případně k různým hybridům. Tato stokrát řečená slova jsou však stále více pravdivá, a tak jsem je tu musel zopakovat. Přístup na net z mobilních zařízení raketově roste, což většina webů a webových služeb zatím ignoruje. Prohlížím si internetové stránky na mobilu cca 30 minut každý den, a ta zkušenost je většinou otřesná. Proto to nedělám moc rád, ale jen když stojím ve frontě, na foursquare jsem se už čeknul a nemám co dělat. Pouze minimum webů je responsivních. U starých to chápu, u redesignů je to fail. Takže ještě jednou, optimističtěji a stručně: trendem v ČR v roce 2013 bude velký nárůst počtu mobilních zařízení. Jednak jsou levná, jednak je hodně lidí dostalo v roce 2012 pod stromeček. 

Tonda Pokorný

1.       V čem pro tebe bude jiný internet v roce 2013?

Jsem špatný prognostik a málokdy se moje odhady vývoje čehokoli splní. Nejsem ani žádný geek, který by sledoval a hltal poslední novinky z IT oblasti a odpovídám tedy spíše z pohledu běžného uživatele, který používá internet jako zdroj informací a zábavy. Jestli pro mne internet v roce 2013 bude něčím jiným než doposud to netuším. Když se ohlédnu zpátky, tak si ani neuvědomuji, že by se za tu dobu, co jej "používám", jeho role v mém životě nějak měnila. Jako celek se sice za ty léta neuvěřitelně změnil a ačkoli se objevují nové trendy, služby, možnosti, tak výsledek jejich používání je pro mne stále stejný.

2.       Co přinese rok 2013 na poli elektronických knih?

Na poli elektronických knih očekávám samozřejmě rostoucí nabídku. Zajímavé bude ovšem také sledovat nové modely prodeje, které se myslím začnou konečně častěji objevovat. Očekávám tedy nárůst počtu projektů, které se budou snažit vydávat knihy pomocí crowdfundingu, nebo prodej e-booků metodou "zaplať kolik sám uznáš za vhodné". Myslím, že uspět by mohl i "bundle" prodej, kdy si zákazník koupí současně s tištěnou verzí i její elektronickou podobu. Na druhou stranu si myslím, že bude pokračovat trend, který lze ale vysledovat už v loňském roce. V boji čtečky vs. tablety vyhrávají spíše tablety. Lidé chtějí multifunčkní zařízení, které mohou využít i k něčemu jinému než jen ke čtení knih. Tomu napomáhá i široká nabídka opravdu levných tabletů. Jednoúčelové čtečky, jak je známe dnes, budou mizet. Proto také bude vznikat větší množství e-textů, které budou obohaceny i o prvky, které najdou uplatnění právě díky tabletům.

3.       Očekáváš, že se v roce 2013 objeví nějaký výrazný IT trend?

Asi to nelze nazvat přímo výrazným trendem, ale myslím, že se bude dál výrazně rozvíjet "internet věcí". Není to žádná novinka a pro běžné uživatele je to asi taková nenápadná věc, kterou nevnímají, ale objem dat, které si vyměňují různá zařízení, neustále roste. Představa, že si o nás mobil s ledničkou "povídají" za našimi zády, je možná trochu děsivá, ale na druhou stranu výhody, které to přináší, jsou opravdu výrazné.

Fotogalerie

Štítky: editorial
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback