Jan Böhm: Lékaři bez hranic

Jan Böhm přiblížil na pravidelném Bloku expertů ve čtvrtek 3. března světoznámou humanitární zdravotnickou organizaci s názvem Lékaři bez hranic (ve světě známou pod francouzskou zkratkou „MSF“). Jan Böhm, digitální stratég pražské pobočky MSF, mluvil o tom, jak a kde Lékaři bez hranic pomáhají. V druhé části přednášky odhalil, jakým způsobem MSF využívá při své práci nové technologie a inovativní postupy přímo v terénu.

Nezávislost. Neutrálnost. Nestrannost. Tři principy, na kterých je založena identita Lékařů bez hranic již od svého založení v roce 1971. Tehdy u zrodu stálo 13 zakládajících lékařů a novinářů.

Dobrovolníci zasahují u přírodních katastrof, ve válečných zónách, u rozsáhlých epidemií. Starají se o ty, kteří to nejvíce potřebují a jsou veřejností často přehlíženi. Takovými přehlíženými jsou lidé, žijící na okraji společnosti, kterým se nedostává potřebná zdravotní péče. Častokrát to jsou vězni trpící tuberkulózou, prostitutky nebo narkomani.

„Ne že by se chtěli stát druhým Červeným křížem, ale zkrátka toužili po pevnější struktuře organizace. Už nestáli o to fungovat jako parta lékařů s několika krabičkami léků v igelitových taškách, jimž neustále něco chybí,“ popisuje Claude Malhuret, prezident MSF v letech 1977-78.[1]

 

Války, epidemie, přírodní katastrofy

Lékaři bez hranic zasahují v oblastech postižených hurikány a jinými přírodními katastrofami. Poslední velkou ničivou událostí, u které organizace zasahovala, byl v roce 2013 tajfun Haiyan na Filipínách, který připravil o život více než 6 tisíc lidí. Jan Böhm zabrousil rovněž do zdravotnických témat, která utváří práci MSF. Zmínil několik životu nebezpečných chorob, se kterými organizace v zasažených zemích dlouhodobě bojuje. Jednou z nich je například Ebola, která zabíjí až 90 % nemocných a neohrožuje jen samotné nemocné, ale především ty, co se o nemocné starají a jsou v jejich těsné blízkosti. Další opomíjenou smrtelnou nemocí je Kala azar, neboli leishmanióza, která hned po malárii zabije největší počet lidí.

 Jan Böhm

 

 

Svědectví

Posláním krizových zdravotnických týmů Lékařů bez hranic však není jen poskytovat pomoc při katastrofách, válkách a epidemiích. Jedním z hlavních cílů MSF je podávat svědectví, přinášet informace a podněcovat tak veřejnou debatu.

„Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“ Dr. James Orbinski [2]

 

Využívání ICT v terénu

Missing maps

Lékaři bez hranic zasahují v místech, kde často zcela chybí pokrytí mapami. Tisíce dobrovolníků se pouštějí do mapování oblastí, které jsou zmítány humanitárními krizemi a válečnými konflikty. MSF je od roku 2014 zapojena do projektu Missing maps, který cílí na tvorbu map v nejzranitelnějších oblastech světa a pomáhá lépe se připravovat na krize.

Telemedicína

Lékaři bez hranic nezůstávají nečinní ani v oblasti humanitární telemedicíny. Lékaři bez hranic využívají videokonference, konzultace na dálku a podporují tak často izolovaný a přetížený zdravotnický personál na krizových místech. Za pomoci webkamer a satelitního spojení mohou například specialisté Lékařů bez hranic pomáhat svým spolupracovníkům v ohrožených oblastech s diagnózami těžkých případů.

Drony

Dalším zajímavým příkladem, kdy se dají technologie využít v terénu, může být testování bezpilotních letadel v Papui Nové Guinei. Lékaři bez hranic se s pomocí bezpilotních letadel, neboli dronů, snažili dostat k lidem ohroženým tuberkulózou. Vzduchem převáželi vzorky od lidí, kteří žijí odříznutí od okolního světa.

Sociální sítě

Téma technologií se dotýká také české kanceláře Lékařů bez hranic v Praze. Svou činnost organizace prezentuje na sociálních sítích. Přináší pravidelné zprávy z terénu, svědectví, fotky a videa. Rovněž se aktivně zapojuje do diskuzí pod svými příspěvky. Tím se snaží vysvětlovat podstatu své práce širší veřejnosti. Jejich angažovanost na sociálních sítích jim přinesla přes 100 tisíc fanoušků a v současné době se pyšní největší stránkou neziskové organizace v Česku.

 Zdroje:

Naš historie. Lékaři bez hranic [online]. Praha, 2014 [cit. 2016-03-11]. Dostupné z: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/nase-historie

Založení lékařů bez hranic. Lékaři bez hranic [online]. Praha, 2014 [cit. 2016-03-11]. Dostupné z: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/zalozeni-lekaru-bez-hranic          

 Autorka fotografií: Daniela Riedlová.[1] Založení lékařů bez hranic. Lékaři bez hranic [online]. Praha, 2014 [cit. 2016-03-11]. Dostupné z: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/zalozeni-lekaru-bez-hranic

[2] Naše historie. Lékaři bez hranic [online]. Praha, 2014 [cit. 2016-03-11]. Dostupné z: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/nase-historie

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback