Jarní semestr na hranici vyhoření

Panika. Stres. Nervy. Apatie a letargie. Areálem Arne Nováka pobíhá tlupa zombíků, jejichž stav je způsoben dříve zmíněnými faktory. Někteří lidé se ještě zuby nehty drží, jiní se rozhodli ukončit svůj (studijní) život, a to i silnější kusy. Připadá vám to jako scénář béčkového hororu ze studentského prostředí? Nikoliv, toto je realita druhého semestru prvního ročníku magisterského studia na KISKu. Proč?

Ano, to je otázka, kterou si pravděpodobně tento semestr položil nejeden student tohoto oboru. Proč mám dělat tenhle úkol? Proč se topím v tunelu tvořeného z hromady práce a nevidím ono pověstné světlo na jeho konci? Proč se dobří studenti rozhodli ukončit studium, a další se k ukončení nebo přerušení chystají? Proč je semestr rozvržený, tak jak je? Spousta otázek, na které neznáme odpověď a při skupinovém brainstormingu by nás jistě napadla spousta dalších. A co se tedy v tomto semestru děje tak hrozného?

Odpověď je velmi jednoduchá, avšak velmi dobře shrnující situaci. „Je toho prostě moc.“ Zatímco podzimní semestr byl víceméně procházka květnovým arboretem, kdy tři áčkové předměty vyžadovaly sem tam vaši účast, účast na výjezdu a naučení se na zkoušku, semestr jarní je pádem do Macochy, pád do reality, nebo také, jak by řekl klasik, pád na držku. ¨

Hlavních áčkových předmětů tu máme hned pět. Diplomový seminář, který je jednou za 4 týdny a účast na něm je povinná, a vzhledem k tomu, že výstupem je projekt k diplomové práci, tak je i jasné proč. A tento předmět je celkově podstatný, i když ostřílení KISKoví bakaláři si opět kladou onu otázku zmíněnou v úvodu, protože krom pár změn oproti bakalářské práci zbytek náplně předmětu již slyšeli na semináři k bakalářce. Druhým áčkem je Organizace znalostí, o jejíž důležitosti mají i ostřílení bakaláři vážné pochyby. Součástí tohoto předmětu jsou každotýdenní úkoly, přičemž který z nich dává zrovna smysl, je určeno pravděpodobně aktuální konstelací hvězd a velikostí skvrn na Slunci. V pátečním přednáškovém koktejlu je tento předmět následován Informačním chováním. Jedná se o předmět velmi obsahově zajímavý, leč s jedním velikým strašákem. Tím strašákem je reálný výzkum, který máme provádět.

Co tam máme z předmětů dál? Učící se společnost. Předmět, ve kterém musíte napsat za semestr 6 příprav, a tedy se i šestkrát objevit na přednáškách a účastnit se diskuze. Velmi nešťastně je předmět s částečně povinnou docházkou umístěn na konec dne. K diskuzi se v něm dostaneme někdy kolem třetí hodiny odpoledne, kdy většina studentů poté, co se odtajnilo dadaistické zadání úkolu do Organizace znalostí a mají hlavu jako pátrací balon z hromady informací, které dostali v Informačním chování, není schopna jakékoliv rozumné argumentace, nedej bože diskuze, a pouze zoufale touží po propuštění. Ovšem potom by měla přijít třešnička na dortu – APLS neboli Aplikovaný seminář. Předmět, který je pokračováním DISRI ze semestru podzimního a jeho cílem je vytvořit nějaký reálný projekt. Zde se mění hlavní otázka z „PROČ?“ na „KDY?“, o čemž se rozepíšu později. Každopádně avizované přednášky, vždy k určitému tématu, neprobíhají. U druhé byla ještě snaha, poté předmět vymizel do ztracena. Někdy v půlce semestru se objevil záblesk v podobě možnosti nechat se certifikovat v projektovém managementu, ovšem od té doby je opět ticho po pěšině. K závěrečnému testu (ano, časově náročný projekt nestačí k ukončení předmětu, je třeba také nějaká ta teorie, že) jsme dostali pouze nějaký odkaz se standardem, není z něj příliš patrné, jak bude náš test alespoň v obrysech vypadat, a tedy strategie přípravy na něj je také záhadou. O termínech pomlčím.

Rychlé shrnutí, pro ty, kdo se již ztratili. Na každý týden je tedy třeba: vypracovat úkol do Organizace znalostí a případně přípravu do Učící se společnosti. Nezní to tak hrozně, že? Ale představte si, že do toho máte dva týmové úkoly – jeden je výzkum, který se pořád musí nějakým způsobem hýbat, abyste stihli termín. A pokud máte joo velké štěstí, jste hlavou celé skupiny! Což v praxi víceméně znamená, že bez vaší pobídky se nestane nic. Pak tu máme projekt do APLSu, který zahrnuje spoustu dílčích kroků a opět je tu potřeba někdo, kdo bude celou skupinku tak nějak korigovat. Scénář vcelku podobný jako u výzkumu. (Říká se tomu příprava na reálný život v nějaké firmě. Ovšem ve firmě jsou lidé, kteří nebudou vykazovat výsledky, ohroženi ztrátou zaměstnání, a tedy možnými existenčními problémy. Zatímco v univerzitním prostředí nejhorší, co se vám může stát, je nedosažení počtu kreditů a tedy neudělení Mgr. titulu, přičemž život jde dál a nějakou práci si najdete vždycky). Pak je potřeba získat i nějaké ty B kredity. A u béčkových předmětů rozhodně neplatí, že by byly zadarmo. Nejsou. Musíte v nich také vykázat nějakou činnost, ať už průběžně nebo na konci semestru či ve zkouškovém.

Takže váš týden taky může vypadat takhle (vezměme si teď jako modelový příklad studenta se smyslem pro zodpovědnost, kterého KISK baví, a snaží se intenzivně studovat): Kromě úkolů do Organizace znalostí a Učící se společnosti makáte na výzkumu do Informačního chování a projektu do APLSu, a protože jste zodpovědný student, snažíte se, aby nestagnovalo ani jedno. Pak plníte ještě úkoly do béčkových předmětů. Nemluvě o brigádách, které někam nacpat prostě musíte, protože neznám mnoho studentů, kterým by studium hradili rodiče sakumprásk. (Kantorský argument, že student má studovat a ne pracovat, ve vás vzbuzuje pak už jen buď záchvaty zoufalého smíchu nebo vnitřní žár, který vám umožní vyskočit až tři metry vysoko). O nějakém work-life-(study) balance se pak už příliš bavit nelze, přičemž jde o něco, co vám umožní udržet si alespoň trochu stabilní duševní rozpoložení.

Hned je ten týden zajímavější, co?

Do kreditů se totiž počítá čas, který předmětem strávíte, nikoliv už energie, kterou musíte vynaložit na jeho úspěšné zakončení. A když energii cpete do aktivity k výzkumům a projektům, může se vám stát, že na průběžné úkoly jakéhokoliv charakteru vám již nezbyde a nemáte kde brát, musíte se tedy do práce nutit a jít do svých hlubokých energetických rezerv. A nedostatek energie může vyústit až v syndrom vyhoření.

Co se tímto eposem snažím říct? Že druhý semestr magisterského studia KISKu je velmi obtížnostně nevyvážen. Co by se stalo, kdybychom nějaký z těžších předmětů měli už v semestru prvním? Ano, možná by pár lidí odešlo. Ale nemá být přece jen filtrovacím semestrem právě ten první? Udivuje mě, že zrovna na KISKu, který se velmi podrobně zabývá vzděláváním a přístupům k němu, je rozvržení hodin takovýmto způsobem nevyvážené. Aby první semestr byl pohoda a sranda a z druhého se studenti měli zbláznit. Neměla by jít katedra, kde je tolik schopných pedagogů a (zpočátku) nadšených studentů, jít příkladem a neměli by být jejím výsledkem motivovaní studenti, kteří vědí, co a proč se po nich chce a dle toho se zařídit?

Opět spousta otázek a žádné odpovědi…

Zdroj obrázku: https://pxhere.com/en/photo/1197145

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

49 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 5. 2019

K poslednímu odstavci - Lorenzův předmět byl původně až ve 3. semestru, takže dřív byla ta obtížnost trochu optimalizovanější. Ale jinak se vším naprosto souhlasím.

Obrázek uživatele Bývalý Atlet

No nevím, my měli za našich mladých let v jarním semestru 6 áčkových předmětů + já konkrétně další 3 béčka. Vzpomněl jsem si na heslo do ISu, abych to mohl ověřit :-D Podzim předtím 4 áčka. A hned chuťovky jako věda o vědě, IKM, APLS... A i přes tehdejší (spíš vyšší než nižší) náročnost na splnění předmětů si nevybavuji, že by nějací silní jedinci houfně opouštěli naše studentské řady, natož aby brečeli na hrobečku jménem Inflow. Naopak jsme opravdu pořádně makali. Viděli jsme v tom smysl. Např. náš APLS projekt, který jsme stvořili, i bez nás stále pokračuje. Bude tomu 10 let... Na odpolední výuku jsme se regulérně těšili. Kocovinka z předcházejícího dne byla pryč, podvečení pivo se blížilo. Žádný syndrom vyhoření, nýbrž pokec o proběhnuvším studentském dnu čekal nás po výuce. Po práci legraci. Popř. hromadný učení se spolužáky na blížící se zkoušku. Nebo obojí. A druhý den ráno do zaměstnání, jednodenní dovolená skončila... Vejška nemá bejt žádná dávačka. A co na to všechno věrná víkendová milenka diplomka? Jak jsem se na ní vždycky těšil... Slabí dom! 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 5. 2019

A teď si vem, kolik práce jsi mohla udělat za dobu, co jsi psala tenhle článek. Nebreč a makej!

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 5. 2019

nesouhlasim s tim, že by bylo studium na kisk buhvijak narocne. co mi na nem ale vadilo je to ze jsme se ucili veci co nedavaji smysl a nemaji zadnou hodnotu pro pozdejsi zamestnani (mluvim ze zkusenosti)

napr. domenova analyza co jsme tenkrat delali byla uplny joke. stravil jsem nad tim projektem hodiny a vedel jsem pritom ze odevzdavam neco co nikdy nepouziju.

to same aplsy a vyzkumy, jen zlomek z nich mel nejaky realny prinos. v prvnim semestru magistra rozdelit do tymu lidi kdy pak pulka tymu odpadne a tahnou to jeden dva lidi tak si nepredstavuju simulaci realne prace.

to nejhorsi je ale organizace studia. nejvic me za ty dva roky dopalily vsechny ty seminare k diplomkam a prubezne zpravy a projekty shaneni podpisu vedoucich a predobhajoby.. 

tady bylo asi cilem donutit studenty makat na diplomce v prubehu semestru (coz je super myslenka, ale..) ale ve finale to ma opacny efekt. 

pamatuju si ze jsem nad temahle organizacnima vecma stravil vic casu nez nad samotnou diplomkou. no a stejne nas to hodne vzdalo a tu diplomku neodevzdalo nebo prodluzovalo tak k cemu to vsechno? uplne by stacily individualini konzultace s vedoucim a jeho doporuceni jestli muzu postoupit do dalsiho semestru nebo ne. 

nepamatuju si ze bych nekdy od nejkoho dostal na ty odevzdany anotace a zpravy zpetnou vazbu. podle me to stejne nikdo necetl.

no a na tech seminarich fakt studenta nenaucite psat diplomku.. navic uz jsme za sebou v teb dobe meli uspesne obhajene bakalarky vsichni

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 5. 2019

Dovolím si také přispět do diskuse. Na KISKu se mi líbí, že mám velké možnosti co se týče zapisování si praxí nebo různých terénních projektů. Ty nahrazují tu cennou praxi, která chybí ve všech povinných předmětech (také si nemyslím, že by ty průběžné úkoly v mnohých z nich přinášely něco užitečného, spíš naopak si připadám zavalená prací, která vede v tom lepším případě jen k úspěšně ukončenému předmětu). Co mi přijde ale naprosto zcestné, je velké množství skupinových projektů. Jsem zatím v prvním ročníku a co je to "apls" vím jen zprostředkovaně (odkládám na další semestry), ale už teď mám hrůzu z toho, co přijde. Zatím jsem o aplsech neslyšela nic pozitivního. Jsem docela pečlivá, a tak se bojím, že celý projekt zůstane na mně, když nebudu mít štěstí na podobně založené členy týmu. :(

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 5. 2019

Engineering as a subject combines mathematics, logic and science to find solutions to our daily life problems. Over the last few decades, engineering as a profession has seen vast expansion. top engineering college in chandigarh and best engineering college in punjab and online cgc and agriculture college in Punjab and mba college in chandigarh

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019

<a href="https://www.bestkyeezys.com/replica-yeezy-350-v2-green-for-sale-by9611-8...">Replica Yeezy Green BY9611</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019

, logic and science to find solutions to our daily life problems. Over the last few decades, engineering  <a href="https://www.cgc.ac.in">top engineering college in chandigarh</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019

According to Yeezy Mafia, these highly anticipated “Glow” version will Fake Yeezy Glow In The Dark  release on May 25th in adult, kids, and infant sizes, an update supported by Kim K’s social media posts depicting the smaller-sized models of the shoes. Yeezys were already highly visible on feet, but come 5/25 they’ll be even louder thanks to the full neon color and the glow-in-the-dark feature. Stay tuned for more updates on Yeezy 350 Glow.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 5. 2019

 

<a href="https://les-vitraux-de-caro.com/">les-vitraux-de-caro.com</a>

Doliprane

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 5. 2019
It's exceptionally useful and you are clearly extremely proficient around there. You have opened my eyes to shifting perspectives on this point with intriguing and strong substance. we buy houses
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 5. 2019
I require you to thank for your period of this radiant read!!! I definately value every last bit of it and I have you bookmarked to take a gander at new stuff of your blog an outright need read blog!!!! buy generic cialis 80 mg
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 5. 2019
I require you to thank for your period of this radiant read!!! I definately value every last bit of it and I have you bookmarked to take a gander at new stuff of your blog an outright need read blog!!!! buy generic cialis 80 mg
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

 

Your work is truly appreciated round the clock and the globe. It is incredibly a comprehensive and helpful blog. seismic retrofitting Los Angeles

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
BeatProduction.net is a complete sound resource for music producers of all genres. hip hop samples
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
BeatProduction.net is a complete sound resource for music producers of all genres. hip hop samples
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen. best school in greater noida
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 6. 2019

Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon. pakistani chatting room

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 6. 2019

this information is iseful, thank you for sharing to us.

http://gmail-com-login.com/

http://hotmaillogin-english.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 6. 2019

gmail com đăng nhập  . hotmail login english , thank for sharing

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 6. 2019

Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon. القاضي رفض فسخ النكاح

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 6. 2019
Your post is very helpful to get some effective tips to reduce weight properly. You have shared various nice photos of the same. I would like to thank you for sharing these tips. Surely I will try this at home. Keep updating more simple tips like this. custom essay
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! comprar backlinks

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019
A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. camion vela parma
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019
A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. camion vela parma
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019
A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. camion vela parma
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! pull force gauge

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! click site

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 6. 2019
A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. voyance par telephone amour
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 6. 2019
A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. voyance par telephone amour
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! spam

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! Agen Dadu Terpercaya

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 6. 2019

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! Agen Dadu Terpercaya

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019
This website has information on a male surgical specialist hospital operating in Korea. Many Korean men find this hospital to resolve their sex-related concerns. 성기확대
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019
Goodness! Such an astounding and supportive post this is. I outrageously cherish it. It's so great thus amazing. I am simply flabbergasted. I trust that you keep on doing your work like this later on moreover. Plumbing Contractor Etobicoke
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 6. 2019

Bohužel, nikdy se nezavděčíte všem. Studium není jen o tom naučit se obsah jako pohádku (i když by vám to asi víc vyhovovalo), ale také kriticky přemýšlet, provádět vlastní analýzu, výzkumy apod., což na KISKu opravdu oceňuji.

Organizace znalostí do oboru ISK neodmyslitelně patří, a pokud byste v budoucnu chtěla pracovat v knihovně, bude se vám hodit. Navíc si myslím, že vám z vaší pozice vůbec nepřísluší označovat jakékoli úkoly za nesmyslné – vyučující moc dobře ví, proč, kdy a kam je zařazují. Když vám to není jasné, není nic snazšího, než se jich zeptat, místo hejtování a stěžování.

A že toho máte moc? Zkuste si zlepšit váš time-management. Možná byste se divila, kolik času trávíte odkládáním nebo lenošením. Na KISKu jsem studovala, takže moc dobře vím, že pokud si každý den budete ukrajovat z úkolů, dá se v klidu zvládnout. Nebo prostě chtě-nechtě omezte práci – co je pro vás prioritou?

Jste v APLSu hlavou celé skupiny? Tím líp pro vás! Nemusíte se nikomu přizpůsobovat a projekt pojede podle vás. Naučte se práci delegovat a kontrolovat, konzultujte ji s garantem.

A co jste tímto eposem chtěla říct? Že je vždycky jednodušší něco zkritizovat než se zamyslet na důvody, proč to tak je.  

 

Spokojená absolventka. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 6. 2019

We provide most effective tips about health related stuffs like home remedies, skin disease specially vitiligo, leucoderma, white spots, or white patches like home remedies, skin disease specially vitiligo, leucoderma, white spots, or white patches. 

<a href="https://www.vitiligocure.info"> VITILIGO TREAT </a> 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 6. 2019

This sort of in search of get the enhancements made on this special lifestyle and diet, begin your L . a . Shifting the pounds diet solution is a huge procedure into accesing which usually hope. weight loss parc clematis price

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

I am usually to blogging and i really appreciate your posts. Your content has truly peaks my interest. My goal is to bookmark your website and keep checking for first time info. binance

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 7. 2019

Great – I should definitely say I’m impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information. It ended up being truly easy to access. Nice job… chfi certification

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019
This is a new web hosting services site. build a website
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019
  • Announcement. Even if you don’t find websites that are specialized on this sort of jobs, you can find announcement websites that offer a variety of services, and chances are  <a title="tutor for online classes" href="https://homeworkprovider.com/">tutor for online classes</a> pretty big for you to find someone that is willing to help you out, probably at a low cost. Check for multiple websites, don’t just stop at the first one you encounter, have and open  <a title="cis 115 labs answer" href="https://devryfinalexams.com/">cis 115 labs answer</a> mind and keep a few aces up your sleeve, if the first one proves to be bad, you always have plan b.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 7. 2019

This website is one of the most popular sports related broadcasts in Korea. It analyzes and predicts popular sports games such as major league relay NBA relay. We update all games in real time, so you can get accurate information. Get a lot of useful sports information on TV 스포츠중계

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

All Hair Design are some of Brisbane's best hairdressers, we specialise in Balayage, Foils, Colour Correction, Upstyles. We open Monday to Saturday. We are located in Rochedale on Brisbane Southside, yet we are near you in Underwood, Springwood, Eight Mile Plains, Kuraby and Mount Gravatt cheap hairdressers brisbane

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback