Je zbytečné se rozčilovat?

Docela dost mě namíchlo připravované obvolání Vlastimila Ježka z funkce.

Proč vlastně. Že nezohlednil zachování svého postu a trval na svém.

Připadám si jako o několik desítek let zpět. Naše politiky nezajímá nová knihovna, natož  knihovníci. Jediné co je zajímá a to velice, jsou naše hlasy, ovšem pouze, jsou-li volby za rohem. Knihoven je u nás přes 6 000 tisíc, co kdybychom všichni nešli k volbám, to by je zajímat mohlo.Nechci volat na barikády, ale za hranice slušnosti už zašli, aroganci předvádí přímo vrcholovou  a co my ? My jsme pořád jen ta mlčící knihovnická menšina.

Stáňa

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

13 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
5. 9. 2008

Krasny idealisticky vykrik, ale tak to je a jeste dlouhod bude. Jezka neodvolaji jenom proto, ze sel chytre do politiky, jinak by sel. Ze Praha vyhodila 80 milionu za nesmyslnou pripravu olympiady a on dal 20 milionu na architektonickou soutez podle prislusneho usneseni vlady, nikoho nezajima. Bem ma politickou podporu a Jezek nikoli.

Ze by stim neco udelalo 6.000 knihoven pochybuji. Vetsi cast z tech profesionalnich se ke svym ctenarum chova stejne jako politici ke svym volicum.

Zmena nastane, az se do politiky dostanou cinorodi lide, kteri neco dokazali a z druhe strany az si lide nenechaji vsechno libit. Tipuji to tak na 25-30 let.

Do te doby muzete kroutit hlavou, ale to je asi tak vse, co s tim udelate.

Obrázek uživatele sdlfjls

Existuje v kodexu etiky knihovníka přikázání:

Kaplického knihovnu podporovati budeš a Ježka za ředitele Národní knihovny chtíti budeš?

Nějak to tady http://skip.nkp.cz/CoKodex.htm nevidím. Proč si myslím, že paní Stáňa nám předkládá nenuceně jediný správný názor českého knihovníka?

 

Obrázek uživatele EVa
5. 9. 2008
já si to nemyslím? :-)
Obrázek uživatele sdlfjls

"Knihoven je u nás přes 6 000 tisíc, co kdybychom všichni nešli k volbám, to by je zajímat mohlo.Nechci volat na barikády, ale za hranice slušnosti už zašli, aroganci předvádí přímo vrcholovou  a co my ? My jsme pořád jen ta mlčící knihovnická menšina. "

Je tak jednoznačné, že mlčící knihovnická menšina je přesvědčena o nutnosti postavit Kaplického knihovnu a stojí za ředitelem NKP Ježkem? Že se třeba nenajde dost velké množství knihovníků, kteří si oddychli, když zjistili, že Kaplického knihovna stát nebude?

Obrázek uživatele EVa
5. 9. 2008
že by nám paní Stáňa svým příspěvkem předkládala (nebo snad až vnucovala) jediný správný názor na tuto věc.
Obrázek uživatele sdlfjls

Tak to je dobře. Sice mi trochu připadá jako majitelka správných názorů, které se (čím to je?) tak dnes všeobecně říkají (velmi mne překvapilo, že odmítla se mnou diskuzi jen proto, že jsem měl jiný názor na homosexualitu než ona), ale doufejme, že nás nenutí myslet si totéž, co ona, o Kaplickém a Ježkovi.

P.S. K volbám už tedy asi skutečně nepůjdu, ale z jiných důvodů než jsou spory mezi Bémem a Ježkem.

Obrázek uživatele Stáňa

Vadí mi, že volba projektu není respektována. Z moci politické, je trapně zpochybňován. Chobotnice se mi nelíbila do chvíle, než jsem viděla ostatní návrhy.

Důvody pro které chtějí odvolat pana Ježka jsou dost ubohé. Nejde o jeho osobu, ale snad se shodneme, že by člověk neměl být vyhozen pro svůj postoj a názor.

Názor na novou knihovnu vyslovilo dost knihovníků, prestiž našeho povolání je zřejmě tak mizivá, že je nikdo nebere na zřetel a dokonce předkládá úplné blbiny, jak situaci řešit.

Nevadí mi diskuze s někým, kdo má odlišný názor, ale mohlo by to být po cestách slušných a s plným respektem k názoru druhého. Z některých diskuzí zůstane jen nepříjemná pachuť.

Líbí se mi přísloví, že máš chvilku chodit v botách toho druhého, než začneš soudit.

Stáňa

Obrázek uživatele sdlfjls

Díky za odpověď. Nic ve zlém. Mám za to, že se chovám v diskuzích slušně, i když s břitkostí.

Mně se Chobotnice líbila, dokud jsem nezjistil, že ji podporují lidé, kteří jsou pro každou špatnost - jako Václav Havel. Abyste rozumněla mému postoji: mně se ten návrh docela líbí, zdá se mi, že pěkně zapadá do krajiny jako její součást, pokračování toho kopce. Myslím si, že ti, kdož ji považují za modernistickou či postmodernistickou nehoráznost, se mýlí. Jsem konzervativní a nic takového by se mi nelíbilo.

Jenže - udělal se z toho najednou politický spor, který se dá označit za spor mezi konzervativci, kterým se nelíbí, a liberály, kteří musí podpořit v rámci svobody všechno, co se konzervativcům nelíbí (to nutně neznamená, že se líbí jim), tedy být pro každou špatnost. A já jsem v dilematu: být pro každou špatnost s Havlem nechci a tvrdit, že je to ohavná nehoráznost taky nechci, protože si to nemyslím.

Jistě, dalo by se namítnout, že člověk na toto nemusí hledět a čistě zastávat svůj názor. Jenže je tu ještě doporučení svatého Ignáce proti svodům světa: agere contra - jednati proti. Proto tedy se nedám na stranu příznivců, protože táhnout za jeden provaz s Havlem, byť díky jiné motivaci, považuji za nebezpečí, do kterého se člověk nemá pouštět. Tvrdit, že chobotnice je paskvil, ale samozřejmě taky nebudu.

Obrázek uživatele Stáňa

Moje druhá strana vaší mince vypadá tak, že je mi úplně jedno co si kdo o určitém tématu myslí. Často se dotávám do "nesalónní" situace. Potom přemítám, jestli jsem raděj neměla být potichu, ale je to marný. Stáňa

Obrázek uživatele sdlfjls

Lidí jako vy si vážím proto, že jim o něco jde a dokážou pro to něco udělat. I když máte jistě jiné názory než já, je mi sympatické, že za ně bojujete, že vám není všechno jedno.

Já jsem se naučil určité názorové obezřetnosti, kterou jsem výše popsal. Vím, že nemohu dát na první dojem, ale že musím prozkoumat, co je za tím (ideologické východisko) a co je před tím (kam to může dojít).

Co se týče té knihovny, tak zachovávám spíš neutralitu, protože do věci až tak nevidím. Právě abych si tu neutralitu uhájil a vyvážil to, tak jsem se snažil trochu cynicky zpochybnit vaše nadšení PRO.

Obrázek uživatele Terajs

samotný ministr Jehlička:

Záznam Václava Jehličky: Celé veřejnosti je nyní již jasné, že Chobotnice na Letné se stavě nebude, protože tento projekt byl nepřipraven a byl jistým dobrodružstvím a nyní se naše pozornost musí soustředit na revitalizaci Klementina a chtěl bych říci, že již nestrpím, aby v mém resortu byla zahájena nějaká investiční akce, která neprojde odbornou oponenturou.

Odvysílali v Impulsech V.M. 

Mám kamarádku, která pár let pracovala ve studovně NK a z těch historek o stavu budovy, zajištění fondů a podmínek pro personál a koneckonců i uživatele, mi ještě teď vstávají vlasy na hlavě.

Takže Klementinum zrevitalizujeme. Prostě se vezme 500 let stará budova a udělá se z ní moderní národní knihovna. Jak prosté, milý Watsone...

Bude to dlouhodobé řešení, nejlepší z možných, které rozhodně neznamená odsouvání stavby nové budouvy na příští (politické i jiné) generace a v konečném dopadu celou situaci mnohonásobně neprodraží.

Mohl by některý z pražských kolegů navštívit pana ministra a pořádně s ním zatřepat? Je čas se probudit! 

Obrázek uživatele bicarbona
zatřepat a nemíchat...
Obrázek uživatele Stáňa

 Obecná škola

Eda Souček:      "Tati, pan Chroust je lidovec?"

Fanouš Souček:  "Pan Chroust je blbec"

Eda Souček:       "Ale lidovec"

Fanouš Souček:   "No to taky, ale máš lidovce, který jsou chytrý, třeba pan Ludvík. Každá politická strana má členy chytrý a hloupý."

Eda Souček:      "A ve který je nejvíc blbců?"

Fanouš Souček:  "No..."

paní Součková: " Jez. Vystydne ti to. Takový hovory nemají pro dítě žádnou cenu. Ještě řekne před panem Chroustem, že je blbec."

Fanouš Souček:  "Aspoň by se to konečně dověděl."

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback