Jedovaté knihy

31. 3. 2009

Sice jsem původně nechtěl psát dva příspěvky v jeden den, ale jak se znám, tak když to nenapíšu dneska, tak už asi nikdy :-)

A co mě tedy přinutilo k tomu, abych se dneska tak rozepsal? Ve druhém SKKIPu, jsem se zmiňoval o zákoně, který byl přijat v USA a který zakazuje poskytovat dětem knihy, které byly vytištěny před rokem 1985. Důvodem je, že před tímto rokem se v tiskařské černi používalo jedovaté olovo. Podle amerických kongresmanů hrozí, že olovo, které se z barvy uvolňuje, může poškodit zdraví dětí. Nevím kolik olova se tímto způsobem do těla dostane, ale osobně se domnívám, že i kdyby děti ty knihy baštily, tak to pořád stačit nebude :-) Na těch knihách přece už vyrostla nejedna generace a myslím, že se na nikom neobjevily nějaké příznaky otravy knihami :-)

Co to ale znamená? Knihovny samozřejmě přijdou o část fondu - knihy vytištěné před rokem 1985 nejsou zas tak staré a tvoří ve fondu nezanedbatelnou část. Stejný problém mají antikvariáty, které v podstatě musí přestat prodávat dětské knihy. Zákaz se vztahuje i na tzv. garážové výprodeje (v USA asi častější než u nás). To může mít dopad na některé sociálně slabší rodiny, které nakupovaly levné knihy právě v antikvariátech nebo ve výprodejích. Některé knihy mohou i úplně zmizet, protože již třeba nemají novější vydání.

Američtí knihovníci se samozřejmě ozývají a proti tomuto nesmyslnému nařízení protestují. A právě dneska mi uvízla ve čtečce petice proti tomuto zákonu. Přidat se můžete i vy! ;-)

Pokud si chcete přečíst více inforamcí tak můžete třeba tady nebo tady (oba odkazy v aj)

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Stáňa

To jsou věci. Můj milovaný Birlibán, kterého / po všech směrech/ "použily" všechny děti v široké rodině. Staré vydání, kde jsou namalované bombóny a domy z čokolády. Ještě, že bydlíme v české kotlině, snad mu nic nehrozí. Jinak odcházím s Birlibánem do emigrace. 

Obrázek uživatele Terajs

Bohužel, většina čtenářů Inflow se k petici pravděpodobně přidat nemůže, protože oprávněnými osobami jsou pouze Citizens and residents of the U.S.A.

Ale třeba takový Facebook  nabízí možnost vyjádřit podporu, jen bude asi třeba začít od píky :).

 

Obrázek uživatele Tonda

Aha. Ná základě toho, že tam není povinné vyplňovat stát, myslel jsem si, že může podepsat kdokoli. Po dalších podmínkách jsem už nepátral (jo, já vím že není potřeba pátrat, ale stačí si přečíst první řádek formuláře :-) ). Omlouvám se tedy za mystifikaci.

Ale doufám, že všichni čtenáři Inflow v USA, se k petici přidají!

Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 4. 2009
Tak něco podobného se stát u nás, zdrhám do bombového úkrytu se všemi svými poklady... Protože třeba zde již zmiňovaný Birlibán není v nových vydáních vůbec hezký... A nebo takové dětské knížky s Kubaštovými ilustracemi. Všechny pohádky kreslené Trnkou! Mé staré dobré vydání Broučků... No, dost už strašení. Nic podobného zde nedovolíme! A doufám, že petice v USA zabere.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback