Jen tak pár poznámek z posezení v knihovně

Tak si tak sedím v pobočce Regionální knihovny na Vancouver Island, konkrétně v Courtenay, což je momentálně moje nové dočasné byliště. Vlastně abych to uvedla na pravou míru, moje nové dočasné bydliště je v nedalekém Fanny Bay, pár domečků kolem moře, do Courtenay však je co by kamenem dohodil (25 km). Užívám si teplého a suchého Internetu, protože tam, kde bydlíme, nechytáme kvůli kovové střeše signál v domě, pouze venku na zahradě, ale v období dešťů v Kanadě není zrovna moc super sedět dlouho venku na netu. Takže jsem měla nyní konečně možnost si poslechnou celou přílohu o LibRě, aniž bych u toho mrzla a mokla, chtěla jsem jim tam napsat pochvalný komentář, ale nejde to, takže aspoň takto bych chtěla napsat, že je moc příjemné aspoň slyšet hlasy kamarádů, když už se nemůžu osobně zůčastnit různých vykutálených knihovnických akcí. Moc se mi rozhovor s Mgr. Schwarzem líbil, jen co je pravda. A Honzo, proč proboha jezdíš pořád do Skotska, když bys nejraději někam, kde teplota neklesne celoročně pod 20 stupňů?:-).

Místní veřejná knihovna je moc fajn, mají tady krb a sedačky pro náruživé čtenáře a Internet zdarma pro všechny (nejen zaregistrované čtenáře). Teda když si přinesete vlastní notebook, na jejich místních počítačích se musí člověk přihlásit s číslem kartičky do knihovny. Jinak registrace čtenáře do knihovny je taky zdarma. Jen člověk musí prokázat, že tady má nějaké bydliště na min. 6 měsíců, a to my máme.

Vancouver Island Regional Library má 38 poboček a knížky si můžete objednat tak, že Vám je dovezou do Vaší nejbližší pobočky, pokud ta knihu nemá. Což je fajn, jen kdyby pro všech 38 poboček neměli od každé knihy jen několik výtisků. Prostě stejné problémy všude na světě. Hezké ale od nich je, že Vám ten katalog ukáže, na jakém místě jste ve forntě na knihu. Třeba já jsem teď na jednu knížku na 55. místě. Jen tak cvičně jsem si to objednala, abych zjistila, zda to do příštího jara stihnou:-). Nicméně můj požadavek trvá až do října 2011:-). Mají tu i filmy na DVD na půjčení 3 týdny. Ale světe div se, nic kloudného tu člověk nenajde, protože všechno je prostě rozpůjčované. Něco jiného je to s audiobooky, ty asi nejsou tak populární, takže tam se občas něco najde.

Ale mám tu knihovnu jinak ráda. Je tu teplo a sucho. Kousek od zastávky MHD, takže když lije tak jako dnes (včera, předevčírem a v minulých 3 týdnech), tak člověk zmokne jen trochu, než tam dojde. 

Dost mě nadchly ty schránky na vracení knih, kdykoliv tam knížky můžete hodit, protože ty schránky jsou venku na ulici. A konečně jsem použila selfcheck, já ostuda jsem ho na FF v knihovně nikdy nevyužila. 

Jedna paní knihovnice je docela nepříjemná, vůbec se neusmívá a tváří se jak kakabus. Asi ji to tady moc nebaví. 

Beletrii tady řadí podle abecedy, naučnou literaturu dle Deweyho desetinného třídění. 

Mají tady knížky na prodej, 5ks za dolar, vyřazené knížky, většina sci-fi a fantasy. Občas se něco najde... Ale nekupuju, poněvadž to nemám kam dát. Naštěstí, to by se to jinakk utrácelo.

Mno, chtěla jsem se taky podělit o jeden super zážitek s místní MHD. Prtotože se nám zrovna tak trochu porouchalo auto, tak využíváme tzv. City Busu, což je síť linek spojující Courtenay a okolní vísky, včetně Fanny Bay. Služba je to příjemná, autobusy pěkné, jezdí na čas a co ještě? Je v nich WiFi! To mě teda vyrazilo dech, páč Internet zadarmo v MHD, to mě teda fakt dost pekvapilo. Vyzkoušela jsem, sice to kolísá, ale co? A neříkejte, že to zavedli v Brně v šalinách, sice jsem tam dlouho nebyla, ale že by DPMB až takto chtěl -uspokojit cestující, to si teda nemyslím. 

Jo a poslední věc. Nedávno jsem zavítala na místní výprodej knížek. Byly to knihy, které už lidi něchtějí a doma jim překáží, takže je přinesou a pak se to tam prodává. U vchodu jsme vyfasovali velkou papírovou tašku. Cena byla 5 dolarů za tašku, ať v ní bylo kolik knížek jste chtěli. Naštěstí neměli nic moc super, protože to už fakt nejde, pořád nakupovat ty knížky.

Píšu blbosti, páč knihovna zavírá až za hodinu a bus jede až za dvě hodiny. Ano, ten báječný autobus k nám do FB jede jen 2x denně:-), ráno tam, večer zpět. 

Toť vše ode mě z Kanady.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Agnes
16. 11. 2009

kéž by naše knihovna na FF měla také pohodlné sedačky a krb, skoro jsem si představovala Bradavice, jak venku leje a ty si hovíš v teploučku u krbu :)  

Děkuji za tento příspěvek, byl opravdu takovým příjemným pohlazením po duši, ať se ti tam hlavně líbí a daří :)  

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback