Karel Janoš: Intelektuál své doby

PhDr. Karel Janoš je v informační vědě známý především díky své publikaci o informační etice. Byl prvním člověkem, který toto téma v Československu představil, přičemž jeho myšlenky jsou stále využívány ve výuce i praxi, protože jsou stále aktuální. Kdo ale byl Karel Janoš? Až doteď jsme jej mohli znát pouze jako autora Informační etiky. O jeho práci, studiu a životě jsme se bavili s jeho dcerou, Alicí Hamplovou.

„Byl pro mě obrovským vzorem v přístupu k lidem, v morálních hodnotách, a naučil mě, jakým způsobem přemýšlet. Žádná otázka pro něj nebyla tabu, v různých diskuzích s ním jsem si tříbila názory na život, etické otázky i odborné názory,“ popisuje svého otce Alice Hamplová.

Karel Janoš nikdy neměl problém v diskuzi ustoupit a třeba i změnit svoje hledisko, pokud se mu dostalo správných informací. Byl to pro něj způsob, jak celý život myšlenkově růst. „Měl celý život  krásný vztah s mojí maminkou, měli se všichni doma velmi rádi,“ dodává.

Karel Janoš

Na vysokou školu se dostal až v pozdějším věku, dokonce teprve čtyři roky před svou dcerou, která rovněž studovala informační vědu a knihovnictví. „Naše rodina nebyla totiž politicky zrovna pohodlná. Dědeček byl osm let politickým vězněm kvůli pokusu o emigraci, babička trávila rok na samotce, mému otci pak nebylo dovoleno studovat,“ uvádí důvody žena, působící v současnosti jako manažerka konzultační firmy. Po tom, co byl rodičům Karla Janoše zabaven majetek (dědeček byl továrník), musel vyrůstat v jednopokojovém bytě ve Slaném ve velmi chudých poměrech. Vystudoval gymnázium s vyznamenáním, pak nástavbu na elektrotechnické průmyslovce a pak ještě získal výuční list v oboru radiomechanik. Později vydal Slovník výpočetní techniky, vždy snažil se zúročit veškeré vzdělání a zkušenosti, kterých nabyl. „Po škole se živil manuální prací v Tesle, později se dostal k informatice a vysokou školu vystudoval až v roce 1983, zato ale s červeným diplomem,“ uvádí dcera Alice. Její otec se v té době zabýval informační hygienou, oblastí, která teprve začínala nabývat na důležitosti, kterou má dnes. Ona sama se zabývala psychologickými aspekty informační práce, takže byli s otcem velice propojeni i profesně a studijně.

Od historie až po jógu

„Velice se zajímal o historii, měl z ní obrovské znalosti. Se svým bratrem, právníkem, soutěžili, kdo navštíví víc hradů a znali mnoho zajímavostí z jejich historie. Byl taková chodící encyklopedie. Jeho velkým zájmem byly ale i filozofie a náboženství. Navíc byl cvičitelem jógy a velmi aktivně ji cvičil,“ popisuje široké spektrum zájmů svého otce  Alice Hamplová. Dodává, že její spolužáci z gymnázia dodnes vzpomínají na jejího otce jako člověka s aktovkou, v kabátě a klobouku, který chodil z práce po patách v rámci svého jogínského cvičení - aby, co nejlépe využil čas.  Velkou vášní pro něj byly i jazyky, měl státnice z ruštiny, francouzštiny (učil ji jako formu přivýdělku, když pracoval jako dělník a dělal řadu odborných překladů), univerzitní zkoušku z angličtiny, hovořil plynně německy, uměl latinsky. Byl členem Svazu tlumočníků a překladatelů. „Při tomto všem to byl neskutečně skromný člověk, který se nikdy nad druhé nevyvyšoval.“

Důvody, proč se začal Karel Janoš zabývat informační etikou, byly, zdá se, i politické. „Vždy, když jsme přišli ze školy, tak nám doma překládali, jak to, co jsme se dozvěděli, doopravdy bylo. Zejména dějepis jsme se učili vždy dvakrát, ve škole ten prosycený komunistickou propagandou, doma pak reálnou historii,“ popisuje. Právě kvůli propagandě se vědec přiklonil k problematice informační etiky, a také přesahům etiky do dalších oborů. Falešné zadržování některých informací nebo naopak předávání těch špatných, bylo doktoru Janošovi trnem v patě. Informační etice se ale začal věnovat i díky zájmu o filozofii, etiku, inspiroval se velkými filozofy, jako byli například Platón či Tomáš Akvinský.

Vysokoškolské a další aktivity

Na vysoké škole pak učil jako externista právě informační etiku a výběrový seminář zaměřený na Informační systémy. „Vedle toho byl dvakrát nebo třikrát služebně ve Francii a na dvouměsíčním postgraduálním kurzu v Moskvě, po dalších zemích jezdil i v rámci RVHP, nebyl ale nikdy v KSČ,“ uvádí Hamplová a dodává, že její otec nebyl nikdy v žádné straně a přestože byl velmi protikomunisticky orientovaný, silné kontakty vzhledem k minulosti rodiny s disentem v době, kdy už měl vlastní děti, neudržoval.  Ačkoliv prý v roce 1968 obcházel ruské tanky a přesvědčoval je, ať se vrátí domů.

Z oboru pro něj byli blízkými lidmi především Vladimír Smetáček (psychologie čtení, informační věda) a Marie Königová (vědecké informace, kreativní myšlení), ale spolupracoval i s mnoha dalšími významnými osobnostmi, jako byl například Jiří Cejpek.

„Po revoluci navrhl novou koncepci katedry a od roku 1990 tam učil informační etiku jako externista. Také si založil firmu Infoprague, která ale zanikla v roce 1993, kdy zemřel na rakovinu,“ popisuje porevoluční činnost svého otce Alice Hamplová. Doktoru Janošovi bylo dokonce nabídnuto místo ředitele státní knihovny, které ale vzhledem ke své nemoci musel odmítnout. Časopisecky se pak věnoval i vztahu informační politiky a evropského společenství a publikoval i informační chartu.

„Vždy prosazoval křesťanské ideály, takže by jej určitě rmoutilo politické intrikářství, prosazování osobních zájmů nad zájmy celku, stejně jako proruská orientace státu. Rovněž otázka falešných vědeckých časopisů a zmanipulovaných médií,“ přemítá Janošova dcera.

Na závěr rozhovoru ještě vzpomíná na svého otce jako na učitele: „Vzpomínám si, jak jsme často se spolužáky při přednáškách vyrušovali a nedávali pozor, a jak jsem měla strach, že když nás bude učit můj táta, tak mi to bude nepříjemné. On ale přišel, začal mluvit o informačních institucích a přitom namaloval na tabuli úplně přesnou mapu Československa, aniž by se podíval. Všichni z toho byli tak paf, že ho ani nestihli vyrušovat,  a dávali celou dobu pozor,“ uzavírá se smíchem naše setkání Alice Hamplová.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback