Když knihovnu utvářejí lidé

Jan Delong vypráví příběh třinecké knihovny, která se rozhodla vydat cestou kulturních a komunitních kurátorů. Význačné osobnosti třinecka tak díky tomuto programu v knihovně mohly uspořádat akce typu diskuzí s význačnými osobnostmi, autorských čtení a mnohého dalšího.

Když Knihovna Třinec v roce 2015 získala ocenění Knihovna roku v kategorii informační počin, bylo před námi poněkud nesnadné rozhodnutí: co udělat s finanční prémií 70 tisíc korun? Vedení knihovny v čele s ředitelkou Martinou Wolnou mělo poněkud odvážný plán; využít nabyté prostředky k poznávací cestě do Dánska. Podrobnou reportáž si můžete přečíst zde na InFlow, v následujícím textu se ale budeme věnovat konkrétnímu projektu, který vznikl na základě důležitého poznatku, jenž jsme si jako knihovníci zpět do České republiky přivezli. Tedy že knihovnu tvoří lidé, a to nejen knihovníci, ale především návštěvníci.

Možná to znáte také. Občas se stane, že vyrazíte někam za inspirací a poznáním a vrátíte se s takovým množstvím podnětů a jste jimi natolik zahlceni, že je nakonec nejste schopni smysluplně využít. Když navštívíte knihovnu v Herningu, DOKK1 v Aarhusu nebo centrální knihovnu v Kodani, tak se zmíněná situace může stát velmi snadno.

tma
Knihovny, které jsme měli možnost navštívit, byly pozoruhodné (až výjimečné) architektonicky, přístupem, nabídkou služeb a aktivit pro veřejnost. Ano, ve všech knihovnách to žilo a pulzovalo v podstatě po celý čas, který jsme v nich strávili. Největším překvapením pro nás pak bylo, že živo bylo díky lidem. Návštěvníkům, uživatelům, spolupracujícím a partnerským organizacím, jež knihovnu naplňovaly obsahem. Knihovník pak sehrával roli jakéhosi mentora, podporovatele nebo uskutečňovatele přání, myšlenek a nápadů. Dánské knihovny tím příkladně naplňovaly a naplňují svou komunitní roli.
To se stalo základním kamenem a inspirací pro vznik projektu, který jsme si v nazvali Kulturní a komunitní kurátoři Třinec.

Pochopit místo a jeho specifika

Dříve než „kurátory“ blíže popíšu, je nutné z mé strany přiblížit Třinec jako město a prostor. Pro projekt je totiž velmi důležitý stejně jako pro knihovnu samotnou, protože ta nikdy neexistuje ve vzduchoprázdnu a je součástí nějakého celku.
Třinec má zhruba 35 tisíc obyvatel, leží na hranici s Polskem a nedaleko Slovenska. Je to město kontrastů – na jedné straně jsou to Beskydy, na druhé zase Třinecké železárny, obří industriální moloch. Když se řekne Třinec, většina si vybaví právě železárny, pak hokejový klub HC Oceláři Třinec nebo zpěváka Tomáše Kluse případně Ewu Farnou pocházející ze sousední obce Vendryně.
Naštěstí – aspoň v to věřím – je Třinec při hlubším zkoumání plný dalších zajímavých osobností, co jsou špičky ve svých oborech, případně mají potenciál jimi být. A nemusí to být jen rodáci, ale i lidé s místem nějak spjatí. Mohou to být umělci, podnikatelé, vědci, sportovci, lidé aktivní ve veřejném prostoru. Pro tyto lidi vznikli Kulturní a komunitní kurátoři Třinec.

Vybrat ty správné lidi a dát jim prostor

Jak je zřejmě patrné, nešli jsme v první fázi cestou úplné otevřenosti, ale rozhodli jsme se oslovit námi vybrané osobnosti. Primárně jsme vybírali lidi pohybující se v kultuře, mají k ní případně vztah nebo k ní mají jinak blízko. Je to dáno i tím, že knihovny jsou definovány a vnímány primárně jako kulturní instituce. Zároveň jsme si nechali volný prostor pro širší pojetí, abychom mohli oslovit různorodé komunity působící nebo existující na území Třinecka.

tabery
Kurátorství bylo naplněno poměrně jednoduchou výzvou: Dáváme vám vybraným osobnostem tímto prostor, pojďte ho naplnit obsahem. Kurátorům jsme dali poměrně volnou ruku. Mohli vytvořit pro knihovnu program, který se přímo týkal jejich profese nebo toho, co dělají či tvoří. Spisovatelka Renata Putzlacher např. představovala svou aktuální knihu. Mohli ale vyzkoušet něco nového, naplnit svou potřebu nebo přání. Dramatička Lenka Lagronová uspořádala diskuzi týkající se rozdělené společnosti. Hosty byli Jiří Drahoš, Eva Katrušáková, Michaela Hečková a Radovan Lipus.
Dalším velmi volně definovaným kritériem bylo, že mohou kurátoři vymyslet jednu (minimálně) nebo sérii akcí. Mohlo tedy jít o program na jedno odpoledne či večer nebo celoměsíční cyklus.
Knihovna v celém procesu sehrála roli místa, kde se program uskutečnil a také nezbytnou podporu, která byla nutná pro jeho realizaci.

Napříč žánry a tématy

V roce 2017, kdy se uskutečnil první ročník, bylo osloveno 10 osobností (kompletní seznam je k dispozici zde). Pestrost a různorodost výběru ilustrují jejich profese: Lucie Fremrová pracuje v advokátní kanceláři, Renata Putzlacher je spisovatelka a překladatelka, Radovan Lipus působí jako divadelní a televizní režisér, Michal Banot pracuje v konzultační firmě a pomáhá místním se startem jejich podnikání, Michal Sikora je filmový producent, Tanasis se věnuje fotografii, Eva Hudzieczková byla donedávna brand manažerkou Českého rozhlasu Vltava, Magdalena Samková je jedna z mála českých manažerek jazzových kapel, Vojtěch Dohnal je hudební manažer a Eva Heczková pracuje v produkční a marketingové agentuře.
Takto pestrá směsice během roku vytvořila 13 akcí, které je možné považovat nejen za kulturní, ale také za společenské. Popsat každou z nich by bylo vyčerpávající. Zmínit můžu například diskuzi s šéfredaktorem časopisu Respekt, Erikem Taberym (kurátorka Lucie Fremrová), jež z hlediska návštěvy, ale také podnětnosti debaty, předčila všechna naše očekávání. Podobně zapůsobil i program Michala Banota, jenž v rámci jednoho večera představil úspěšné třinecké startupy a firmy, z nichž některé mají globální dosah. V knihovně jsme v unikátní premiéře mohli shlédnout dokument BATALIVES, na němž se podílel Michal Sikora, nebo si užít promítání němého černobílého filmu s živým hudebním doprovodem (program Magdaleny Samkové).
V roce 2018 projekt pokračuje, i když v mnohem menším měřítku, pestrost programu však zůstává zachována. Mezi kurátory je ředitel místní Základní umělecké školy Jiří Zabystřan, už zmiňovaná dramatička Lenka Lagronová, propagátoři zdravého životního stylu a pohybu manžele Eva a Patrik Čavojovi nebo Jiří Mravec, který do třinecké knihovny v prosinci poprvé a ve velké premiéře přiveze konferenci TEDx.

Vytvořit síť kontaktů a platformu pro dlouhodobou spolupráci

Kulturní a komunitní kurátoři Třinec ale nemají za cíl vytvořit „jen“ jednorázový program, co po sobě zanechá fotoreportáž a několik mediálních výstupů. Už jsem zmiňoval, že knihovna není umístěna do vzduchoprázdna. Cílem kurátorů je vytvořit síť kontaktů či jakousi živoucí databázi zajímavých lidí.

louženská
Zároveň má potenciál vytvořit platformu mající dvojí smysl. Může do prostoru Třince přivádět akce, které mají světový formát a díky knihovně mají v Třinci svou premiéru (příklad konference TEDx). Případně, a to je možná ještě důležitější, mohou díky ní vznikat dlouhodobá partnerství. V letošním roce například spolupracujeme hned se třemi kurátorkami z předchozího ročníku – Magdalénou Samkovou, Evou Hudzieczkovou a Lucií Fremrovou.

Bez podpory nemají podobné projekty šanci

Než se dostanu k závěru, je nutné zmínit pár věcí, o nichž se často mlčí. Především časovou a finanční náročnost. Projekty podobného ražení přinášejí velmi často až nečekaně skvělé výsledky (např. lístky na TEDx se prodaly během prvních 10 minut po začátku předprodeje), ale vklad ze strany knihovny je značný. Vyžaduje totiž prvotní zmapování místa, kde knihovna působí. Čím hlubší mapování je, tím hustší a pestřejší síť je možné vybudovat a těžit z ní na roky dopředu.
Pak je to poměrně náročná koordinace a komunikace přání a představ jednotlivých kurátorů, což vyžaduje pokročilé organizační schopnosti.
Projekt je také finančně náročný, tedy v případě, že usilujete o kvalitu. V našem případě jde o částku 10 tisíc korun, kterou má každý z kurátorů k dispozici na uskutečnění svého programu. Tu může použít celou, ale také nemusí. Někdy je program náročnější. Opět jako příklad může posloužit TEDx s rozpočtem přesahujícím 100 tisíc korun.
Financovat takový projekt pak není nic snadného. V případě prvního ročníku jsme byli podpořeni z dotačního programu Ministerstva kultury ČR – Knihovna 21. století. U druhého ročníku jsme získali jen pouhých 10 tisíc korun, což bylo na hranici udržitelnosti. Naštěstí projekt zaujal partnery a sponzory, díky nimž budeme schopni na konci roku říct, že za sebou máme úspěšný ročník.
Přesto je nutné poznamenat a zopakovat, že taková investice se pro knihovnu z různých hledisek vyplatí.

Hodně štěstí

Můj původní záměr byl vytvořit z tohoto textu jakýsi manuál, návod, jak z knihovny vytvořit otevřenější místo a díky tomu dát prostor lidem zvenčí. Nakonec se omezím jen na následujících několik souvětí?
Vždy je potřeba mít na mysli, že knihovnu utvářejí lidé a knihovny mají potenciál mít kolem sebe opravdu pozoruhodné osobnosti. Musí jen překonat ostych a spojit se s nimi. Hodně štěstí všem, kteří se pro takový model knihovny nyní nebo v budoucnu rozhodnou.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

38 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

  Kami mengakhiri percakapan ini dengan memuji lagu "Ice

ling 6 agen astm a283 c agen pipa boiler agen plat abrex 400 agen plat asme516 grade70 agen plat astm a285 c agen plat astm516 70 agen plat boiler agen plat hardox agen plat hb 400 agen plat high strenght agen plat high tensile sm490 yb agen plat high tensile sm490ya agen plat kapal agen plat stainless ss304 agen plat stainless ss310 agen plat stainless ss316 agen plat sumihard agen round bar besi aisi 440s45c agen round bar scm440 agen steel rail agen steel sheet pile distributor astm a283 c distributor pipa boiler distributor plat abrex 400 distributor plat asme516 grade70 distributor plat astm a285 c distributor plat astm516 70 distributor plat boiler distributor plat hb 400 distributor plat high strenght distributor plat high tensile sm490 yb distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c jual baja h beam jual pipa boiler jual plat abrex 400 jual plat asme516 grade70 jual plat astm a285 c jual plat astm516 70 jual plat boiler jual plat hardox jual plat hb 400 jual plat high strenght jual plat high tensile sm490 yb jual plat high tensile sm490ya jual plat kapal jual plat stainless ss304 jual plat stainless ss310 jual plat stainless ss316 jual plat sumihard jual round bar besi aisi 440s45c jual round bar scm440 jual steel rail jual steel sheet pile pabrik astm a283 c pabrik pipa boiler pabrik plat abrex 400 pabrik plat asme516 grade70 pabrik plat astm516 70 pabrik plat boiler pabrik plat hb 400 pabrik plat high tensile sm490 yb pabrik plat high tensile sm490ya pabrik plat kapal pabrik plat stainless ss304 pabrik plat stainless ss310 pabrik round bar besi aisi 440s45c pabrik round bar scm440 pabrik steel rail pabrik steel sheet pile pusat astm a283 c pusat pipa boiler pusat plat abrex 400 pusat plat asme516 grade70 pusat plat astm a285 c pusat plat astm516 70 pusat plat boiler pusat plat hardox pusat plat hb 400 pusat plat high strenght pusat plat high tensile sm490 yb pusat plat high tensile sm490ya pusat plat kapal pusat plat stainless ss304 pusat plat stainless ss310 pusat plat stainless ss316 pusat plat sumihard pusat round bar besi aisi 440s45c pusat round bar scm440 pusat steel rail pusat steel sheet pile stockis plat hardox stockist plat astm a285 c stockist plat high strenght stockist plat stainless ss316 stockist plat sumihard supplier plat hardox ling 1 agen astm a283 c agen pipa boiler agen plat abrex 400 agen plat asme516 grade70 agen plat astm a285 c agen plat astm516 70 agen plat boiler agen plat hardox agen plat hb 400 agen plat high strenght agen plat high tensile sm490 yb agen plat high tensile sm490ya agen plat kapal agen plat stainless ss304 agen plat stainless ss310 agen plat stainless ss316 agen plat sumihard agen round bar besi aisi 440s45c agen round bar scm440 agen steel rail agen steel sheet pile distributor astm a283 c distributor pipa boiler distributor plat abrex 400 distributor plat asme516 grade70 distributor plat astm a285 c distributor plat astm516 70 distributor plat boiler distributor plat hb 400 distributor plat high strenght distributor plat high tensile sm490 yb distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c jual baja h beam jual pipa boiler jual plat abrex 400 jual plat asme516 grade70 jual plat astm a285 c jual plat astm516 70 jual plat boiler jual plat hardox jual plat hb 400 jual plat high strenght jual plat high tensile sm490 yb jual plat high tensile sm490ya jual plat kapal jual plat stainless ss304 jual plat stainless ss310 jual plat stainless ss316 jual plat sumihard jual round bar besi aisi 440s45c jual round bar scm440 jual steel rail jual steel sheet pile pabrik astm a283 c pabrik pipa boiler pabrik plat abrex 400 pabrik plat asme516 grade70 pabrik plat astm516 70 pabrik plat boiler pabrik plat hb 400 pabrik plat high tensile sm490 yb pabrik plat high tensile sm490ya pabrik plat kapal pabrik plat stainless ss304 pabrik plat stainless ss310 pabrik round bar besi aisi 440s45c pabrik round bar scm440 pabrik steel rail pabrik steel sheet pile pusat astm a283 c pusat pipa boiler pusat plat abrex 400 pusat plat asme516 grade70 pusat plat astm a285 c pusat plat astm516 70 pusat plat boiler pusat plat hardox pusat plat hb 400 pusat plat high strenght pusat plat high tensile sm490 yb pusat plat high tensile sm490ya pusat plat kapal pusat plat stainless ss304 pusat plat stainless ss310 pusat plat stainless ss316 pusat plat sumihard pusat round bar besi aisi 440s45c pusat round bar scm440 pusat steel rail pusat steel sheet pile stockis plat hardox stockist plat astm a285 c stockist plat high strenght stockist plat stainless ss316 stockist plat sumihard supplier plat hardox plat stainless ss201 plat sphc po plat putih spcc sd plat hitam ss400 plat hitam sphc plat corten plat astm a36 plat alumunium plat abrex 500 plat abrex 450 plain bar pipa sch80 pipa sch40 pipa sch160 pipa sch120 pipa sch10 pipa medium galvanis perforated plate grating size galvanis expanded metal deformed bar besi wiremesh besi unp besi cnp besi baja wfbeam baja h beam plat stainless ss201 plat sphc po plat putih spcc sd plat hitam ss400 plat hitam sphc plat corten plat astm a36 plat alumunium plat abrex 500 plat abrex 450 plain bar pipa sch80 pipa sch40 pipa sch160 pipa sch120 pipa sch10 pipa medium galvanis perforated plate grating size galvanis expanded metal deformed bar besi wiremesh besi unp besi cnp besi baja wfbeam baja h beam

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018

Great Article<a href="https://www.favorspalace.com/">Wedding Favors</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself.. Best Florida beaches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing. Flights to South Africa
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information. holistic healing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for. hawaii wedding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet! bisnes printing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.. buy 500 youtube subscribers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community. zebra ZD500 labels
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us. Home Health
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This is a good post. This post gives truly quality information. I’m definitely going to look into it. Really very useful tips are provided here. Thank you so much. Keep up the good works. All are for Dubai
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog. stretches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for every other informative site. The place else may just I get that kind of information written in such an ideal means? I have a venture that I’m just now operating on, and I have been on the look out for such information. house cleaning
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well. I am very impressed with your vision and insight. Waterproof watches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I have a hard time describing my thoughts on content, but I really felt I should here. Your article is really great. I like the way you wrote this information. mini movers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got what it takes to get attention. Compliance
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work! Europe yoga April
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this. lisa18 opinie
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it! CPA
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Hi there! Nice stuff, do keep me posted when you post again something like this! www.carolyndemoss.blogspot.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019

I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post. Airco kopen

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself.. buy instagram comments app
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019

I was taking a gander at some of your posts on this site and I consider this site is truly informational! Keep setting up.. Webdesign

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019

It was a great content a lots of enjoyed on this page. such a truly information you have shared with us.  [url=https://www.webhostingonedollar.com/1-dollar-domain-name-godaddy.html]1 dollar domain[/url] Very low-cost offer on hosting service. 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 3. 2019

If you are looking for an affordable & delicious sushi you need to check this place sushi near me now

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

192.168.1.250

 

Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon. 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

PHP Training in Chandigarh

 

Yeah. That is a big one, especially to blog owners.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

I was overwhelmed by your thoughts on this issue. A deep and staged knowledge will be good for me. I have visited your website. It is very interesting and impressive. Thanks for sharing with us such a great article. I want to come again. Please update.

fnaf

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019

netgear n300 wifi range extender setup 

very nice post, i certainly love this website, carry on it
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

mywifiext  

I found this is an informative and interesting blog  so i think it is very useful and knowledgeable. thanks for sharing.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

Excellent post. Please keep up the great work. You may check our website also 123.hp.com/envy 5541

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. You may check our website also 123.hp.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

I really enjoy reading and also appreciate your work. You may check our website also mywifiext local

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 4. 2019

www.mywifiext.net ex2700  

Really interesting info, thanks for sharing.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 4. 2019

PHP Training in Chandigarh  

Reading this post was a great pleasure, thanks for your efforts.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 5. 2019

Thank you such a great blog! Dial our HP Printer support Phone Number +1-844-802-7535 for support if you are getting issues with HP Printer get instant 

 

solution.

 

<a href="https://allitexpert.com/123-hp-com-setup.php">123.hp.com/setup</a>

<a href="https://allitexpert.com/hp-printer-offline.php">Fix HP Printer offline</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/my-hp-printer-offline/">My HP Printer offline</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/fix-hp-printer-offline-windows-10/">HP Printer offline Fix Windows 10</a>

<a href="https://allitexpert.com/">HP Printer Support Phone Number</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/get-the-complete-hp-printer-setup-support-a...">HP Printer Support assistant</a>

<a href="https://allitexpert.com/hp-printer-setup.php">HP Printer setup Help Number</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/how-to-connect-wps-pin-on-hp-printer/">WPS Pin on HP Printer</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer says offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer is offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline windows 10</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline mac</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">fix hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">why is my hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp wireless printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline fix</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp envy printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer shows offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline how to fix</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">Hp printer keeps going offline</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2019

<a href="https://123-hp-supports.us/">123.hp.com/setup</a>,Install,Connect, your HP Printer.Download, driver & Printer software from 123.hp.com.Quick HP Ink Cartridges,Wireless & Scanner Setup,

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback