Když knihovnu utvářejí lidé

Jan Delong vypráví příběh třinecké knihovny, která se rozhodla vydat cestou kulturních a komunitních kurátorů. Význačné osobnosti třinecka tak díky tomuto programu v knihovně mohly uspořádat akce typu diskuzí s význačnými osobnostmi, autorských čtení a mnohého dalšího.

Když Knihovna Třinec v roce 2015 získala ocenění Knihovna roku v kategorii informační počin, bylo před námi poněkud nesnadné rozhodnutí: co udělat s finanční prémií 70 tisíc korun? Vedení knihovny v čele s ředitelkou Martinou Wolnou mělo poněkud odvážný plán; využít nabyté prostředky k poznávací cestě do Dánska. Podrobnou reportáž si můžete přečíst zde na InFlow, v následujícím textu se ale budeme věnovat konkrétnímu projektu, který vznikl na základě důležitého poznatku, jenž jsme si jako knihovníci zpět do České republiky přivezli. Tedy že knihovnu tvoří lidé, a to nejen knihovníci, ale především návštěvníci.

Možná to znáte také. Občas se stane, že vyrazíte někam za inspirací a poznáním a vrátíte se s takovým množstvím podnětů a jste jimi natolik zahlceni, že je nakonec nejste schopni smysluplně využít. Když navštívíte knihovnu v Herningu, DOKK1 v Aarhusu nebo centrální knihovnu v Kodani, tak se zmíněná situace může stát velmi snadno.

tma
Knihovny, které jsme měli možnost navštívit, byly pozoruhodné (až výjimečné) architektonicky, přístupem, nabídkou služeb a aktivit pro veřejnost. Ano, ve všech knihovnách to žilo a pulzovalo v podstatě po celý čas, který jsme v nich strávili. Největším překvapením pro nás pak bylo, že živo bylo díky lidem. Návštěvníkům, uživatelům, spolupracujícím a partnerským organizacím, jež knihovnu naplňovaly obsahem. Knihovník pak sehrával roli jakéhosi mentora, podporovatele nebo uskutečňovatele přání, myšlenek a nápadů. Dánské knihovny tím příkladně naplňovaly a naplňují svou komunitní roli.
To se stalo základním kamenem a inspirací pro vznik projektu, který jsme si v nazvali Kulturní a komunitní kurátoři Třinec.

Pochopit místo a jeho specifika

Dříve než „kurátory“ blíže popíšu, je nutné z mé strany přiblížit Třinec jako město a prostor. Pro projekt je totiž velmi důležitý stejně jako pro knihovnu samotnou, protože ta nikdy neexistuje ve vzduchoprázdnu a je součástí nějakého celku.
Třinec má zhruba 35 tisíc obyvatel, leží na hranici s Polskem a nedaleko Slovenska. Je to město kontrastů – na jedné straně jsou to Beskydy, na druhé zase Třinecké železárny, obří industriální moloch. Když se řekne Třinec, většina si vybaví právě železárny, pak hokejový klub HC Oceláři Třinec nebo zpěváka Tomáše Kluse případně Ewu Farnou pocházející ze sousední obce Vendryně.
Naštěstí – aspoň v to věřím – je Třinec při hlubším zkoumání plný dalších zajímavých osobností, co jsou špičky ve svých oborech, případně mají potenciál jimi být. A nemusí to být jen rodáci, ale i lidé s místem nějak spjatí. Mohou to být umělci, podnikatelé, vědci, sportovci, lidé aktivní ve veřejném prostoru. Pro tyto lidi vznikli Kulturní a komunitní kurátoři Třinec.

Vybrat ty správné lidi a dát jim prostor

Jak je zřejmě patrné, nešli jsme v první fázi cestou úplné otevřenosti, ale rozhodli jsme se oslovit námi vybrané osobnosti. Primárně jsme vybírali lidi pohybující se v kultuře, mají k ní případně vztah nebo k ní mají jinak blízko. Je to dáno i tím, že knihovny jsou definovány a vnímány primárně jako kulturní instituce. Zároveň jsme si nechali volný prostor pro širší pojetí, abychom mohli oslovit různorodé komunity působící nebo existující na území Třinecka.

tabery
Kurátorství bylo naplněno poměrně jednoduchou výzvou: Dáváme vám vybraným osobnostem tímto prostor, pojďte ho naplnit obsahem. Kurátorům jsme dali poměrně volnou ruku. Mohli vytvořit pro knihovnu program, který se přímo týkal jejich profese nebo toho, co dělají či tvoří. Spisovatelka Renata Putzlacher např. představovala svou aktuální knihu. Mohli ale vyzkoušet něco nového, naplnit svou potřebu nebo přání. Dramatička Lenka Lagronová uspořádala diskuzi týkající se rozdělené společnosti. Hosty byli Jiří Drahoš, Eva Katrušáková, Michaela Hečková a Radovan Lipus.
Dalším velmi volně definovaným kritériem bylo, že mohou kurátoři vymyslet jednu (minimálně) nebo sérii akcí. Mohlo tedy jít o program na jedno odpoledne či večer nebo celoměsíční cyklus.
Knihovna v celém procesu sehrála roli místa, kde se program uskutečnil a také nezbytnou podporu, která byla nutná pro jeho realizaci.

Napříč žánry a tématy

V roce 2017, kdy se uskutečnil první ročník, bylo osloveno 10 osobností (kompletní seznam je k dispozici zde). Pestrost a různorodost výběru ilustrují jejich profese: Lucie Fremrová pracuje v advokátní kanceláři, Renata Putzlacher je spisovatelka a překladatelka, Radovan Lipus působí jako divadelní a televizní režisér, Michal Banot pracuje v konzultační firmě a pomáhá místním se startem jejich podnikání, Michal Sikora je filmový producent, Tanasis se věnuje fotografii, Eva Hudzieczková byla donedávna brand manažerkou Českého rozhlasu Vltava, Magdalena Samková je jedna z mála českých manažerek jazzových kapel, Vojtěch Dohnal je hudební manažer a Eva Heczková pracuje v produkční a marketingové agentuře.
Takto pestrá směsice během roku vytvořila 13 akcí, které je možné považovat nejen za kulturní, ale také za společenské. Popsat každou z nich by bylo vyčerpávající. Zmínit můžu například diskuzi s šéfredaktorem časopisu Respekt, Erikem Taberym (kurátorka Lucie Fremrová), jež z hlediska návštěvy, ale také podnětnosti debaty, předčila všechna naše očekávání. Podobně zapůsobil i program Michala Banota, jenž v rámci jednoho večera představil úspěšné třinecké startupy a firmy, z nichž některé mají globální dosah. V knihovně jsme v unikátní premiéře mohli shlédnout dokument BATALIVES, na němž se podílel Michal Sikora, nebo si užít promítání němého černobílého filmu s živým hudebním doprovodem (program Magdaleny Samkové).
V roce 2018 projekt pokračuje, i když v mnohem menším měřítku, pestrost programu však zůstává zachována. Mezi kurátory je ředitel místní Základní umělecké školy Jiří Zabystřan, už zmiňovaná dramatička Lenka Lagronová, propagátoři zdravého životního stylu a pohybu manžele Eva a Patrik Čavojovi nebo Jiří Mravec, který do třinecké knihovny v prosinci poprvé a ve velké premiéře přiveze konferenci TEDx.

Vytvořit síť kontaktů a platformu pro dlouhodobou spolupráci

Kulturní a komunitní kurátoři Třinec ale nemají za cíl vytvořit „jen“ jednorázový program, co po sobě zanechá fotoreportáž a několik mediálních výstupů. Už jsem zmiňoval, že knihovna není umístěna do vzduchoprázdna. Cílem kurátorů je vytvořit síť kontaktů či jakousi živoucí databázi zajímavých lidí.

louženská
Zároveň má potenciál vytvořit platformu mající dvojí smysl. Může do prostoru Třince přivádět akce, které mají světový formát a díky knihovně mají v Třinci svou premiéru (příklad konference TEDx). Případně, a to je možná ještě důležitější, mohou díky ní vznikat dlouhodobá partnerství. V letošním roce například spolupracujeme hned se třemi kurátorkami z předchozího ročníku – Magdalénou Samkovou, Evou Hudzieczkovou a Lucií Fremrovou.

Bez podpory nemají podobné projekty šanci

Než se dostanu k závěru, je nutné zmínit pár věcí, o nichž se často mlčí. Především časovou a finanční náročnost. Projekty podobného ražení přinášejí velmi často až nečekaně skvělé výsledky (např. lístky na TEDx se prodaly během prvních 10 minut po začátku předprodeje), ale vklad ze strany knihovny je značný. Vyžaduje totiž prvotní zmapování místa, kde knihovna působí. Čím hlubší mapování je, tím hustší a pestřejší síť je možné vybudovat a těžit z ní na roky dopředu.
Pak je to poměrně náročná koordinace a komunikace přání a představ jednotlivých kurátorů, což vyžaduje pokročilé organizační schopnosti.
Projekt je také finančně náročný, tedy v případě, že usilujete o kvalitu. V našem případě jde o částku 10 tisíc korun, kterou má každý z kurátorů k dispozici na uskutečnění svého programu. Tu může použít celou, ale také nemusí. Někdy je program náročnější. Opět jako příklad může posloužit TEDx s rozpočtem přesahujícím 100 tisíc korun.
Financovat takový projekt pak není nic snadného. V případě prvního ročníku jsme byli podpořeni z dotačního programu Ministerstva kultury ČR – Knihovna 21. století. U druhého ročníku jsme získali jen pouhých 10 tisíc korun, což bylo na hranici udržitelnosti. Naštěstí projekt zaujal partnery a sponzory, díky nimž budeme schopni na konci roku říct, že za sebou máme úspěšný ročník.
Přesto je nutné poznamenat a zopakovat, že taková investice se pro knihovnu z různých hledisek vyplatí.

Hodně štěstí

Můj původní záměr byl vytvořit z tohoto textu jakýsi manuál, návod, jak z knihovny vytvořit otevřenější místo a díky tomu dát prostor lidem zvenčí. Nakonec se omezím jen na následujících několik souvětí?
Vždy je potřeba mít na mysli, že knihovnu utvářejí lidé a knihovny mají potenciál mít kolem sebe opravdu pozoruhodné osobnosti. Musí jen překonat ostych a spojit se s nimi. Hodně štěstí všem, kteří se pro takový model knihovny nyní nebo v budoucnu rozhodnou.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

93 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018

  Kami mengakhiri percakapan ini dengan memuji lagu "Ice

ling 6 agen astm a283 c agen pipa boiler agen plat abrex 400 agen plat asme516 grade70 agen plat astm a285 c agen plat astm516 70 agen plat boiler agen plat hardox agen plat hb 400 agen plat high strenght agen plat high tensile sm490 yb agen plat high tensile sm490ya agen plat kapal agen plat stainless ss304 agen plat stainless ss310 agen plat stainless ss316 agen plat sumihard agen round bar besi aisi 440s45c agen round bar scm440 agen steel rail agen steel sheet pile distributor astm a283 c distributor pipa boiler distributor plat abrex 400 distributor plat asme516 grade70 distributor plat astm a285 c distributor plat astm516 70 distributor plat boiler distributor plat hb 400 distributor plat high strenght distributor plat high tensile sm490 yb distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c jual baja h beam jual pipa boiler jual plat abrex 400 jual plat asme516 grade70 jual plat astm a285 c jual plat astm516 70 jual plat boiler jual plat hardox jual plat hb 400 jual plat high strenght jual plat high tensile sm490 yb jual plat high tensile sm490ya jual plat kapal jual plat stainless ss304 jual plat stainless ss310 jual plat stainless ss316 jual plat sumihard jual round bar besi aisi 440s45c jual round bar scm440 jual steel rail jual steel sheet pile pabrik astm a283 c pabrik pipa boiler pabrik plat abrex 400 pabrik plat asme516 grade70 pabrik plat astm516 70 pabrik plat boiler pabrik plat hb 400 pabrik plat high tensile sm490 yb pabrik plat high tensile sm490ya pabrik plat kapal pabrik plat stainless ss304 pabrik plat stainless ss310 pabrik round bar besi aisi 440s45c pabrik round bar scm440 pabrik steel rail pabrik steel sheet pile pusat astm a283 c pusat pipa boiler pusat plat abrex 400 pusat plat asme516 grade70 pusat plat astm a285 c pusat plat astm516 70 pusat plat boiler pusat plat hardox pusat plat hb 400 pusat plat high strenght pusat plat high tensile sm490 yb pusat plat high tensile sm490ya pusat plat kapal pusat plat stainless ss304 pusat plat stainless ss310 pusat plat stainless ss316 pusat plat sumihard pusat round bar besi aisi 440s45c pusat round bar scm440 pusat steel rail pusat steel sheet pile stockis plat hardox stockist plat astm a285 c stockist plat high strenght stockist plat stainless ss316 stockist plat sumihard supplier plat hardox ling 1 agen astm a283 c agen pipa boiler agen plat abrex 400 agen plat asme516 grade70 agen plat astm a285 c agen plat astm516 70 agen plat boiler agen plat hardox agen plat hb 400 agen plat high strenght agen plat high tensile sm490 yb agen plat high tensile sm490ya agen plat kapal agen plat stainless ss304 agen plat stainless ss310 agen plat stainless ss316 agen plat sumihard agen round bar besi aisi 440s45c agen round bar scm440 agen steel rail agen steel sheet pile distributor astm a283 c distributor pipa boiler distributor plat abrex 400 distributor plat asme516 grade70 distributor plat astm a285 c distributor plat astm516 70 distributor plat boiler distributor plat hb 400 distributor plat high strenght distributor plat high tensile sm490 yb distributor plat high tensile sm490ya distributor plat kapal distributor plat stainless ss304 distributor plat stainless ss310 distributor plat stainless ss316 distributor plat sumihard distributor round bar besi aisi 440s45c distributor round bar scm440 distributor steel rail distributor steel sheet pile jual astm a283 c jual baja h beam jual pipa boiler jual plat abrex 400 jual plat asme516 grade70 jual plat astm a285 c jual plat astm516 70 jual plat boiler jual plat hardox jual plat hb 400 jual plat high strenght jual plat high tensile sm490 yb jual plat high tensile sm490ya jual plat kapal jual plat stainless ss304 jual plat stainless ss310 jual plat stainless ss316 jual plat sumihard jual round bar besi aisi 440s45c jual round bar scm440 jual steel rail jual steel sheet pile pabrik astm a283 c pabrik pipa boiler pabrik plat abrex 400 pabrik plat asme516 grade70 pabrik plat astm516 70 pabrik plat boiler pabrik plat hb 400 pabrik plat high tensile sm490 yb pabrik plat high tensile sm490ya pabrik plat kapal pabrik plat stainless ss304 pabrik plat stainless ss310 pabrik round bar besi aisi 440s45c pabrik round bar scm440 pabrik steel rail pabrik steel sheet pile pusat astm a283 c pusat pipa boiler pusat plat abrex 400 pusat plat asme516 grade70 pusat plat astm a285 c pusat plat astm516 70 pusat plat boiler pusat plat hardox pusat plat hb 400 pusat plat high strenght pusat plat high tensile sm490 yb pusat plat high tensile sm490ya pusat plat kapal pusat plat stainless ss304 pusat plat stainless ss310 pusat plat stainless ss316 pusat plat sumihard pusat round bar besi aisi 440s45c pusat round bar scm440 pusat steel rail pusat steel sheet pile stockis plat hardox stockist plat astm a285 c stockist plat high strenght stockist plat stainless ss316 stockist plat sumihard supplier plat hardox plat stainless ss201 plat sphc po plat putih spcc sd plat hitam ss400 plat hitam sphc plat corten plat astm a36 plat alumunium plat abrex 500 plat abrex 450 plain bar pipa sch80 pipa sch40 pipa sch160 pipa sch120 pipa sch10 pipa medium galvanis perforated plate grating size galvanis expanded metal deformed bar besi wiremesh besi unp besi cnp besi baja wfbeam baja h beam plat stainless ss201 plat sphc po plat putih spcc sd plat hitam ss400 plat hitam sphc plat corten plat astm a36 plat alumunium plat abrex 500 plat abrex 450 plain bar pipa sch80 pipa sch40 pipa sch160 pipa sch120 pipa sch10 pipa medium galvanis perforated plate grating size galvanis expanded metal deformed bar besi wiremesh besi unp besi cnp besi baja wfbeam baja h beam

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018

Great Article<a href="https://www.favorspalace.com/">Wedding Favors</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself.. Best Florida beaches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post. Thanks for sharing. Flights to South Africa
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information. holistic healing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for. hawaii wedding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Just admiring your work and wondering how you managed this blog so well. It’s so remarkable that I can't afford to not go through this valuable information whenever I surf the internet! bisnes printing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.. buy 500 youtube subscribers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community. zebra ZD500 labels
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us. Home Health
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This is a good post. This post gives truly quality information. I’m definitely going to look into it. Really very useful tips are provided here. Thank you so much. Keep up the good works. All are for Dubai
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog. stretches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for every other informative site. The place else may just I get that kind of information written in such an ideal means? I have a venture that I’m just now operating on, and I have been on the look out for such information. house cleaning
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well. I am very impressed with your vision and insight. Waterproof watches
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I have a hard time describing my thoughts on content, but I really felt I should here. Your article is really great. I like the way you wrote this information. mini movers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got what it takes to get attention. Compliance
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work! Europe yoga April
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Thanks for your insight for your fantastic posting. I’m glad I have taken the time to see this. lisa18 opinie
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it! CPA
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
Hi there! Nice stuff, do keep me posted when you post again something like this! www.carolyndemoss.blogspot.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019

I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post. Airco kopen

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019
This was a really great contest and hopefully I can attend the next one. It was alot of fun and I really enjoyed myself.. buy instagram comments app
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 2. 2019

I was taking a gander at some of your posts on this site and I consider this site is truly informational! Keep setting up.. Webdesign

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019

It was a great content a lots of enjoyed on this page. such a truly information you have shared with us.  [url=https://www.webhostingonedollar.com/1-dollar-domain-name-godaddy.html]1 dollar domain[/url] Very low-cost offer on hosting service. 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 3. 2019

If you are looking for an affordable & delicious sushi you need to check this place sushi near me now

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

192.168.1.250

 

Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon. 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

PHP Training in Chandigarh

 

Yeah. That is a big one, especially to blog owners.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

I was overwhelmed by your thoughts on this issue. A deep and staged knowledge will be good for me. I have visited your website. It is very interesting and impressive. Thanks for sharing with us such a great article. I want to come again. Please update.

fnaf

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019

netgear n300 wifi range extender setup 

very nice post, i certainly love this website, carry on it
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

mywifiext  

I found this is an informative and interesting blog  so i think it is very useful and knowledgeable. thanks for sharing.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

Excellent post. Please keep up the great work. You may check our website also 123.hp.com/envy 5541

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. You may check our website also 123.hp.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 4. 2019

I really enjoy reading and also appreciate your work. You may check our website also mywifiext local

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 4. 2019

www.mywifiext.net ex2700  

Really interesting info, thanks for sharing.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 4. 2019

PHP Training in Chandigarh  

Reading this post was a great pleasure, thanks for your efforts.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 5. 2019

Thank you such a great blog! Dial our HP Printer support Phone Number +1-844-802-7535 for support if you are getting issues with HP Printer get instant 

 

solution.

 

<a href="https://allitexpert.com/123-hp-com-setup.php">123.hp.com/setup</a>

<a href="https://allitexpert.com/hp-printer-offline.php">Fix HP Printer offline</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/my-hp-printer-offline/">My HP Printer offline</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/fix-hp-printer-offline-windows-10/">HP Printer offline Fix Windows 10</a>

<a href="https://allitexpert.com/">HP Printer Support Phone Number</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/get-the-complete-hp-printer-setup-support-a...">HP Printer Support assistant</a>

<a href="https://allitexpert.com/hp-printer-setup.php">HP Printer setup Help Number</a>

<a href="https://allitexpert.com/blog/how-to-connect-wps-pin-on-hp-printer/">WPS Pin on HP Printer</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer says offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer is offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline windows 10</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline mac</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">fix hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">why is my hp printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp wireless printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline fix</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp envy printer offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer shows offline</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">hp printer offline how to fix</a>

<a href="https://hpprinterisoffline.com/">Hp printer keeps going offline</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2019

<a href="https://123-hp-supports.us/">123.hp.com/setup</a>,Install,Connect, your HP Printer.Download, driver & Printer software from 123.hp.com.Quick HP Ink Cartridges,Wireless & Scanner Setup,

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 7. 2019

Thank you for your post

 

 

<a href="http://datapark.co.in/ahmedabad-mobile-database.php">Ahmedabad Mobile Database</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

I have kept your article. it is illuminating and satisfying for me.I respect the focal data you offer in your articles. An obligation of gratefulness is all together for posting it. You may check our website also Visit: 123.hp.com/oj4650

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

Awesome article, it was exceptionally helpful! I simply began in this and I'm becoming more acquainted with it better! Cheers, keep doing awesome! 192.168.1.250

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

192.168.0.1 

Thank for information, I am extremely impressed you write style.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

This is an exceptional moving article. I am essentially content with your phenomenal work.You put altogether obliging data. Keep it up. Continue blogging. Intending to inspecting your next post. Thanks 123.hp.com/setup

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

It really makes me happy and I am satisfied with the arrangement of your post. You are really a talented person I have ever seen. Web Design Company in San Francisco

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019

Web Designing training in Chandigarh 

Nice blog, your blog is really nice....thank you for sharing and providing such a nice information.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 7. 2019

Thank You for Posting Article. You just want to let you know just before the check out your site and you find it very interesting and informative. You may check our website also 123.hp.com/envy 5543

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 8. 2019

Webroot antivirus is a useful application for any digital devices like Windows or Mac and as well Android, IOS which device you are using right now. If any user wants to complaint about Webroot antivirus due to some issue which are not getting solved by them so once you can call on Webroot Customer Support Phone Number, after Webroot Support will help you to solve out your problems related to Webroot antivirus software.                                                                                                                                                                 http://www.webroot.site/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 8. 2019

www.mywifiext.net/new extender setup I really enjoy this site cause its worth with the useful info..thank dear..!

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 8. 2019
Netgear ex2700 setup I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this!
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 8. 2019

Are you using Garmin GPS device? Are you satisfied with Garmin GPS? Garmin GPS is very useful device for searching any favorite or particular location where anybody want to go. Nowadays everyone has been using technical gadget and Garmin GPS is one of them so we suggest you please use Garmin GPS because it can save your time and money and it will find exact location as well as kilometers and will tell you exact time when you will reach? So please don't waste time and money buy Garmin GPS and go anywhere. If any user wants to complaint about it so the user can call on <a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-tech-support-phone-number/"> Garmin Tech Support Phone Number </a>anytime for getting help.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 8. 2019

Garmin provides a very useful gadgets for their customers like Garmin GPS and most of the people are using Garmin GPS Device and nowadays it has become a very important part of our daily life means it helps us for searching location and reaching to our main goal as well as other benefits we can get from Garmin GPS. We can easily find the location within very less time without asking from anyone so we suggest you to all please use Garmin GPS device after, you will be definitely appreciating Garmin GPS Device when you will use so please buy Garmin GPS in very cheap price for your daily use. If you need Garmin Technical support then you can call on Garmin phone number for making contact with <a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-connect-support/"> Garmin Connect Support </a>.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 8. 2019

Today’s technical gadgets are available in the whole world markets and everyone has been using since a long ago. Because technical gadgets in high demands and we can save our valuable time and money both together due to that. Now talk about Garmin GPS Device, this is very unique and special as well as advanced feature device which helps us for searching the location where we want to go and also most of the people are searching on Garmin GPS or others and follow the map of their device and start their journey. With the help of Garmin GPS, anybody can easily reach their favorite or specified location within less time to follow the map which will be showing on the Garmin GPS screen. If any user needs Garmin Support Experts to help so here are very special and unique experts who help their customer whereas they can do and at the end, our experts will solve their issue which will be coming from their Garmin GPS Device. So, please call on Garmin Phone Number for getting <a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-customer-support/"> Garmin Customer Support </a>.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 8. 2019

Thank you for sharing such an informative article. 

<a href="https://www.geniustechi.com/activate-tntdrama-com/">tntdrama.com/activate</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

congratulations! it's a wonderful thing! I agree with your opinion! cool maps

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

This post is extremely easy to peruse and acknowledge without forgetting any subtle elements. Incredible work! You may also check our website also 123.hp.com/envy 5085

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

Thank You for Posting Article. You just want to let you know just before the check out your site and you find it very interesting and informative. You may check our website also 123.hp.com/envy 5543

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. 123.hp.com/setup 6978

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019
192.168.1.1 I truly enjoy looking through on this website , it holds fantastic blog posts.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

It really makes me happy and I am satisfied with the arrangement of your post. You are really a talented person I have ever seen. Web Development Company in Chandigarh

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

Are you using Garmin GPS? Are you comfortable with that? Do you have any complaint about Garmin GPS or not? Do you want to take any technical help from <a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-support/"> Garmin Support </a>? Do you need any guidance for solving your issue which is showing from your Garmin GPS Device? Garmin GPS is a good and very useful Device searching for any favorite or particular location. If you are thinking about any GPS device for purchasing so please once buy Garmin GPS and try first. We can say with surety its very useful device and never it will be disappointed you ever.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019

Garmin map is an easy way to finding out a new location and tell you the km and hours that, when you will reach out there? And any user to follow Garmin map on screen and can reach there particular location without asking from anyone means the user can reach directly without wasting time and money. But some users are not able to use Garmin GPS Device or some users may have faced any kind of issue from their Garmin GPS Device and they need technical help for <a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-map-update-service/"> Garmin map update service </a> or another issue for getting solved. So if you are the same user please contact us to call on Garmin support phone number for taking advice or any kind of help.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

<a href="http://www.garmincustomerservice.site/garmin-technical-support/"> Garmin Technical Support </a> provides best services for their customer. If any user needs technical help of Garmin Support in that case, the user can make a call on Garmin support phone number anytime for getting helpful advice. If any user wants any kind of help from Garmin tech team then, please make a call first for talking with Garmin Experts.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

[Url=http://www.garmincustomerservice.site/garmin-technical-support/]Garmin Technical Support [/Url] provides best services for their customer. If any user needs technical help of Garmin Support in that case, the user can make a call on Garmin support phone number anytime for getting helpful advice. If any user wants any kind of help from Garmin tech team then, please make a call first for talking with Garmin Experts.

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

 

[Url=http://www.garmincustomerservice.site/garmin-technical-support/] Garmin Technical Support [/Url] provides the best services for their customers. If any user needs technical support of Garmin Support in that case, the user can make a call on Garmin's support phone number anytime for getting helpful advice. If any user wants any kind of help from Garmin tech team then, please make a call for Garmin Experts first.

 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. 123.hp.com/setup 6970

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

Garmin launches every device with an aim to deliver the best services to its customers and Garmin Aviation Database Device is one among them.http://www.garminnuviupdates.com/update-garmin-aviation-database/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

Webroot antivirus software protects your computer device from any kind of malicious threats or viruses and it removes all bad errors from your computer all sides which may corrupt your computer device and their all files or information. So if you want that your all data files and the computer keeps protecting from threats please first download Webroot antivirus then, installed it properly with their given guidance. After all, you can use Webroot secure anywhere in your computer for that device protection. If any user has complaint about Webroot or while installing in that case, the user can take help from <a href= "http://www.webroot.site/webroot-customer-support/"> Webroot customer support </a> experts for taking advice or help for getting solved the issue whatever they are facing. Then the Webroot Support is always ready to help.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 8. 2019

Webroot antivirus is using by most people nowadays and everyone who is using Webroot antivirus they all are appreciating from the depth of their hearts. They all says its a very useful and well-protection service Webroot provides us. <a href= "http://www.webroot.site/webroot-customer-service/"> Webroot customer service </a> also helps alot of their customers. So if you are Webroot antivirus user and you need any Webroot technical support help so please make a call on <a href= "http://www.webroot.site/webroot-customer-service/"> Webroot support number </a> once.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 8. 2019

If any user of Webroot antivirus needs <a href= "http://www.webroot.site/webroot-technical-support/"> Webroot technical support </a> for getting solution any kind of issue which is coming from their Webroot antivirus in that case, the user can call on Webroot support phone number for talking with Webroot Tech Experts and can take help from them anytime. <a href= "http://www.webroot.site/webroot-technical-support/"> Webroot Support Team </a> always stand with their customer behind. If any user wants to talk with experts please don't panic or any worry feels the free call anytime.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 8. 2019

<a href="http://mygeekshelp.blogrip.com/"> Antivirus support </a> provides the best services to their customer who complaints related to their antivirus software. Nowadays antivirus has become a very special part of every digital device. Because if any user uses antivirus software of any company so that <a href="http://mygeekshelp.blogrip.com/"> antivirus software </a> protects their computer or laptop from malicious threats or viruses for a long period. If the computer device will be keeping safe from threats so obviously the user can work easily with their computer. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

If you are the user of antivirus software and you need any technical help from <a href="http://www.mygeekshelp.gomilio.com/en/blog/"> antivirus support </a>, in that case, you can call on antivirus support phone number anytime. If unfortunately, you are not able to make contact with the technician of antivirus support service then, you can use <a href="http://www.mygeekshelp.gomilio.com/en/blog/"> antivirus support email service </a> for making contact. You can send query-based issue on email and whenever the technician will receive your query mail then, that will be given you advice or helpful solution to fixing the error problem.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

Microsoft Office Setup provides unlimited advantages to its user The exclusive yet powerful MS Excel gives you the power to create spreadsheets. You can record or save your entire important data and files on the workstation. Visit our website to get more useful details about MS Office Com Setup.

http://www.msofficecom-setup.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

We do provide <a href="http://mygeekshelp.strikingly.com/"> antivirus support </a> services as well as IT sector. If any user needs technical help from antivirus customer service, in that case, the user can contact on <a href="http://mygeekshelp.strikingly.com/"> antivirus support phone number </a> anytime for talking with the experts of the antivirus support team. Our technicians are well-qualified and have well experienced in IT field. So please feel the free call to contact us.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

Hello Everyone, If you are using <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/"> Incredimail Emails Service </a>and you are facing any kind of issue from that, in that case, you can call on Incredimail support phone number anytime for taking technical person help. If you are not able to make a call on given contact then, you can send query message via Incredimail email service for talking with the technician of <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/"> Incredimail Support </a>.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 8. 2019

Hello Everyone, Are you using any email account in your computer or smart phones? Are you comfortable to use that account? Are you facing any kind of error issue from your using email account? Are you able to fix the error issue by yourself? Do you need any technical help from <a href="https://mygeekshelp.hatenablog.com/"> email support </a>? Are you trying to call on <a href="https://mygeekshelp.hatenablog.com/"> email support phone number </a>for talking with the technician of email experts team? Are you able to making a call on that phone number? If you have any query related to email account whatever be you are using, in that case, please call quickly as can as possible and talk with the experts for getting the best solution to solve out your issue easily.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 8. 2019

Hello everyone, Are you using <a href="http://mygeekshelp.tumblr.com/"> email services and antivirus software </a> of any brand? Are you satisfied with that or not? Do you have any complaint about at all? Do you want to talk with the technician of its supportive team? Do you need email and antivirus support? Are you able to make a call on <a href="http://mygeekshelp.tumblr.com/"> email and antivirus support phone number </a>? Did you ever talk with the technician? Or Do you need any technical help?

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 8. 2019

AOL Mail is an email service which most of the people used nowadays. Because being a technical world this has become very important because nobody wants to go anywhere for talking with another person. Everyone wants that they could their personal talk via chat through any email service or any messages service and today's time this is happening in a very large number. But sometimes, some people have to be faced any technical issue from their mailing platform and at the same time, they feel need any technical man help from <a href="http://mygeekshelp.eklablog.com/"> AOL Mail Support </a>. If you are the same person who needs technical support then, you can call on <a href="http://mygeekshelp.eklablog.com/"> AOL Mail Support Phone Number </a> for making contact with the technical man.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 8. 2019

Hello Everyone, If you are using antivirus software, printers and email service of any company and if you need any technical help from <a href="http://mygeekshelp.free-blog.net/"> email and antivirus and printer support </a> then, you can call on <a href="http://mygeekshelp.free-blog.net/"> support phone number </a> for making contact with the technician anytime. You just need to make a call once after, the technical person will help you in solving the issue whatever be you are facing right now.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 8. 2019

Hello everyone, Do you need any technical support from <a href="http://mygeekshelps.over-blog.com/"> antivirus and email support </a> experts? Are you able to make a call on <a href="http://mygeekshelps.over-blog.com/"> antivirus and email customer support phone number </a>? Did you every try before? Did you get any response from the technician? Do you want to talk with the technician of antivirus and email support department? Do you know how it is possible? Please don't panic, and call on their given contact phone number first of all, Whenever the technician will pick up your call then, you can discuss your issue with the technician.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 8. 2019

Hello Everyone, Are you using emails, antivirus, and printers? Is your device working well or not? Do you need any technical support help from the technicians? Are you able to make a call on the <a href="http://mygeekshelp.unblog.fr/"> technical support phone number </a>? Did you talk with the technician yet? Got your problem solved? Do you want to take help from the experts in this matter? Are you not getting understand what's the error of this kind and how will it solve? Please once dial the <a href="http://mygeekshelp.unblog.fr/"> support phone number </a> when the technician will receive the call talking with them about your issue and getting the best solution for solving your problem.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 8. 2019

Hello Everyone, If you are the user of Malwarebytes antivirus software and now your installed Malwarebytes antivirus is not working or has been stopped suddenly and you are not getting understand what's wrong with that. And you are not able to correct the error of that which are showing you constantly, in that case, you can take any technical person help from Malwarebytes Support. Because of <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/08/16/malwarebytes-customer-servi..."> Malwarebytes Customer Service </a>is always online to help their customer who needs technicians. If you want to talk with the technician of <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/08/16/malwarebytes-customer-servi..."> Malwarebytes Customer Support </a> so you can dial a <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/08/16/malwarebytes-customer-servi..."> Malwarebytes Customer Service Phone Number </a> don't worry it is a toll-free service and any user can make a call on this number anytime without taking stress or worry.

 

 

Hello Everyone, Do you use Mcafee antivirus? Is that working well or showing error? Do you need any technical person help from Mcafee Tech Support? Did you try to make a call on Mcafee support phone number? Are you able to make a call on that given contact phone number? If any user needs the technical person help for taking advice or getting the best solution, in that case, the user can use <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/07/24/why-contact-mcafee-live-cha..."> Mcafee live chat </a> option for talking with the technician of <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/07/24/why-contact-mcafee-live-cha..."> Mcafee chat support </a>. If any user wants to use <a href="https://mygeekshelp.wordpress.com/2019/07/24/why-contact-mcafee-live-cha..."> Mcafee Phone Number </a> service so they can use happily without any worry. If once any user makes a call on the number then, the technician will pick up the call which will be called by you. After you can discuss your issue and get the easy solution from them easily.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 9. 2019

Make the features of Incredimail more unique and effective. Now users can Transfer Emails Incredimail to Windows Live Mail. Want to know how, visit our website for a complete guidance about the same.

http://www.supportincredimail.com/blog/transfer-email-from-incredimail-to-windows-live-mail/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 9. 2019

Fixing Incredimail is an easy process but sometimes users are not able to solve this issue solely. There are various issues faced by the users when they get stuck and not able to fix Incredimail error an invalid argument. Visit our website to know more.

 http://www.incredimailcom.support/how-to-fix-incredimail-error-an-invalid-argument-was-encountered/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 9. 2019

Netgear setup wn3000rp Yeah. That is a big one, especially to blog owners.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 9. 2019

This post is extremely easy to peruse and acknowledge without forgetting any subtle elements. Incredible work! You may check our website also 123.hp.com/envy 5544

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 9. 2019

routerlogin.net Thank for information, I am extremely impressed you write style.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 9. 2019

are you looking for help with avast antivirus? if you are facing <a href="https://www.mygeekshelp.com/avast-ui-failed-to-load-after-windows-10-upd...">ui failed to load issue</a> then you should read here to fix the issue. 

 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback