Když knihy píše počítač..

24. 9. 2008

Philip M. Parker, zakladatel společnosti Icon Group International, vytvořil počítačový program, který dokáže sepsat různé přehledy, uspořádat slovníky, napsat knihu a zpracovat zadanou problematiku. 

Psaní je  založeno na  systému vyhledávání tematicky podobných informací, k němuž je využíváno 70 počítačů. Materiál potřebný k napsání dané publikace si  pc-spisovatel stahuje z volně dostupných stránek na internetu, kdy se jedná o texty jako takové nebo fotografie či doprovovodné obrázky. 

Výhodou jsou téměř nulové náklady (v přepočtu asi 2,-Kč). Kniha se totiž tiskne až poté, když si ji zákazník či čtenář objedná. Při takto nízkém nákladu znamená již jeden prodaný výtisk docela slušný zisk. Cena nabízeného titulu se pohybuje v rozmezí 300 – 830,- Kč.

Dalším přínosem je rychlost. Obrovskou publikaci lze tímto programem zvládnout do hodiny, díla standartních rozměrů (rozsahu) pak za několik desítek minut.

Mezi klady lze zahrnout možnost zpracování jakéhokoliv tématu či problematiky, kdy zájem se předpokládá nebo vyžaduje od minima lidí. Čehož se využívá např u zájmových skupin, či lidí postižených vzácnou nemocí, apod.

Samotná práce pak spočívá v zadání vstupních dat a požadavků a budoucí dílo se začíná tvořit. 

Nevýhodou takto stvořených knih je trochu chudší a neosobnější styl jazyka a obsahu. Knihy jsou tímto způsobem tvorby omezeny na reálie, nelze počítat s romány a jiným druhem literatury, kde je stěžejním předpokladem fantazie, vytváření děje a příběhů.

Robot také nepřináší žádné převratné informace. Vychází jen z informací nabízených na internetu. 

I přes neustálou kritiku Parkerova “psacího” programu přiznává se těmto publikacím serióznost. V jeho produkci je  možné najít vědecké publikace, ekonomické přehledy a různé slovníky či výukové dvojjazyčné křížovky. 

Nejprodávanější knihou je dílo Náboženské skupiny světa: Mezikulturní statistická encyklopedie. Prodaly se jí už tisíce kusů.  

Pokud postupem doby nevytlačí počítačové psaní tvorbu člověka, říkám, proč ne.. 

Čerpala jsem informace z článku uvedeného v časopise Epocha: 

ŠVEJDOVÁ, Tereza. Spisovatelé na  pokraji vyhynutí! Robot umí napsat knihu!. Epocha, 2008, č. 20, s.6. ISSN: 1214-9519.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele zkadlec
Nemohu nepřidat odkaz na úryvek ze sbírky sci-fi povídek "Moře času", kde můj oblíbený autor Jaroslav Veis v podstatě předpovídá to, co se dneska začíná realizovat - psaní knih počítačem. Připomínám, že sbírka je z roku 1986. (Pro publikaci úryvku nemám svolení autora, tak budu doufat, že se pan Jaroslav Veis nebude zlobit, když se na citaci pokusím uplatnit volnou licenci k výukovým účelům.) Úryvek z povídky: VEIS, Jaroslav. Moře času. Praha : Mladá fronta, 1986. Edice Alfa, sv. 93. Na co ale mysleli klasikové?, s. 164-167. Zdeněk Kadlec
Obrázek uživatele Michal Lorenz
Snaha sestrojit  "inteligentní psavý stroj/software" není také nová, vzpomeňme pokusy o automatickou věrohodnou imitaci vědeckých článků na zadaná klíčová slova (třeba doplnit odkaz..) - ta ovšem sloužila spíše k ověření pozornosti organizátorů konferencí, kterým artificiálně sepsaný a následně předložený článek, ačkoli byl při pečlivém čtení nesmyslný, občas unikl a zařadil se mezi zveřejněné postery či o něco starší projekt BRUTUS (viz info). Nebuďme technofobní, k příběhu, který budeme číst se zatajeným dechem, patří vysoký projev kreativity a mistrné zachycení emocí a prožitků, které jsou daleko za dosahem možností počítačů. Práci spisovatelům stroje tedy zatím neberou, netřeba ničit stroje jako luddité (tkalcovské stroje) a neoluddité (počítače pro vědu a výzkum).

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback