K čemu ten Kindle teda je?

27. 11. 2010

Každý serióní i neseriózní blog či časopis libovolného zaměření má už svou recenzi na Kindle. Skoro se mi zdá, že kdo nepíše o Kindlu, ten jako by nebyl. Jen na Inflow pořád nic. A jelikož i mě zasáhl Kindle hype a stal jsem se tento týden čerstvým majitelem Kindlu 3,  chtěl jsem tento nedostatek napravit. Rozhodl jsem se, že napíšu svoje dojmy z prvních 5 dní používání Kindlu. Když jsem byl už skoro u konce, tak jsem to zas všecko smazal a začal znovu. Proč? Protože to bylo děsně dlouhý. Bylo to tak dlouhý, že ani mně samotnýmu se to nechtělo znovu celý číst. Ostatně třeba zkušenosti s objednáním a doručením Kindlu se dočtete i jinde (i mně putoval balíček z USA do České republiky kratší dobu, než z Prahy do Olomouce). I unpacking porno vynechám. A ano - taky jsem zkoumal jak odlepit tu folii s obrázkem. Takže to omezím na svůj nejaktuálnější poznatek a další dojmy třeba někdy příště (nebo třeba taky ne)

Takže můj nejaktuálnější dojem? Mám strach že mi Kindle upadne (nesmějte se - to myslím vážně!) Tohle jsem si uvědomil včera při cestě autobusem z Olomouce do Brna. Někteří z vás to asi znáte - čtete si ve vlaku nebo v autobuse, usnete a knížka vám vypadne z ruky. Kromě toho, že z vás mají všichni kolemsedící srandu, se nic nestane. Knížku zvednete a spíte dál. Ale pokud tohle uděláte s Kindlem, tak jste v háji. Ale to se netýká jen pádu! Představte si, že si poškrábete displej. To je jak kdybyste si všechny svoje knížky natrhli v jednom místě. Každá stránka v každé knížce, kterou kdy budete číst, bude stejně natržená. Když si polejete knihu kafem/čajem/pivem, získá nanejvýš zajímavou patinu. Když si polejete Kindla, tak jste si právě vytopili a zničili celou svou knihovničku. Jasně - nemusí to být nenávratná ztráta, když si budete obsah zálohovat, ale už je to prostě potíž, kterou s klasickými knihami nemusíte řešit.

Tahle zranitelnost způsobená shromážděním mnoha dat na jednom místě (zařízení) se samozřejmě netýká jen Kindlu, nicméně jsem přemýšlel nad tím, jestli tohle není další z mnoha věcí, kvůli které klasické knihy jen tak nezaniknou. Ta choulostivost čtecích zařízeních. Hodně lidí básní o tom, jak si už na dovolenou nemusí brát štosy knížek, ale vezmou si jen jednu čtečku. Ale - vezmete si ji na pláž? Dostane se vám do ní písek a jste v háji. Zapomente si ji schovat, rozpálí vám ji slunce a jste v háji. Když jsem si chtěl číst včera na nádraží při čekání na vlak, byl jsem v háji (nevím kolik bylo stupňů, ale na Kindle byla očividně dost zima).

Taky jsem si uvědomil, že to asi bude ovlivňovat i moje čtecí návyky. Při čtení knížky se v podstatě soustředím jen na obsah. Když si čtu na Kindlu, pořád vnímám i tu formu. Chápu, že to je hodně věc zvyku, ale i tak by mi asi chyběla ta beztarostnost při čtení nějakého paperbacku nebo časopisu, kde mi nějaký ten ohnutý roh, nebo mastný otisk prstu, zas až tak nevadí. Na Kindlu bych si ale "ohnul roh" nebo otiskl prst i na ty nejzvácnější knížky, které mám.

Stejně tak by se jistě dala vyzdvihnut víceúčelovost knih nebo spíš papíru, ze kterého jsou vyrobeny. S pomocí čtečky si oheň nerozděláte, vlaštovku nepostavíte, svačinu nezabalíte (a to co vás napadlo jako první, to se čtečkou taky prostě neuděláte)

Nerad bych, aby to vyznělo jako kritika elektronických čteček. Kindle je fajn a všem ho doporučuju :-) Ale knížka je prostě knížka ;-)

P.S. Takových dojmů mám mnohem mnohem víc. Představe si, jak dlouhý to bylo původně :-) Každopádně blahopřeji všem, kteří to zvládli dočíst až sem (ahoj Maru :-) ).

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Enapay
27. 11. 2010

Já myslím, že jsi to sem mohl dát klidně celé. Je pravda, že o Kindle píšou všichni, což jen podporuje můj dojem, že jde především o těžce vyhypovaný výrobek. Kritické postřehy jsou myslím velmi potřeba. Majitele Kindlu trochu podezírám z toho, že prostě těžko napíšou o tom, jak je Kindle nanic (když už ho mají).

Sám o něm už nějakou dobu uvažuju, ale moje základní  otázky zní: je to k něčemu? Opravdu je to pohodlnější (přesně v tom smyslu v jakém to píšeš - strach z rozbití atd)? Kde budu brát knížky? Bude se mi chtít na tom číst, když čtu především na webu a o to raději si přečtu klasickou knížku? Fakt se na tom čtou špatně pdf?

Vždycky když ho dostanu do ruky, moc se mi líbí. Jakmile ho pustím z ruky, už si zas takjistý nejsem.

Abych to shrnul, budu moc rád za všechny podněty, které mi pomůžou se rozhodnout.

A mimochodem "Představte si, že si poškrábete displej. To je jak kdybyste si všechny svoje knížky natrhli v jednom místě." - to je velmi zajímavý a vtipný argument, se kterým se ještě nesetkal :)

Obrázek uživatele admin
Anonym
28. 11. 2010

díky za recenzi, takhle hezky už se mi dlouho žádný seriózní ani neseriózní blog či časopis libovolného zaměření nečetl:)

Ještě by mě zajímalo, jak je to s tím předčítáním.. nahradí to audioknížky? Samozřejmě nepředpokládám, že by Kindle plynule předčítal česky, ale i angličtina by se hodila.. kdyby třeba pan řidič znenadání zhasnul světla v autobusu..

Obrázek uživatele Tonda
28. 11. 2010

Myslím, že audioknihy.net můžou být klidné. Předčítání je sice poměrně slušné, ale s audioknihami se to nedá srovnávat. Občas to některé slovo zadrmolí a interpunkci ve větách to taky nezvládá úplně na výbornou. Přesto to asi použitelné je (když pan řidič zhasne světla v autobusu a vy nemáte s sebou lampičku :-) )

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback