Klub kritického čtení

Když skončil kurz Honzy Martinka Kritická teorie a inovace, byli všichni účastníci hrozně smutní. V hlavě pana učitele se ale zrodil nápad, který spočívá ve vykradení dvou stávajících konceptů. Tím prvním je jeho samotný kurz kritické teorie (autokrádež), tím druhým Klub pomalého čtení Toma Boudy (jejda :( )

Činnost klubu kritického čtení by spočívala zhruba v tomto:

 

  1. Týden před konáním klubu bude zadáno nějaké menší množství literatury. Tu vybere a zajistí člověk, který pak povede i diskuzi (třeba já, pan učitel nebo kdokoliv by se toho chtěl ujmout) a ke které se všichni potenciální účastníci kurzu dostanou skrze úložiště.
  2. Literaturu účastníci během týdne přečtou a nejpozději den před konáním setkání ji zpracují do krátkého position paperu (1-2 normostrany), ve kterém shrnou zadané texty, podrobí je vlastní reflexi a zapracují do něj i dvě otázky k tématu. Position paper odevzdají.
  3. Přijdou na předem dané místo, kde se uskuteční diskuze nad tématy a konfrontace názorových hledisek účastníků.

Obecně jde o to, aby se kritickou četbou odborného textu a následnou deliberativní diskuzí účastníkům osvojila metoda, jakým způsobem kriticky nahlížet na svět, své vlastní počínání nebo svůj vlastní obor, a přitom se naučit schopnosti tolerance odlišných myšlenkových perspektiv. Jsem přesvědčen, že tyto vlastnosti jsou základem pro každou debatu v kavárně nebo hospodě (nebo taky pro studium na vysoké škole). Klub zcela určitě nepovede jeden člověk, bylo by hezké, kdyby se zadavatelé literatury kvůli pestrosti témat střídali a rovněž by pak sami nebo s pomocí někoho dalšího vedli i diskuzi (moderátorské dvojice jsou povoleny!).

 

První Klub kritického čtení se bude konat v úterý 24. března od 18:00 v učebně C15. Další informace najdete v události nebo na FB klubu.


Přijďte, těšíme se.

"Milujeme Vás a pomáháme Vám." - Theodor W. Adorno

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback