Knihovna a knihy do mobilu

Webové stránky Městské knihovny v Praze kompletně změnily svůj vzhled v podstatě nedávno. Uživatelé chytrých mobilů se však museli potýkat s nepříjemnostmi při jejich zobrazování - a tak Městská knihovna vyvinula zbrusu nový mobilní web.

m.mlp.cz - web MKP pro mobily

 

Stránky Městské knihovny v Praze (MKP) na www.mlp.cz se sice v chytrých mobilech otevřely, ale chtělo to ze strany uživatelů kombinaci trpělivosti a cviku. Spuštění mobilní verze jsme proto vnímali jako nutnost. A to nejen s ohledem na rozšiřující se komunitu šťastných vlastníků chytrých telefonů, ale i méně šťastnou (no, i když...) skupinu lidí vlastnících starší počítačové vybavení a zastaralý SW.

Mobilní webové stránky s adresou m.mlp.cz byly čtenářům oficiálně přiznány v pondělí 24. září 2012.

Co mobilní web nabízí teď

Současná nabídka mobilního webu MKP je omezena na služby, ke kterým není nutné přihlášení do čtenářského konta.

Uživatelé mají možnost pomocí vyhledávacího řádku pohodlně vyhledávat v on-line katalogu, včetně upřesnění seznamu vyhledaných titulů pomocí filtrů AUTOR, ROK VYDÁNÍ a DOSTUPNOST.  Kliknutím na název knihy se čtenář dostane do detailu, kde si zjistí přítomnost knihy na pobočkách.

Kulturní program je dostupný v nabídce Akce, články o novinkách v knihovně jsou přístupné z Novinek, informace o otevírací době poboček z dlaždice Pobočky. Seznam poboček je nově doplněn o Google mapu s informací o knihovně a přesnou polohou. Ještě chytřejší je pak mapa po stažení aplikace Google Maps pro Android, která rovnou vytočí číslo, naviguje na místo nebo vyhledá nejbližší místa zájmu (kavárny apod.).

Poslední nabídka E-knihy slouží k zobrazení seznamu všech e-knih, které nabízíme volně ke stažení. E-knihovník Vojta Vojtíšek doporučuje pro mobily s internetem formát HTML (velikost), pro chytré telefony pak E-PUB (kvalita zobrazení).

Co by mělo přibýt příští rok

Právě spuštěná verze mobilního webu je vlastně verzí první a nedokončenou. A to zejména proto, že na ní schází to nejdůležitější - totiž služby spojené s registrací na stránky. Rezervaci knih, seznamy titulů, náhled do čtenářského konta a prodlužování on-line bychom měli čtenářům zpřístupnit začátkem příštího roku.

Připomínky a uživatelské postřehy uvítáme na adrese knihovna@mlp.cz.

www.e-knihovna.cz - rozcestník pro knihovnu on-line

První projekt Městské knihovny v Praze pro e-knihy byl v roce 2009 Karel Čapek on-line (www.mlp.cz/karelcapek), který rozšířil už provozované digitalizační aktivity a výběr databází o e-knihy volně ke stažení. A to v několika různých formátech. Postupem let a přibývajících projektů na poli digitalizace a vydávání e-knih se ukázalo, že situace je pro čtenáře poměrně nepřehledná, a to zejména z toho důvodu, že chybí kompletní přehled o všem, co knihovna on-line zpřístupňuje. 

Adresu pro e-knihovnu jsme sice měli, ale její podoba byla provizorní, a bylo jasné, že bude potřeba s tím něco udělat.

Nová podoba stránky, která bude pevně zakotvena ve struktuře webových stránek Městské knihovny v Praze, by měla být spuštěna na konci října. Jejím hlavním obsahem bude jasně graficky znázorněný rozcestník na služby, které mohou čtenáři knihovny, případně návštěvníci stránek, používat.

E-knihy ke stažení *

 • Nové tituly ve-knihovně
 • Seznam všech dostupných e-knih smožností filtrování
 • Tematické seznamy vybraných e-knih

Tematické projekty a záchrana starých knih

 • Kramerius
 • E-knihy přístupné přímo vknihovnách (projekt E-knihy do každé knihovny)
 • Stávající a budoucí tematické projekty (Karel Čapek on-line, Božena Němcová on-line, K. H. Mácha on-line, Pohádky on-line, Praha a její dcery, Sherlock Holmes on-line, Knížky nejen do školy + Rozmarný Vladislav Vančura /ke spuštění vlednu 2013/)

On-line zdroje informací

 • On-line databáze přístupné pro registrované čtenáře

E-čtečky

 • Informace o půjčování čteček e-knih vknihovně (typy, podmínky)

Novinky na poli e-knih a e-informací

 • Články upozorňující na nové tituly, trendy voblasti čteček, aktualizace databází, nové e-služby knihovny

Pro odbornou veřejnost a autory

 • Informace pro knihovny a nakladatele o projektech a možnostech spolupráce
 • Informace pro autory, kteří by chtěli prostřednictvím MKP vydat svoji e-knihu

Tedy, nic složitého, ale pro uživatele snad pochopitelného a přívětivého, co jim usnadní orientaci v oblasti e-knih a on-line informací, které knihovna nabízí.

* Názvy sekcí jsou pouze orientační.

S využitím podkladů od Katky Šestákové (velitelka webu MKP) a Vojty Vojtíška (e-knihovník MKP) sestavila Lenka Hanzlíková.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback