Knihovníci jako hrdinové ekonomické krize

9. 6. 2009

Původně jsem si chtěl tuhle informaci schovat pro další SKKIP, ale nakonec jsem se rozhodl, že by byla možná škoda, pokudy by zapadla mezi ostatní.

Narazil jsem na zajímavý článek, který se týká role knihoven a knihovníků v ekonomické krizi. Musím říct, že po jeho přečtení mé srdce zaplesalo. Ještě nikdy jsem snad nečetl článek, kde by byli knihovníci označováni za hrdiny :-)

These days, it's really social work in some respects," said Stoner, who directs adult services for the Clearwater Public Library System. "And it's really satisfying to see how much you are helping.

Abych pravdu řekl, asi by mě nenapadlo hledat pomoc při hledání práce v knihovně. Nevím, jaký mají v Americe systém podpory pro nezaměstnané (ale tipuju, že tam pracovní úřady jako u nás asi fungovat nebudou), ale podle článku americké knihovny vytváří zvláštní programy a knihovníci jsou školení k tomu, aby mohli lidem bez práce, kteří si přijdou pro pomoc do knihovny, pomoci.

"Whatever people need,'' Stoner said, "we will try to help them."

Článek mě také inspiroval k tomu, abych se porozhlédl, jestli něco podobného funguje i u nás. Nikdy jsem se o tuhle problematiku nezajímal (což je asi špatně), a proto jsem byl příjemně překvapen. Bez nějakého složitého vyhledávání jsem narazil na poměrně dost knihoven, které mají na svých stránkách sekci vyhrazenou nezaměstnaným. Krajská knihovna v Karlových Varech má i přímo vyhrazený čas, kdy se nezaměstnaní mohou přijít poradit.

Jen si říkám, že je škoda, že hodně lidí o této možnosti asi neví (stejně jako o  dalších službách, které knihovny nabízí) Obzvlášť v dnešní době by tyto služby mohly nejen pomoct lidem, ale třeba i o něco zvýšit prestiž knihoven a knihovníků a my bysme se třeba jednou dočkali i doby, kdy nebudem muset vysvětlovat, proč se knihovnictví učí i na vysoké škole :-)

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback