Knihy vám změní život, ať jste čtenář nebo vydavatel

Náhoda nebo osud? Věčný spor realistů a snílků. Stejná otázka mě napadá v souvislosti s vydavatelstvím Jan Melvil Publishing. Na začátku stáli dva kamarádi, kteří měli plán, a i když nezačali nejlépe, vydávají dnes knihy, které lidem mění život. Možná vám pomohli od prokrastinace, ke spokojenějšímu manželství nebo s nastavením mysli. O tom, že to nikdy nesmíte vzdát s Tomášem Beránkem.

Vydávání knih. Byznys i umění. Jak vás napadlo, že vydavatelství bude pro vás to pravé?

Knížek se nemůžu zbavit! Je to obor, který se mi lepí na paty a nechce mě pustit. To bych vám taky přál, protože nejhorší je nemít do čeho píchnou. Melvil je už moje druhé vydavatelství, dříve jsem pracoval v Computer press.

Řeknete nám, jaké byly začátky vydavatelství Melvil?

Melvil

Všechno začalo, když se mi kamarád chtěl odstěhovat do Prahy, protože tady nemohl najít práci. Bylo to v roce 2007. Tak jsme založili vydavatelství, které nás mělo zaměstnat oba. Musím říct, že jsem tomu na začátku moc nevěřil. Chtěli jsme vydávat výpravné, populárně naučné knihy, což bylo na výrobu hodně nákladné.  A k našemu překvapení neměly takový úspěch, jak jsme čekali.

Takže zbývalo jen to vzdát nebo to zkusit jinak…

Ano, trvalo nám, než jsme se našli. Zkrachovali jsme, neměli peníze ani to prvotní nadšení, ale pak jsme se do toho dali znovu. První kniha, kterou jsme vydali, byla Mít vše hotovo od Davida Allena pro mě doteď nepřekonaná kniha pro chaotiky, jak se zorganizovat. V té době už kniha byla světový bestseller, který ale zatím v Česku nikdo nepřeložil. Čekala na nás, tak jsme se toho ujali. Vytvořili jsme ke knize web a pustili se do toho naplno. To tak nějak náhodou nasměrovalo naše vydavatelství tím správným směrem.

Vypadá to, že knihy o osobním rozvoji byly to pravé.

Našli jsme díru na trhu, tak jsme se rozhodli přidávat knihy s podobnou tématikou. Máme za sebou už 40 titulů. S knihami se pipláme, takže za rok jich vydáme třeba jen osm, ale tahle taktika se vyplácí. Nejsou odbyté, je vidět, že si s nimi redaktor vyhrál a čtenáři z nich mají radost.

Co e-knihy? Mají podle vás budoucnost?

Nás nakoply k dalšímu podnikání. Za mě mají určitě palec nahoru. Myslím, že v budoucnu by mohly být e-knihy tím hlavním tahounem ve vydávání a papírové knihy by se tiskly až na vyžádání. Zabránilo by to hromadění knih, které nikdo nečte, ve skladech. Taky se mi líbí, že e-knihy jsou více interaktivní než ty tištěné. Mají ale taky svoje nevýhody: nelegální stahování nebo vyšší DPH oproti papírovým a to o 10%, protože jsou vedeny jako software. A taky si spousta lidí myslí, že by měly být zdarma, protože nemáte nic v ruce. S tím ale nemůžu souhlasit. Papír tvoří 15-20% ceny knihy, ale jinak se 
e-knize musíte věnovat stejně, jako té papírové.

Poslední novinkou na poli vydávání jsou audioknihy. Máte s nimi nějakou zkušenost?

Máme malé studio, kde se snažíme knihy sami nahrávat. Vypadá to jednoduše, ale může se u toho pokazit hodně věcí. Audiokniha potřebuje dramaturgii, herce, čištění nahrávek od ruchů. Je to asi tak náročné, jako vytvořit jednoduché logo.

Děkujeme a přejeme hodně vydaných bestsellerů!

http://www.melvil.cz/

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback