Kocour, který pozoroval lidi

23. 1. 2013

Autor titulu: Jeffrey Moussaieff Masson

Žánr: současná lit., filosofie

Přebal knihy:

Popis knihy:

Názor na knihu:

"Kocour, který pozoroval lidi" je útlá, ale krásná knížečka, která pojednává o tom, jak se kočka rozhodla najít si cestu k lidem. Hlavním hrdinou je kocourek Billí, který jednoho dne ze svého oblíbeného místa na větvi mangovníku zpozoruje psa, jak si hraje se dvěma malými dětmi. Obraz ho natolik zaujme, že se rozhodne lidi poznat blíže a vydá se do světa zjistit od ostatních zvířat něco víc o těchto dvounožcích. To, co se od zvířat dozvídá, není pro lidi zrovna dvakrát lichotivé, ale i přesto je k lidem zvláštně přitahován...

Děj této malé a i celkem krátké knížečky se často prolíná s východním náboženstvím, které kocourek Billí často porovnává s jeho zkušenostmi i zkušenostmi ostatních zvířat. Tyto pasáže děj trošku zpomalují a pro někoho mohou být i zdlouhavé, každopádně jsou velmi zajímavé a přimějí čtenáře k zamyšlení se nad vztahem lidí k zvířatům. Konec knihy je víc než dojemný a jistě mnohým ukápne slza dojetím.

Knihu "Kocour, který pozoroval lidi" ocení především milovníci zvířat, její přečtení však bude jistě přínosné i pro ty, co zvířátko nemají. Kniha totiž především pojednává o vztahu mezi člověkem a zvířetem, kdy by se lidé měli vždy ke zvířatům chovat slušně a ohleduplně, netrápit je a neubližovat jim. 

Anotace:

Bengálský kocour Billi žije na mangovníku nedaleko městečka a sleduje se zájmem lidské počínání. Hlavně přátelství mezi psem a malou holčičkou v něm vyvolává zvědavost. Aby se dozvěděl o lidech víc, vydává se Billi na dlouhou cestu, na níž se dozvídá, co si o lidech myslí ostatní zvířata, a která skončí dojemným přátelstvím. 

(anotace převzata z BookFan.eu) 

Úryvek z knihy:

Jednoho dne před mnoha a mnoha tisíciletími v lesích jižní Indie seděl Billí na své oblíbené větvi svého oblíbeného mangovníku ve svém oblíbeném mangovém háji a obdivně se v sobě zhlížel. Nejprve napřáhl jednu ze svých půvabných tlapek, pak další. Čistil si obličej a mrskal ocasem. Znalecky zkoumal své hnědé a černé skvrny. Připadal si tak silný, tak statný! Je skvělé být bengálskou kočkou, říkal si.

Před sluce se sunul mrak. Billí popošel o několik centimetrů dopředu, aby se ještě mohl ohřát v mizejících paprscích. Byl rád, že je malý a lehký. Jeho velcí bratranci, lvi a tygři, měli sice větší sílu, ale nikdy by se nedokázali protahovat na tak tenké větvi, jako je tato. Neuměli by ani tak lehounce našlapovat a proklouzávat houštinou nebo v noci nepozorovaně navštěvovat vesnice lidí. Billí spokojeně zavřel oči. Dřímal a snil o tučné pištící myšce, s níž si bude pohrávat a kterou bude tlapkami postrkovat sem a tam. Na lov půjde později, až zajde slunce.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback