Konec tištěné knihy se blíží!!! Opět...

9. 6. 2008

Ondyno jsem sledoval televizní noviny na Nově (je to legrace, zkuste to někdy!) a mou pozornost upoutal nesmírně fundovaný příspěvek, který, tentokrát již s definitivní platností, odkazoval tištěnou knihu do propadliště dějin. Důvodem bylo nějaké další technologické udělátko, které mimo stažitelného obsahu nabízelo komfort údajně podobný listováním stránek knihy klasické.

"Vida, vida!", řekl jsem si. Když to na mne zkoušeli přes monitor počítače - odolal jsem. Nevím jak vy, ale já prostě nevydržím při čtení knihy sedět a koukat rovně před sebe. Melu se, posedávám, polehávám a brakovou literaturu i do vany či na WC přenáším. Pak přišlo na řadu PDA. Pořídil jsem si jej, o to nic. I nějakou "knihu" jsem si stáhnul, o to pořád nic. Přenosné a povalovatelné to také bylo, o to už vůbec nic. Ale čtení na obrazovce cca 15 x 10 cm (a to nenosím brýle) není dvakrát komfortní.

Takže tomu novému strojku na čtení moc nevěřím. Ne že by elektronické knihy byly zcela k ničemu. Umberto Eco jim jistý raison d´étre přiznává: totiž jejich možnosti vyhledávací, zařazovací a srovnávací. Taky jsem byl podobného názoru, dokud jsem si nepořídil mobilní telefon s velkým displayem a přístupem na internet.

Takže nyní, pokud něco potřebuji rychle zjistit, připojím se na wikipedii nebo na google; avšak pokud si chci něco opravdu přečíst a vychutnat si to, připojím se ke své pohovce a knihovně a užívám si. A vy?

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele MattSamyel
Souhlasím, PDF knihu bych nečetl ani z notebooku v posteli.. radši čtu z papíru. Ale zrovna bych potřeboval 150 papírů, abych si vytiskl dvě knihy, co nejdou vůbec k sehnání, a které bych si rád přečetl. Kvůli tomu, že ji nemam jak vytisknout, a nechce se mi číst z monitoru jsem její čtení vzdal. Možná až bude nějakej program, co přečte plynule 300 stránek, tak to proženu OCRkem a poslechnu si tu knihu.. snad brzy.
Obrázek uživatele connie
já bych si zas notebook nebrala do vany
Obrázek uživatele Petr Škyřík

<p>
<a href="http://online.zurnalistika.cz/81/steve-ballmer-papirove-noviny-do-10-let.... Javůrek upozorňuje</a> na debatu ohledně vize médií <a href="/internet-podle-microsoftu-ballmer-vestil-budoucnost">S. Ballmera</a> a redakce Washington Post.
</p>
<blockquote>
<p>
<strong>Do deseti let nebudou žádné papírové noviny, žádné deníky a časopisy. Všechno bude v elektronické for­mě.</strong>
</p>
</blockquote>
<p>
&nbsp;
</p>
<embed src='http://www.washingtonpost.com/wp-srv/mmedia/player/wpniplayer_viral.swf?... bgcolor='#FFFFFF' flashVars='allowFullScreen=true&initVideoId=&servicesURL=http://www.brightcove.com&viewerSecureGatewayURL=https://www.brightcove.... base='http://admin.brightcove.com' name='fo121624' width='454' height='305' allowFullScreen='false' allowScriptAccess='always' seamlesstabbing='false' type='application/x-shockwave-flash' swLiveConnect='true' pluginspage='http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=S...

Obrázek uživatele dALLaSS

chtějí nás mít přečtené a zaškatulkované, aby nám mohli vnutit reklamu "přesně pro nás". Oni už vědí, co potřebujeme... Doufám, že se pan Ballmer mýlí; a právě proto čtu rád i tištěné noviny.

Obrázek uživatele connie
10. 6. 2008
& do novin v e-podobě se nedá zabalit tlačenka ani promáčené boty s nimi nevycpeš  ];->>
Obrázek uživatele mozaika
v Americe za deset let nebudou tištěné periodika, ale u nás?! To mi připadá hodně nepravděpodobné...
Obrázek uživatele Lotyna

Ta digitalizace nás jednou sežere...

... za chvíli bude v digitální podobě i toaletní papír...

(na druhou stranu ale musím uznat, že by to bylo ekologičtější :-)) 

Obrázek uživatele Katka Hošková
Víte, já samozřejmě miluju vůni papírové knihy, o tom žádná, ale na těch e-knížkách přece jen něco je. Neříkám, že se mi z monitoru dobře čte, i když pár knih jsem takhle už přelouskala, ale taková kvalitní čtečka, co knížku dokáže celkem vkusně napodobit, asi bych si dala říct.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback