Konference Bobcatsss: From Collections to Connections, Turning Libraries “Inside Out”

Již 21. ročník studentské konference Bobcatsss se letos konal v turecké Ankaře. Skvělou zprávou je, že zde ani letos nechyběli studenti z KISKu.

V letošním roce se konal již 21. ročník mezinárodní studentské konference Bobcatsss, na kterou se sjíždějí zástupci oborů knihovnictví a informačních studií z celého světa. Tentokráte byl místem setkání kampus univerzity Hacettepe v tureckém hlavním městě Ankara. Z řad KISKu se na jih vypravil Michal Lorenz se studentkami 2. ročníku magisterského studia Lucií Dvořákovou a Adélou Ťažkou, které zde prezentovaly úspěšný projekt vzešlý z Aplikačního semináře - e-learningový kurz Metody kritického myšlení.


Bobcatsss tým z řad studentů

Pořadatelé, tj. místní studenti z Hacettepe University Department of Information Management a jejich dánští kolegové z Royal School of Library and Information Science, zahájili třídenní konferenci ve středu 23. 1. 2013 a dopolední opening speaches se nesly v duchu hlavního tématu, kterým bylo From Collections to Connections: Turning Libraries "Inside Out". Ústřední téma okomentovali profesor Lorcan Depsey (OCLC, USA) a profesor Ragnar Andreas Audunson (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, Norway).


Ukázka z workshopu

Druhý jmenovaný opening speaker se ve svém projevu zabýval funkcí knihoven a knihovníků v dnešním světě založeném na digitalizaci informací. Audunson poukázal na potřebu vzdělávat občany v oblasti informační gramotnosti a přirovnal roli knihovníka k průvodci v hustých norských lesích. Obyčejný člověk může jít na okraj lesa sám, ale pokud chce jít hlouběji, bez průvodce se neobejde a stejné je to i s informacemi. Pokud někdo potřebuje zabřednout do zkoumaného tématu dostatečně podrobně, vyplatí se mu zvláště v době informačního přebytku navštívit knihovníka, který mu napomůže k relevantním zdrojům či konkrétním informacím. Norský profesor dále zdůraznil, že knihovny by se měly v současnosti nejvíce soustředit na možné sociální poslání, nežli nekonečně řešit pouze fondy. Mají se tedy stát místem společenským, otevřeným a určeným zejména k setkávání lidí. A protože člověk je od přírody tvor společenský, knihovny by neměly být nahrazeny virtuálními.


Panorama ankarského hradu

Největší ankarská mešita

Ankara nás přivítala vcelku pěkným polojasným počasím a příjemnými dvanácti stupni nad nulou, které se nedaly porovnat se situací, jež během ledna panovala v České republice. Naše těšení se na konferenci bylo o to větší, když jsme zjistily, že se do kampusu nebudeme muset dostávat na vlastní pěst, ale že pro nás univerzita objednala autobus. Hromadná doprava v Ankaře je totiž více než zmatená, nejasná, zkrátka pro cizince jedním velkým chaosem.

Během prvního dne konference jsme mimo jiné vyslechly „jak to dělají jinde" díky bloku prezentací vyučujících na vybraných katedrách knihovnictví a informačních věd v Evropě a překvapilo nás, že se konference nezúčastnili téměř žádní studenti. Jak jsme později zjistily na vlastní kůži, málokterý Turek ovládá angličtinu, vysokoškolské studenty nevyjímaje.

V nabitém programu konference jsme si stěží ušetřily čas na prohlídku města, která nás již v obstojném lijáku značně vyčerpala. Rozbité i nevydlážděné chodníky, nepřehledná doprava spolu s nepředvídatelným porušováním pravidel řidičů a tisíce lidí hemžící se šedivými ulicemi města nepředkládají turistům zážitky a dojmy, jaké by si z města chtěli odvést. Nám se ale přesto podařilo odjíždět z Ankary nadmíru spokojení. Náš projekt byl několikrát pochválen a rady k tvorbě obdobného e-learningového kurzu si u nás vyžádal ankarský doktorand. Další ročník konference se bude konat v Barceloně a již nyní si můžete prohlédnout její webové stránky. Účast vřele doporučujeme.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback