Konference OpenAlt poprvé

Sobota ráno, počasí, že by psa nevyhnal a přesto se desítky návštěvníků hrnou k branám Fakulty informačních technologií VUT, aby se mohly celý víkend účastnit přednášek a workshopů z oblasti IT a otevřené společnosti. Od ranních hodin až do pozdního odpoledne budou odborníci prezentovat své příspěvky z oblastí jako Otevřený a svobodný software, Otevřená společnost, komunity a data, Alternativy ve vzdělávání, Bezpečnost a soukromí nebo IoT.

Konference OpenAlt vznikla spojením konferencí LinuxAlt a Openmobility. Od roku 2014 se věnuje otevřenému softwaru a technologiím, otevřeným mobilním platformám, Open Data a Open Access. Krev, pot a možná pár slz věnuje přípravě konference spolek OpenAlt, z.s. (dříve Linux v Brně a Openmobility). A proč se účastnit? Za prvé – jedná se o největší akci tohoto typu v České republice. Za druhé – tučňáci jsou boží…

tučňák

Návštěva OpenAltu vyžaduje velice svědomité plánování. Během dne totiž probíhá souběžně až osm přednášek na různá témata a vy si prostě musíte vybrat. V minulých letech byl z přednášek pořizován záznam, letos to však kvůli technickým problémům na fakultě nebylo možné, ale nezoufejte, o některých přednáškách si můžete přečíst v tomto článku. Nebude to sice tak silný zážitek, ale lepší než nic.

A data jsou zde digitální

Sobotní ráno rozvířil se svou přednáškou Egovernment v Česku poslanec a předseda podvýboru pro egovernment Ondřej Profant. Přednáška měla účastníky blíže seznámit s problematikou digitalizace veřejné správy v ČR – co a jak v této oblasti funguje, nebo spíš nefunguje. Byla zde například představena otázka vendor lock-inu, tedy zavázání k jednomu dodavateli, jehož dopady v oblasti správy dat můžeme sledovat v systémech ADIS od IBM, nebo OK systém od Ministerstva práce a sociálních věcí. Velkým problémem je podle Ondřeje také využívání nevhodných softwarů k nevhodným účelům a zbytečné investice do neefektivních systémů: „Je to jako když si někdo koupí Photoshop, aby si zmenšil jednu fotku pro článek na webu.“ Aby se nejednalo pouze o výčet nedostatků a chyb zmínil Ondřej také systémy, které fungují vzorově. Jedná se například o projekt podejto.cz, který díky propojení s datovými schránkami umožňuje podat daňové přiznání online.

Profant

 

Open Access, Open Access do každé rodiny

V oblasti Open Science se se svým příspěvkem European Open Science – up to date info představili projektová administrátorka Karolína Zoufalová a výkonný ředitel Markus Dettenhofer z CEITECU. Přednášející popsali aktuální dění v této oblasti na poli EU a představili projekt ORION, který v ČR zaštiťuje CEITEC MU a JCMM. Projekt ORION se snaží rozšířit principy fungování Open Science do organizací, které financují nebo realizují výzkumné aktivity. Co se týče stavu Open Science v EU, zdůrazňovali přednášející především problematiku nedostupných dat. „So, how does research work? In general, it´s about thinking and planning. Yeah, we realy love this. Think and plan, think and plan, think and plan. But we must do something.“

Oblast IoT a Hnutí tvůrců obohatili svou přednáškou Smart City – Parking Sensor Štěpán Bambula a Jan Horáček z firmy MBtech Bohemia (AKKA). Prezentovali zde prototyp parkovacího senzoru ovládaného aplikací, který by řidičům zajistil, že na přeplněných parkovištích zaparkují. Systém by fungoval jednoduše – pomocí aplikace si vyhledáte volné parkovací místo, zarezervujete si ho a pak už se jen dopravíte na místo. Pomocí barevného osvětlení na senzoru poznáte, zda je místo volné, nebo již rezervované. Účastníci, které stav parkovacích míst netrápí, se mohli na přednášce alespoň dozvědět, co vše je možné zakoupit na AliExpressu (včetně součástek senzoru). 

senzor

V oblasti otevřený a svobodný software se představil Martin Klusoň ze společnosti Red Hat s přednáškou Gluetool – neznámý Python framework. Představil uživatelům princip tohoto frameworku, způsoby využití a také různé zajímavé funkce, které uživatelům nabízí. Gluetool  uživatelům umožňuje rychle vytvářet nové moduly přes příkazový řádek.

Myslete na děti

V rámci Alternativ ve vzdělávání přednesla svůj projekt Tereza Veletová, studentka KISKu a jedna z autorek Příručky informační gramotnosti, která byla také hlavním předmětem její přednášky. Tato příručka vznikla jako výstup v rámci předmětu Aplikační seminář (vyučovaný na KISKu). Cílí především na studenty 1. ročníků středních škol a snaží se jim pomoci, zorientovat se v nelítostném světě informací. Příručka se skládá z modulů, které obsahují studijní materiál a praktický kvíz, kde si mohou studenti ověřit své znalosti. Využít ji mohou také učitelé jako součást výuky, k tomuto účelu slouží také návrhy aktivit do výuky, které obsahuje každý modul.

tereza

Otevřené umění a tvorbu reprezentoval například Pavel Baksy se svou přednáškou Audio – zvuk a tvorba hudby v GNU/Linuxu. Pokud chcete tvořit hudbu, ale neumíte hrát na žádný nástroj, může být pro vás tohle ta správná cesta. Petr vysvětlil, jakými způsoby je možné pracovat se zvukem a tvořit hudbu na open source platformě v GNU/Linuxu. Představil různé open source programy pro práci se zvukem, od tvorby (LMMS), přes editaci (audacity), až po různé speciality jako Hydrogen, který simuluje bicí.

What's next?

V pozdních odpoledních hodinách (bylo to ve 4, ale venku už byla skoro tma) dodal účastníkům potřebné zbytky energie Jan Martinek se svou přednáškou Next-book: Prohlížeč jako přirozená platforma pro e-reading. Kde se zabýval zuřivým bojem mezi vyznavači papírových knih a e-booků, rozhořčil se nad pdfky, a také představil svůj projekt Next-book. Cílem projektu je přesun digitálního obsahu do prohlížeče, což by mělo učinit čtení dlouhých textů snesitelnější.

Honza

Mimo přednášek se mohli návštěvníci dozvědět spoustu zajímavých věcí ve stáncích partnerů konference, nebo si vyzkoušet různé hračky (a teď nemám na mysli dětský koutek, který tu byl taky). Závěrem prvního přednáškového dne se konal zábavný kvíz o lákavé ceny. A šlo se na pivo.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

5 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 11. 2018

Packers And Movers Bangalore Local Household Shifting Service, Get Free Best Price Quotes Local Packers and 

Movers in Bangalore List , Compare Charges, Save Money And Time.@ 

https://packersmoversbangalore.in/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 4. 2019

Heeft u vragen over onze online dienstverlening dan wel wat wij specifiek voor uw bedrijf in Den Helder of Julianadorp kunnen betekenen? USGBC Den Helder online

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 4. 2019

There are several interruptions that impede the flow of a student’s life. Owing to such reasons, students are usually in a sense of delusion and derangement. However, what is necessary is to eradicate these nuisances from your life by making use of the Top law dissertation writing services, which is Law Essay Teacher UK. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 5. 2019

Raj Packers and Movers Bangalore operate with full effectiveness and accurateness. Raj Packers and Movers Bangalore provides From Local area to all other city. Raj Packers and Movers is one of the leading packaging and Moving service and transportation service providers in India. We at Raj Packers and Movers Bangalore, provides very hassle free shifting and relocation services at very economical rate. Our excellent shifting and relocation services at economical rate have made us a well-known name in the Movers and Packers Bangalore industry

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 7. 2019

【丰胸】根据医学的研究表明丰胸方法,女性身体中乳房丰满的程度,实际上与机体中的雌激素有很大的关系丰胸产品,而也正是因为这个原因,所以全世界就诞生了各种各样的丰胸药物粉嫩公主酒酿蛋,而这些药物的主要目的就是为了刺激女性机体分泌出更多的雌激素,因此来刺激女性乳房的发育产后丰胸产品

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback