Kouzlíme s Google Spreadsheet

Google dokumenty se těší velké oblibě. Není divu. Umožňují spolupráci v reálném čase, komunikaci, úpravy, sdílení se světem a tak nám pomalu vytváří závislost na práci v cloudu, ve kterém máme online přístup k mnoha souborům. Google Spreadsheet, což je vlastně nevlastní brácha Excellu, má mnoho možností, které by byla skutečně škoda opomenout. Berte tento článek jako první intro a motivaci k případnému sebevzdělávání.

 

A) Doplňky

Od roku 2014 jsou Google dokumenty obohaceny o tzv. doplňky (anglicky: adds-on). Po těch šáhněte, pokud zjistíte, že vám základní funkce nestačí. Většina z doplňků má opravdu dobře zpracovanou nápovědu, která vás postupně naučí, co a jak. Každá instalace mi trvala pouhých několik sekund a doklikáte se k ní v okně každého otevřeného dokumentu hned vedle poslední položky menu Nápověda. Vybrala jsem pár těch nejužitečnějších, které se dají integrovat do Google Spreadsheet:

 

Google Analytics

Stalo se vám někdy, že jste chtěli ukázat údaje z Google Anaylitics někomu cizímu, ale nechtělo se vám mu dát kompletní práva? Nemusíte! Díky doplňkům Google Analytics nebo Analytics Canvas můžete data stáhnout do Spreadsheetu a nastavit práva komukoliv. Nejlepší na tom je, že se v něm data neustále aktualizují.

Report dat

Potřebujete sesbírat a vyhodnotit data z Facebooku, Twitteru, Google Analytics, Google Adwords, Bing Adds apod.? Vaší tajnou super power budou Supermetrics.

Pro učitele

Některé doplňky jsou také vhodné pro práci se studenty. Tak například pomocí Super Quiz můžete tvořit testy a sbírat výsledky online (ano, a pak je třeba sdílet rodičům). Doplněk Doctopus vám zase pomůže organizovat a zadávat úkoly. Než se pustíte do instalace, koukněte na oficiální stránky doplňku, jsou tam zajímavá videa.

Kategorie kravinky

Pokud vás už nudí vše psát v Arialu, existuje doplněk na přidání více fontů (More Fonts). Jestliže vám v dotazníku schází nechtěné duplikáty, můžete se jich zbavit doplňkem Remove Duplicates. A když se vám nechce formátovat tabulky, udělá to za vás Table Styles.

 

B) Galerie skriptů

Rozumíte-li skriptům, tak si můžete vytvořit vlastní a dělat dost zajímavé věci. Pokud umíte s Excellem, tak skripty jsou něco ako makra. V případě, že zase tak šikovní nejste, ale umíte googlit (“marcro/script source code” apod.), tak stále můžete udělat spoustu věcí. Například si nastavit, že chcete lidem zapsaným v Google Sheetu (protože vyplnili váš dotazník) poslat automaticky generovaný email. Nalezený skript vložíte přes Nástroje > Editor skriptů (doplníte informace z jakých sloupců má skript čerpat) a pak už zbývá jen vytvořit spouštěč. Editor Skriptů > Spouštěče > Všechny spouštěče > Add a new trigger > sendEmails > From Spreadsheet > On form submit. A je hotovo. Vše se dá dohledat v nápovědě.

 

C) Šablony

Šablony jsou velmi užitečné. Ušetří vám to dost času a vymýšlení, a i když fungují díky skriptům, nemusíte se jimi vůbec zalamovat. Jsou tři způsoby, jak se k nim dostat, jedna je přes online galerii šablon Google Tamplates (obsahuje šablony uživatelů), druhou možností a pro mě oblíbenější je instalace doplňku Vertex 42 (zde jsou šablony propracované). Fajn je např. šablona pro tvorbu Ganttova diagramu nebo hlídání rozpočtu při cestování.

Pomocí doplňku Schedule Generator můžete taktéž data převést do Gantta. Třetím způsob je znovu trochu toho magického googlení, které vás může dostat například na stránku Labs.met.cz, kde si můžete vytvořit kopie mnoha užitečných souborů. Jeden z nich vám například pomůže zjistit, kolikrát byl nějaký odkaz sdílen na Facebooku a kolik mu bylo dáno liků. Navíc můžete mezi sebou porovnat více stránek.

 

D) Data Mining

Google Sheets mají mnoho zajímavých funkcí. Jednou z nich je i funkce ImportXML, která slouží k automatickému importu dat z webových stránek a XML feedů. Pokud data jsou na stránce již v tabulce, bude vám stačit bohatě funkce ImportHTML.

Jak to funguje? Ve stručnosti: pro konkretizaci dat, která chcete extrahovat musíte zadat do vzorce dvě věci: 1. url 2. element v syntaxi XPath. Abychom se dostali k tomu, jak se element, který chceme dostat do Google Sheetu, jmenuje, využijeme nástroj “Prozkoumat prvek”. Ten je součástí Mozilly Firefox a zobrazí po kliknutí pravého tlačítka (nebo případně využijeme nějaký doplněk, který to také umí). Jděte na stránku, ze které chcete získat data. Po otevření nástroje, klikněte vpravo nahoře na ikonku čtverečku se šipkou “Vyberte prvek na stránce”, díky níž zjistíte, kde přesně ve zdrojovém kódu je váš požadovaný element. Výsledek zadejte do sheetu, může vypadat např. takto:

=Importxml("http://www.maxiorel.cz/";"//div[contains(@class, 'node')]/h2").

V tomto případě bylo h2 elementů na stránce více, a proto musel být specifikován divem. Výhodou je, že po každém otevření dokumentu se vám všechna data automaticky aktualizují. Největší fígl je však v tom, jaká data vyberete a k čemu je potřebujete - zkrátka mít nějaký ten brilantní nápad. V každém případě se tento postup hodí, když se jedná o velké množství dat, jenž jdou zpracovat pouze automaticky.

Google Sheets toho umějí mnohem víc, tak trochu zapátrejte, ať je využíváte na sto procent!


Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 8. 2014

pěkné, L´udo :)

Obrázek uživatele Lea Mentlíková

Díky za impuls, právě jste mne motivoval vyjít částečně z anonymity :). Nerada vás zklamu :D, ale autorem článku je autorka :).

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 3. 2016

Ahoj, 

mam dotaz, existuje nejaky nastroj (rozsireni), ktery mi umožní v rámci Google sheetu mapovat hodnoty (scitat) napric vice dokumenty (sheety)?

 

Diky za odpoved

 

Standa

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 1. 2019

Jasne, neni to rozsireni, ale proste ty hodnoty je potreba volat z tech jinejch sheetu. Pro formatovani toho, jak to cely udelat se hodi si dat nahrat makro, chvili sa tim blbnout a pak se do toho vyslednyho skriptu podivat - uz tam budou korektne vsecky nazvy atd, cili neni potreba to nikde slozite vytrahovat.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback