Kultura 2008

3. 1. 2009

Vánoce úspěšně končí, prokousal jsem se loňskými nákupy a zbyla chvilka i na malou rekapitulaci. Jako každý rok vzniklo či jsem narazil na několik dílek, která stojí za zmínku, přečtení či zhlédnutí a které tímto předkládám k ochutnání.

Film - v DVD reedicích vyšlo několik výborných starších filmů. Především Coppolova klasika "Apocalypsa Now", na motivy Conradova románu Srdce temnoty natočený film o válečném šílenství s vynikající scénkou útoku na vesnici za hudebního doprovodu Wagnerovy Valkýry. Dále pak nenápadný, ale o to kvalitnější "Iluzionista" s Edwardem Nortonem o mágovi, který bojuje o svoji lásku s c.k. následníkem trůnu. Vyšla i klasika v podobě povídkového filmu "Perličky na dně", erbovního filmu české nové vlny, doplněná 2 bonusy, které se do původního filmu nevešly. Především Sběrné surovosti Juraje Herze obsahují nesmrtelnou scénu, ve které Hanťa uřezává andělům za kostelem hlavy a u toho mudruje.

Jako třesničku na závěr bych doporučil tentokrát v kinech posledního Jamese Bonda. Již svého druhu klasika, ovšem aktuální díl je výborně natočený i zahraný, navíc s aktuálním tématem boje o vodní zdroje. V současném světě i James Bond odložil smoking a košile je neustále zmačkaná a od krve. Výborná relaxace.

Literatura - nově i z antikvariátů ke mě doputovaly tyto knihy:

"Ruská literatura" od Ivany Ryčlové (Brno, Centrum pro studium demokracie a kultury, 2006), absolventky ruské literatury na MU, ve které předkládá za využití nejnovějších archivních materiálů 11 portrétů ruských umělců sovětské éry. Velmi zajímavě je podán osud nejenom slavných Michaila Bulgakova či Borise Pasternaka, ale autora scénáře k Mrazíkovi výbornému satirikovi Nikolaje Erdmana či portrét Serapionova bratra Lva Lunce - pro mě velký objev a současně důkaz, co vše lze ještě objevit v ruské kultuře.

Ve výprodejích se za 20 Kč objevila "Budoucnost svobody" od Fareeda Zakarii, kultovní kniha o svobodě a demokracii. Obzvláště pasáž o tom, že více volených funkcí ve veřejné zóně neznamená více demokracie, ale v důsledku většinou právě opak, je obzvláště přínosná (viz kapitola 5 Příliš mnoho dobrého).

Pro fanoušky muzikálů vyšla kniha Michaela Prostějovského "Muzikál expres (Brno Větrné mlýny, 2008). Výborný průvodce (a v podstatě malá enyklopedie) vším podstatným ve světě muzikálů protažený až do roku 2001. Pro milovníky muzikálů základní příručka, pravda za mírně nelidskou cenu 600 Kč.

Přidám ještě objev v ostravském antikvariátu - "Psychologii davu" od Gustave le Bona (Kra, 1994). Dnes již klasické dílo moderní sociologie - viz pasáž z kapitoly Davy voličské - "První z podmínek, kterou musí kandidát (rozuměj na veřejnou funkci) mít, je prestiž. Prestiž, tj. umění vnutit se davům bez diskuze. Samotná prestiž však k úspěchu nestačí. Voliče láká to, co lichotí jejich žádostivosti a samolibosti; proto je třeba dát mu bez váhání i ty nejfantastičtější sliby. Aby protikandidát propadl, je potřeba přesvědčit davy, že je to jeden z nejhorších padouchů, a to bez jakýchkoli důkazů. A jestliže odpůrce nezná psychologii davů a bude se pomocí důkazů ospravedlňovat místo toho, aby na pomluvy odpověděl také pomluvami, nebude mít žádnou naději na vítězství".

A na závěr oddechově fantasy - pro fanoušky tohoto žánru zmíním asi nejlepší titul tohoto zaměření v loňském roce - knihu "Sama čepel" Joe Abercrombieho. Realistický příběh podivné směsice lidí, kteří mají zachránit svět (mrzák inkvizitor, hejsek profesionální voják, postarší barbarský válečník a první z mágů) ve velmi realistiky vylíčeném světě ovládaném touhou po moci a neschopností politiků.

Last, but not least, hudebně kulturní vložka - Jarek Nohavica ve svém Archivu pod lupou postupně vystavuje všechny písně ze 70. a 80. let, mezi nimi i zatím nedostupné perly typu výborně přeložených a nádherně zhudebněných 4 básní z Blokovy poémy Dvanáct (viz http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/blok_12/dvanact.htm), vlastní překlady Okudžavy s krásnými Před sochou Puškina, Baladou o hlupácích a Půlnočním trolejbusem - viz http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/okudzava/okudzava.htm a Vysockého (http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/vysockij/vysockij.htm - zde vede On nevrátil se z boje, Píseň o příteli a Vrchol), vlastním zhudebněním Bezruče včetně povídání o jeho názoru na autorství Slezských písní (http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/kantor_halfar/kantor_halfar.htm) a kultovním přebásněním Vianovy písně o válce v Alžíru Pánové nahoře (v překladu Miloše Rejchrta - viz http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/archiv/panove_nahore/panove.htm).

A na závěr spolu s Ondřejem Havelkou loučím slovy "Děkuji, bylo to krásné" - http://www.youtube.com/watch?v=8ogiu3-3vwM&feature=related a těším se na doporučení od těch, co čtou a mají chuť se o své dojmy podělit.

 

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Emily

<ul>
<li><b>N</b><b>ohavica-Bezruč-remake</b>:-) je pro mne kombinace srdečních záležitostí, a vděčím tomuhle příspěvku za setkání s touto milou a geniální perličkou. :-) Takže dík:-) </li>
</ul>
<ul>
<li>Jelikož <b>F.ZAKARIA </b>je (i) můj guru a naprosto ho žeru :-), tak přidávám <b>odkaz na</b> <a href="http://www.fareedzakaria.com/" target="_blank">JEHO STRÁNKY </a>(mimo jiné rozsáhlý <b>archív</b> plných textů volně dostupnýh <b>článků autora</b>, které jsou velmi aktuální a naprosto strhující) a doporučuju <b>jeho knížku Svět po Americe. </b></li>
</ul>
<ul>
<li><b>Naprosto nebojovně :-) děkuji za celý příspěvek a těším se na další. :-)</b></li>
</ul>
<p>
... Ostatně jako na každý další od mých oblíbených inflow-autorů, <b>ať už to bude &quot;soupis odkazů z kultury&quot; nebo &quot;nesoupisný povzdech&quot;.</b> Neboj Ropi, budu bojovná i za Tebe, až Tě někdo bude vyzývat, ať to smažeš a &quot;nahradíš&quot;. ;-)
</p>
<p>
<b>SRDEČNĚ Emily :-)  </b>
</p>

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback