Kurz citace podruhé

1. 7. 2009
Ani to moc dlouho netrvalo a jsem zde s dalším slibovaným příspěvkem. A protože nerad chodím kolem horké kaše (daleko raději ji jím), vrhneme se na to bez výrazných dlouhosáhlých úvodů. Tentokrát trošku konkrétně nastíním, co by mělo být obsahem připravovaného e-learningového kurzu a koho považujeme za potenciální cílovou skupinu.
Začněme samotným obsahem. Jak jsem již naznačil minule – připravovaný e-learningový kurz má být zaměřený na citace a vše co s touto problematikou souvisí. Samotný kurz se bude členit na více tematických modulů (zatím jich je 14, ale ještě to není definitivní číslo). A abych Vás příliš nenapínal, tak Vám je rovnou představím:
 • Modul 01 - úvod do problematiky citací
 • Modul 02 - tvorba citací dle normy ISO 690 (teorie)
 • Modul 03 - tvorba citací dle normy ISO 690 (konkrétně)
 • Modul 04 - tvorba citací dle normy ISO 690-2
 • Modul 05 - citační styly organizací
 • Modul 06 - citační styly v odborných časopisech
 • Modul 07 - jak uvádět citace v textu práce?
 • Modul 08 - citační manažery
 • Modul 09 - citační manažer RefWorks I.
 • Modul 10 - citační manažer RefWorks II.
 • Modul 11 - měření výsledků vědy – vše impakt faktoru
 • Modul 12 - citační databáze Web of Science
 • Modul 13 - citační databáze Scopus
 • Modul 14 - citační rejstřík Journal Citation Reports
Vzhledem k tomu, že tato osnova vznikla ještě před myšlenkou spolupráce více škol, tak je možné, že přibudou další moduly podle potřeb ostatních škol. Například moduly věnující se citační manažerům se pravděpodobně rozrostou i o jiné komerční citační manažery. Nebo v případě citačních stylů odborných periodik bude třeba respektovat zaměření každé školy/fakulty – v tom případě opět přibude několik modulů a každý zaměřen např. na přírodovědné, technické, humanitní, ekonomické periodika.
Výhodou takto zeširoka vytvořeného modulárního kurzu bude i to, že každá škola si následně vybere jenom to co „uzná za vhodné“ a de facto si sestaví kurz dle vlastních potřeb.

No a tím se dostáváme k tomu, pro koho vlastně bude kurz určen. Primární cílovou skupinou mají být studenti doktorské formy studia a tomu bude odpovídat i odbornost a zaměření samotných studijních materiálů. Určitě však bude možné z kurzu „vytáhnout“ například jenom moduly o citacích podle ISO normy a ty využít v rámci diplomového semináře pro studenty, kteří píší svoji závěrečnou práci. Možností v tomto směru bude s velkou pravděpodobností více …

Osobně se také domnívám, že sekundární cílovou skupinou v tomto ohledu budou i knihovníci na jednotlivých školách – ti by si  kurzem měli určitě projít. Znalosti z oblasti citací na vysoké úrovni by mohlo (mělo?) být součástí každého „akademického informačního profesionála“.

No tak to by asi pro tentokráte stačilo. Zase na Vás nemůžu vyklopit úplně všechno, abych měl později o čem vůbec psát. Tak jenom naznačím, co přijde příště:
- kdo všechno (které školy) se do projektu zapojily
- co bude předcházet samotné tvorbě kurzu
- trošku se dotknu formy jakou by mohl kurz probíhat
- ... a možná poodhalím trošku roušku tajemství nad tajemnou osobou, která bude stát v pozadí celého projektu

Mějte se krásně a užívejte si

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
6. 7. 2009

Ahoj, chci se zeptat bude kurz přístupný přes IS nebo veřejně pro všechny.

Velice mne zaujal a budu sledovat další aktuality, na které se těším :)

Obrázek uživatele ziki
6. 7. 2009

Ahoj, tato aktivita nemá s Kabinetem knihovnictví ani MU žádnou souvislost. Kurz samotný vzniká pod záštitou Ústřední knihovny Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s dalšími 6 školami - které to jsou prozradím v příštím příspěvku. Bohužel Masarykova univerzita mezi zapojenými (zatím!!) není a tudíž přístupný studentům MU asi nebude. Nabízen bude primárně na školách, na kterých vznikne.

Což ale neznamená, že by se k jeho obsahu nemohl nikdo dostat. Nad možností poskytnutí kurzu jako celku široké veřejnosti budeme určitě diskutovat s ostatními autory kurzu a určitě tomuto tématu věnuji jeden z dalších příspěvků do blogu. Toto téma je hodně závažné a také složité - uvažuje se o určité formě Creative Commons a poskytnutí určitých materiálů např. prostřednictvím portálu Infogram.

Uvidíme jak to s tou přístupností dopadne - každopádně jsem rád, když vím, že mám někoho kdo bude aktivitu sledovat a vím, že moje příspěvky jsou pro někoho zajímavé.  

Obrázek uživatele admin
Anonym
8. 7. 2009
Citace a také jejich problematika mne zajímá, jelikož v rámci knihovny nabízíte pro prváky školení týkající se citací , které mám na starosti a proto mne zajímájí každé užitečné informace a aktuality, na které bych mohla pak studenty upozornit. Tím pádem i připravovaný projekt. Velice se těším na další zajímavosti :)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback