Kurzy Internetu v Regionální knihovně v Karviné

Příspěvek pojednává o aktivitách, které nabízí Regionální knihovna v Karviné v rámci výuky Internetu a práce na PC. Denisa Jílková informuje o kurzech Internetu a výuce na PC pro veřejnost, které v knihovně probíhají zdarma a Kateřina Kantorová se zaměřuje na výuku pro seniory.

Výuka Internetu a práce s PC v Regionální knihovně Karviná opět i v roce 2009

Kurzy Začínáme s PC, které se těší velkému zájmu návštěvníků knihovny, budou probíhat také každý měsíc v roce 2009. Kurzy zahrnují základní práci na PC a ovládání základních uživatelských programů (Word, Excel). Minikurz je rozdělen do čtyř samostatných lekcí, které na sebe opakující formou navazují. Prozatím jsou známy přesné termíny těchto kurzů na prvních šest měsíců roku 2009. Kurz je určen pro 3 - 4 účastníky z důvodu kvalitní výuky. V případě zájmu o tyto kurzy je nutná osobní návštěva Informačního oddělení, nebo telefonická či mailová domluva. Důležitou informací je, že tyto kurzy v naší knihovně jsou zdarma - bez jakéhokoli poplatku.

Informační oddělení Regionální knihovny v Karviné nabízí PC kurzy a Pondělní internetová setkání také v následujícím - novém roce 2009.

Pondělní internetová setkání se zaměřují především na výuku první orientace uživatelů s Internetem. Určeny jsou zejména seniorům, nezaměstnaným, maminkám na mateřské dovolené. Nejedná se o intenzivní počítačový kurz, důraz se klade především na individuální přístup k jednotlivým uživatelům V minulých letech tato setkání probíhala v dopoledních i večerních hodinách. V roce 2009 dochází ke drobné změně, ruší se setkání ve večerních hodinách a nyní budou Pondělní internetová setkání probíhat každý týden pouze od 10.00 - 11.30 hodin. Naše první setkání se uskuteční 5.1. 2009 a poté každé pondělí.

Pondělní internetová setkání nabízí také ostatní pobočky Regionální knihovny v Karviné. Více informací o těchto pobočkách včetně kontaktů naleznete na www.rkka.cz.

Regionální knihovna Karviná - Informační oddělení  nabízí svým návštěvníkům také přístup k internetu. K dispozici je 8 počítačů a výhodou pro návštěvníky jsou přenosné internetové karty pro dospělé uživatele i děti.

Nabízíme také internet pro nezaměstnané - jedná se o bezplatné poskytnutí pobytu na internetu 30 minut denně. K dispozici jsou web stránky pro nezaměstnané, nabídka volných míst ÚP v Karviné, k dispozici je inzertní tisk Avízo a Nabídka práce.

Termíny Pondělních internetových setkání a kurzu Začínáme s PC všech poboček RKK naleznete na www.rkka.cz

Senioři komunikují

Člověk je tak starý, jak staře myslí, konstatují psychologové. Stáří je především funkcí duševního a tělesného stavu, a ne jen počtu let života. Dá se říci, že člověk je relativně mladý, dokud je schopen se učit, snášet nové odlišné názory, získávat nové zkušenosti a nechat se jimi ovlivnit. Populace osob starších 60 let tvoří ve vyspělých zemích světa 22 % společnosti, v České Republice 21 %, a je znám reálný předpoklad, že toto procento bude nadále stoupat. Vzdělávacích akcí zaměřených pouze na seniory není mnoho. Proto jsme se velice rádi zapojili do projektu „Senioři komunikují". Jako zaměstnanci Regionální knihovny Karviná ochotně poskytujeme odborné poradenství těm, kteří s počítačem teprve začínají, pomáháme s vyhledáváním informací, komunikaci prostřednictvím pošty email, chatování apod. Použití internetu je pro seniory zcela zdarma, a to v rámci výpůjční doby, a to v pondělí a středu od 12:00 do 18:00 hodin, dále v úterý, čtvrtek, pátek od 8:00 do 11:30, 12:00 do 18:00 hodin. A samozřejmě také v sobotu od 9:00 do 12:00 hodin. Počítače už dávno nejsou jen hračkou pro mladé nebo dočasnou módou. Mohou nám usnadnit práci, otevřít cestu k obrovskému množství informací, spojit nás s našimi blízkými a přáteli, které život zavál do dalekých koutů. Staří lidé jejichž příjem není tak vysoký jako u pracujících lidí ocení především úsporu svých financí neboť skrze počítač mohou bezplatně komunikovat se svými dětmi, které žijí například v Americe. Regionální knihovna Karviná konkrétně pobočka informačního oddělení dále umožňuje bezplatné kurzy práce s počítačem, ale i s internetem. Kurz nazvaný „Začínáme s pc" pořádáme každou středu a to od 9:00 do 11:00. Tento kurz je složen z 4 částí ve, kterých se postupně seznámíte s ovládáním počítače i jeho základních programů jako jsou microsoft word a microsoft excel . Pokud jste v ovládání počítače již zběhlí a zajímá vás internet,  rádi vás uvidíme na „Pondělních internetových setkáních", které se konají každé pondělí a to buď od 10:00 do 11:30 nebo od 18:00 do 19:30. Těšíme se na vaši návštěvu, chuť a odhodlání učit se v každém věku novým věcem.

Použité zdroje:

ŠTILEC, Miroslav. Program aktivního stylu života pro seniory. 1. vyd. Praha : Portál, 2004. 135 s. ISBN 80-7178920-8.

LAPÁČEK, Jiří. Počítač pro seniory. 2. aktualiz. vyd. Brno : CP Books, 2005. 206 s. ISBN 80-251-0820-1.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback