Kwídův dobročinný bazárek 2010 startuje!

17. 5. 2010

Srdečně vás tímto zveme,

abyste se přišli podívat na druhý ročník Kwídova dobročinného bazárku! A nejen podívat, ale také zakoupit nejrůznější drobnosti a originality pro radost sobě i druhým a hlavně pro získání dobrého pocitu, který se nepochybně dostaví (ověřeno, každý nakupující na bazárku se při odchodu usmívá ;).

 

 

Otevírací doba:

Úterý až čtvrtek (18.-20. 5.) 8-17h.

Pátek (21. 5., taková knihovnická speciálka ;) 8-15h.

 

Virtuální bazárek

můžete navštívit prostřednictvím VIAKISKu, jak tam bazárek vypadá se podívejte na Flickru.

Rekapitulace: proč to vlastně děláme?

Občanské sdružení Surya se rozhodlo pomoci obyvatelům indických Himalájí v podstatě biblickým způsobem. Nenabízí jim ryby (materiální pomoc), ale rozhodlo se naučit je rybařit (dát jim vzdělání a zvýšit tak jejich reálné pracovní a životní možnosti).

Projekt SURYA představuje realizaci výstavby solární školy, která umožní základní vzdělávání a celoroční výuku ve vesnici Kargyak. Ta leží v severní části Indického Himaláje v pohoří Zanskar. Projekt reaguje na nedostatečnou úroveň základního vzdělání, jež je dána izolací a extrémními klimatickými podmínkami regionu.

Lokalita

* Kargyak (4200 m.n.m.) je nejvýše položená vesnice Zanskaru, geograficky izolována a bez základní infrastruktury.
* Nejbližší silnice dnes končí v 60 km vzdálené vesnici Raru. Do nejbližšího správního centra – městečka Padum, které leží ještě o 20 km dále, cesta z Kargyaku trvá čtyři dny chůze.
* Obyvatelé se musí potýkat s drsnými klimatickými podmínkami a živí se převážně zemědělstvím. Oblast má velký počet slunečních dní v roce (v dlouhodobém průměru více jak 300), v zimě zde však teploty klesají až na -40°C a vesnice je na celých pět měsíců odříznuta od okolního světa.
* V Kargyaku žije kolem 200 obyvatel, z toho pouze 10 lidí umí číst a psát.
Některé děti odcházejí do vzdálených internátních škol. Do rodného kraje se po ukončení školy většinou nevrací, čímž se narušují rodinné vazby, které jsou základem místní kultury.

Přínosy projektu

Projekt Surya – škola pro Kargyak počítá se stavbou školy a zajištěním celoroční výuky pro děti z vesnice a přilehlých osad, s celkovou kapacitou 60 dětí. Speciální konstrukce stavby, využívající slunečního záření, zajistí v učebnách minimální teplotu 15°C po dobu celého roku a výuka tak bude možná i v zimních měsících. Prázdniny se pak mohou částečně přesunout na léto, kdy většina dětí pomáhá při sklizni a běžně školní docházku zanedbává. Mít možnost se vzdělávat pomůže vesničanům využít svých schopností k nalezení nových pracovních a finančních příležitostí a z dlouhodobého hlediska tak eliminovat stále větší problém, kterým je migrace do větších měst. To vše by mělo za ideálních podmínek vytvořit ukázkový model stavby pro širší využití i v okolních vesnicích.

Stanzin Dolma

je holčička, kterou již rok sponzorujeme díky výtěžku z loňského Kwídova dobročinného bazárku. Protože jenom dlouhodobá pomoc je skutečně účinná, výtěžek letošního bazárku využijeme opět na sponzoring školného pro Stanzin Dolma.

Nic vám nebrání chopit se vlastní iniciativy a vybrat si mezi dětmi, které dosud nemají sponzora. Podpoříte tak dobrou věc a o to jde Kwídovi především :).

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback