Léčitel

Autor titulu: Antti Tuomainen

Žánr: sci-fi, detektivní, thriller

Přebal knihy:

Popis knihy:

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, protože mám ráda detektivky a sci-fi, tak jsem si říkala, ty jo, dvě v jednom, to si nemůžu nechat ujít. Navíc se jedná o severkou záležitost, takže moje posedlost poslední doby, tudíž to by nebylo, abych si nepožádala o reading copy od Knihy Zlín.

Děj knihy se odehrává v Helsinkách v budoucnosti, aniž by čtenář věděl, v jak blízké či vzdálené. Očividně došlo na Zemi k jistým klimatickým změnám, které vedly ke značnému poškození životního prostředí, lidské hodnoty se změnily, miliony lidí žijí na ulicích, řádí choroby, nejsou peníze na doktory, světu pravděpodobně vládnou ti nejvíce penězi obdaření a pořád prší.

V tomto všem žije hlavní hrdina Tapani, básník, jehož knihy nikdo nečetl a jehož současný zdroj obživy jsem nedokázala rozklíčovat. Tapaniho žena, úspěšná  investigativní novinářka Johanna je pohřešována a jak vychází najevo, její zmizení má cosi do činění s brutálními vraždami, které provádí známý sériový vrah, který si říká Léčitel. Tapani se obrací na policii, je však odbyt s tím, že při tolika případech se nemohou zabývat pouhým zmizením jedné novinářky. A tak se Tapani vrhá do pátrání sám a postupně rozplétá vlákna, která ačkoliv se původně zdálo, že spolu nesouvisí, nakonec vytvoří souvislou síť, která přivede Tapaniho k překvapivému rozuzlení.

Popravdě musím přiznat, že jsem byla z knihy tak trochu rozpačitá. Ačkoliv příběhy z budoucnosti mám moc ráda a na tohle jsem se těšila především, v tomto případě mi to přišlo až příliš prvoplánové, příběh by se klidně mohl odehrávat i v současnosti (sériový vrah, který vraždí bohaté, policie, která nemá čas na méně důležité případy, korupce, lidé na pokraji společnosti, nedostatek zdrojů k obživě...), posazení děje do budoucnosti pro mě nemělo v tomto případě žádný smysl. Pořád jsem čekala, že se stane něco nečekaného, něco, co by mě donutilo, abych si řekla Jo, tohle je ten správný apokalyptický příběh se vším všudy, možná proto, že přímo v ději vlastně apokalyptická rovina příběhu nebyla až tak znát.

Přesto jsem si román přečetla s chutí. Autor si nebere servítky a všechno nám naservíruje poměrně dost realisticky a strohým způsobem. Hlavní postava Tapaniho mi byla velmi sympatická, takový umanutý chlápek, co si nedá nic vymluvit a po hlavě se vrhne několikrát do stejné jámy lvové. Líbilo se mi, že nám autor nikdy neřekl, na co vlastně Tapani přišel, a pak to prozradil, až když to mělo nějaký dopad. Romantické pozadí tomu dodalo trochu šťávy, ale vyloženě příběhem lásky bych to nenazvala.

Knížka rozhodně stojí za přečtení, je to taková jednohubka na nedělní odpoledne. Navíc autor Antti Tuomainen obdržel za tento román v roce 2011 prestižní cenu Vuodenjohtolanka udělovanou finským Klubem přátel detektivek. Vydává Kniha Zlín a vychází 21. 5. 2012.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback