Letem světem (nejen) oborem do začátku studia

Je tu nový akademický rok a s ním přednášky, seminárky a další povinnosti, ale i nově zrekonstruované prostory, studentské akce a spousta projektů, ve kterých se můžeme realizovat. Někteří se do tohoto koloběhů zapojují již poněkolikáté, někteří jsou na KISKu noví. A právě těm je určen tento článek, který jim pomůže při orientaci ve studijním harmonogramu, ať už studují první ročník bakalářského či magisterského studia.

Kredity a předměty

První a asi nejdůležitější věcí, která vás jako nové studenty zajímá, jsou předměty a kredity za ně získané. Pro postup do dalšího semestru je nutné získat 20 kreditů za semestr nebo 45 kreditů v součtu za poslední dva semestry.

Předměty se dělí na Áčka (povinné předměty), Béčka (povinně volitelné předměty) a Céčka (volitelné předměty). A předměty jsou všechny ty, které naleznete v ISu v šabloně pro povinné předměty a než půjdete ke státnicím, musíte mít splněné všechny. B předměty si můžete vybrat také v šabloně, v seznamu volitelných předmětů. Některé se vyučují pouze v podzimním, některé pouze v jarním semestru. Na magistru je nutné dát si pozor na béčka důležitá pro profilaci. C předměty jsou jakékoliv jiné předměty, které nejsou v registrační šabloně. Může jít o předměty vyučované na Filozofické fakultě v dalších oborech, ale klidně i o předměty z jiné fakulty.

Studenti bakaláře musí za své studium získat celkem 180 kreditů. Ty se dělí na 112 kreditů za povinné předměty, 50 kreditů za povinně volitelné předměty a 8 kreditů za volitelné předměty. Dále také 4 kredity za cizí jazyk, 4 kredity za Filozofii pro posluchače nefilozofických oborů a 2 kredity za celouniverzitní tělesnou výchovu.

Studenti magistra musí dosáhnout během studia počtu 120 kreditů, rozdělených na 75 kreditů za povinné předměty, 35 kreditů za povinně volitelné předměty (jeden z předmětů musí být z JobBoxu) a 6 kreditů za volitelné předměty a 4 kredity za cizí jazyk.

Tip: Cizí jazyk si na magistru můžete nechat uznat z předchozího studia prostřednictvím ISu. Stačí se na studijním oddělení nebo na webu informovat, jak na to.

Magisterské studium nabízí možnost vystudovat jednu ze tří profilací – Design informačních služeb, Informační a datový management a Technologie ve vzdělávání. Pro její uznání je nutné dokončit během studia alespoň 5 předmětů, které jsou s profilací spojené. Na konci studia musíte složit vedle klasických státnic ještě jednu zkoušku, týkající se pouze profilace a napsat diplomovou práci spadající do dané profilace. Profilace není povinná, pomáhá studentům, kteří se chtějí specializovat v konkrétní oblasti. Seznam předmětů najdete zde.

Tip: Některé béčkové předměty, kterým se pokaždé mění náplň výuky, si lze zapsat opakovaně a opakovaně za ně obdržet kredity. Jde např. o Blok expertů, který sestává z přednášek zajímavých osobností z oboru i mimo něj.

Knihovna

Důležitým místem pro bakaláře i magistry je knihovna. Knihovna filozofické fakulty funguje ve velmi přátelském duchu, jako zdroj vědění i jako místo k setkávání. Pořádá spoustu kurzů pro studenty, které vám mohou pomoct při vašem studiu a určitě doporučujeme si na nějaký z nich zajít. Studenti bakalářského programu si vyzkouší i práci v knihovně v rámci předmětu Referenční služby. Knihovna nabízí klasické výpůjční, reprografické a referenční služby, přístup k počítači a internetu. Službou, která stojí za vypíchnutí, je e-prezenčka, umožňující studovat fulltext vybraných titulů, těch žádaných, a tedy často vypůjčených, na některých počítačích. (V naší knihovně na všech počítačích, které vyžadují vaše přihlášení). Na stránkách knihovny najdete i návod. V suterénu knihovny najdete prostor pro vaše skupinové studijní, ale i volnočasové aktivity, je však nutné udržovat zde přijatelnou hladinu hluku kvůli dalším studujícím v knihovně. Nachází se zde také malá kuchyňka s mikrovlnkou, rychlovarnou konvicí a nádobím, kde si můžete ohřát oběd, aniž byste museli navštěvovat menzu.

Tip: Vyhraďte si jedno dopoledne či odpoledne čistě na průchod knihovnou a seznámení s ní, nebojte se na cokoliv zeptat knihovníků a knihovnic u referenčního pultu, moc rádi vám pomůžou.

Šalinkarta

Další věc, která ke studiu neodmyslitelně patří je pohyb po Brně, k němuž budete pravděpodobně nejčastěji využívat právě MHD. Jako studenti máte právo na zlevněnou předplatní jízdenku, které tady v Brně říkáme lidově „šalinkarta“. Tu si můžete pořídit měsíční, čtvrtletní nebo roční. Získat se dá dvěma způsoby. Fyzicky na pobočce Dopravního podniku, kde musíte předložit ISIC s přelepkou na další rok (tj. na rok 2019) a v případě, že se jedná o vaši první šalinkartu, si připravit i aktuální průkazovou fotku a vyplnit žádost. Druhým a pohodlnějším způsobem je elektronická šalinkarta. Tu si můžete zřídit pomocí Brno iD, stačí se zaregistrovat, zajít na Novobranskou (tentokrát ne k přepážce, ale do 2. patra, kde je ověřovací místo), nechat ověřit osobní údaje a dát v ISu souhlas s jejich zpracováním, pokud jste tak neučinili již dříve. Další šalinkartu je možné vyřídit přes Brno iD, systém si již sám ověří váš status studenta. Elektronickou šalinkartu můžete provázat např. s platební kartou, když vás pak zkontroluje revizor, jenom přiložíte kartu ke čtečce. Více info o možnostech dopravy pro studenty v tomto článku.

Tip: Je dobré si elektronickou šalinkartu vyřídit s lehkým předstihem, pro fyzickou si pak zajít ráno nebo dopoledne, fronty jsou kratší a úřednice příjemnější.

KISK komunita

KISK je specifický komunitou studentů, vyučujících a absolventů, která se kolem něj tvoří. Doufáme, že co nejvíce prváků míří na Adaptační kurz, na kterém se seznámí se spolužáky a trochu blíž s celým KISKovým kolektivem. Každý měsíc se koná KISKfórum, kam můžete zajít jako posluchač, ale i jako přednášející s nějakým krátkým, oborovým příspěvkem. Pokud se vám na KISKu zalíbí, nenechte si ujít každoroční Letní školu KISKu na konci zkouškového období v jarním semestru, čekají na vás zajímavé přednášky, workshopy i spousta zábavy dle vlastního přičinění. Pro příznivce turistiky každý podzim organizujeme TrekFlow ve třech různých úrovních obtížnosti – pro milovníky krátkých procházek i otřelé trekery. A pokud jen trochu můžete, jezděte na exkurze, předmětové výjezdy a navštěvujte komunitní akce.

Tip: Facebook KISKu o všech událostech informuje, proto nám dejte like nebo sledujte náš feed, ať jste stále v obraze.

Celá redakce InFlow vám přeje, aby se váš studijní start vydařil a studium jste si užívali. A pokud máte psavého ducha a zájem o obor, nebojte se přihlásit, určitě se pro vás v redakci také najde uplatnění!

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

I have read your article, I find the content quite interesting and detailed, I hope in the near future, you will have more interesting and meticulous articles to give readers insight. More about this issue, Thank you for sharing this article.

happy wheels

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 5. 2019

CGC Jhanjeri is one of the best colleges in the North India and we are providing the best quality of education in various courses. B.Sc computer science courses in chandigarh and Best engineering college in mohali and mechanical engineering college in punjab and mba private college in punjab and best placement college in chandigarh

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen. best rating school in greater noida
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019
Apple products are revered for its quality, precision and great design. SRSG started its operations as Apple technology partners in the year 1997. apple reseller ahmedabad and ipad service center in delhi and system integration service providers in india and newsroom automation and macbook pro reseller in mumbai and ipad reseller kolkata
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

Very informative and educational stuff. I think all the students and teacher should read this. I'm very inspired by this one and I think I should write something like this on my blog. It is based on education and superfast because I used  A2 hosting and <a href="https://www.webtoolsoffers.com/store-list/a2-hosting"> A2 Hosting promo codes </a> gives me 70% off on hosting. Thanks for such quality content.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 7. 2019

1. [link:http://www.google.com]your link text[/link]

 

2. [link="http://www.google.com"] google [/link]

 

3. [url=http://www.google.com] google[/url]

 

4. [URL="http://www.google.com"] google[/URL]

 

5. <a href="http://www.google.com"> google </a>                 

 

6. [google](http://www.google.com)

 

7.

 

8. [http://www.google.com google ]

 

9. [a=http://www.google.com] google[/a]

 

10. [a]http://the_url | the_text[/a]

 

11. http://www.google.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 9. 2019
I found your this post while searching for some related information on blog search...Its a good post..keep posting and update the information. post maker app
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 9. 2019
This is highly informatics, crisp and clear. I think that everything has been described in systematic manner so that reader could get maximum information and learn many things. Venus healing arts

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback