Letem světem (nejen) oborem do začátku studia

Je tu nový akademický rok a s ním přednášky, seminárky a další povinnosti, ale i nově zrekonstruované prostory, studentské akce a spousta projektů, ve kterých se můžeme realizovat. Někteří se do tohoto koloběhů zapojují již poněkolikáté, někteří jsou na KISKu noví. A právě těm je určen tento článek, který jim pomůže při orientaci ve studijním harmonogramu, ať už studují první ročník bakalářského či magisterského studia.

Kredity a předměty

První a asi nejdůležitější věcí, která vás jako nové studenty zajímá, jsou předměty a kredity za ně získané. Pro postup do dalšího semestru je nutné získat 20 kreditů za semestr nebo 45 kreditů v součtu za poslední dva semestry.

Předměty se dělí na Áčka (povinné předměty), Béčka (povinně volitelné předměty) a Céčka (volitelné předměty). A předměty jsou všechny ty, které naleznete v ISu v šabloně pro povinné předměty a než půjdete ke státnicím, musíte mít splněné všechny. B předměty si můžete vybrat také v šabloně, v seznamu volitelných předmětů. Některé se vyučují pouze v podzimním, některé pouze v jarním semestru. Na magistru je nutné dát si pozor na béčka důležitá pro profilaci. C předměty jsou jakékoliv jiné předměty, které nejsou v registrační šabloně. Může jít o předměty vyučované na Filozofické fakultě v dalších oborech, ale klidně i o předměty z jiné fakulty.

Studenti bakaláře musí za své studium získat celkem 180 kreditů. Ty se dělí na 112 kreditů za povinné předměty, 50 kreditů za povinně volitelné předměty (jeden z předmětů musí být z JobBoxu) a 8 kreditů za volitelné předměty. Dále také 4 kredity za cizí jazyk, 4 kredity za Filozofii pro posluchače nefilozofických oborů a 2 kredity za celouniverzitní tělesnou výchovu.

Studenti magistra musí dosáhnout během studia počtu 120 kreditů, rozdělených na 75 kreditů za povinné předměty, 35 kreditů za povinně volitelné předměty, 6 kreditů za volitelné předměty a 4 kredity za cizí jazyk.

Tip: Cizí jazyk si na magistru můžete nechat uznat z předchozího studia prostřednictvím ISu. Stačí se na studijním oddělení nebo na webu informovat, jak na to.

Magisterské studium nabízí možnost vystudovat jednu ze tří profilací – Design informačních služeb, Informační a datový management a Technologie ve vzdělávání. Pro její uznání je nutné dokončit během studia alespoň 5 předmětů, které jsou s profilací spojené. Na konci studia musíte složit vedle klasických státnic ještě jednu zkoušku, týkající se pouze profilace a napsat diplomovou práci spadající do dané profilace. Profilace není povinná, pomáhá studentům, kteří se chtějí specializovat v konkrétní oblasti. Seznam předmětů najdete zde.

Tip: Některé béčkové předměty, kterým se pokaždé mění náplň výuky, si lze zapsat opakovaně a opakovaně za ně obdržet kredity. Jde např. o Blok expertů, který sestává z přednášek zajímavých osobností z oboru i mimo něj.

Knihovna

Důležitým místem pro bakaláře i magistry je knihovna. Knihovna filozofické fakulty funguje ve velmi přátelském duchu, jako zdroj vědění i jako místo k setkávání. Pořádá spoustu kurzů pro studenty, které vám mohou pomoct při vašem studiu a určitě doporučujeme si na nějaký z nich zajít. Studenti bakalářského programu si vyzkouší i práci v knihovně v rámci předmětu Referenční služby. Knihovna nabízí klasické výpůjční, reprografické a referenční služby, přístup k počítači a internetu. Službou, která stojí za vypíchnutí, je e-prezenčka, umožňující studovat fulltext vybraných titulů, těch žádaných, a tedy často vypůjčených, na některých počítačích. (V naší knihovně na všech počítačích, které vyžadují vaše přihlášení). Na stránkách knihovny najdete i návod. V suterénu knihovny najdete prostor pro vaše skupinové studijní, ale i volnočasové aktivity, je však nutné udržovat zde přijatelnou hladinu hluku kvůli dalším studujícím v knihovně. Nachází se zde také malá kuchyňka s mikrovlnkou, rychlovarnou konvicí a nádobím, kde si můžete ohřát oběd, aniž byste museli navštěvovat menzu.

Tip: Vyhraďte si jedno dopoledne či odpoledne čistě na průchod knihovnou a seznámení s ní, nebojte se na cokoliv zeptat knihovníků a knihovnic u referenčního pultu, moc rádi vám pomůžou.

Šalinkarta

Další věc, která ke studiu neodmyslitelně patří je pohyb po Brně, k němuž budete pravděpodobně nejčastěji využívat právě MHD. Jako studenti máte právo na zlevněnou předplatní jízdenku, které tady v Brně říkáme lidově „šalinkarta“. Tu si můžete pořídit měsíční, čtvrtletní nebo roční. Získat se dá dvěma způsoby. Fyzicky na pobočce Dopravního podniku, kde musíte předložit ISIC s přelepkou na další rok (tj. na rok 2019) a v případě, že se jedná o vaši první šalinkartu, si připravit i aktuální průkazovou fotku a vyplnit žádost. Druhým a pohodlnějším způsobem je elektronická šalinkarta. Tu si můžete zřídit pomocí Brno iD, stačí se zaregistrovat, zajít na Novobranskou (tentokrát ne k přepážce, ale do 2. patra, kde je ověřovací místo), nechat ověřit osobní údaje a dát v ISu souhlas s jejich zpracováním, pokud jste tak neučinili již dříve. Další šalinkartu je možné vyřídit přes Brno iD, systém si již sám ověří váš status studenta. Elektronickou šalinkartu můžete provázat např. s platební kartou, když vás pak zkontroluje revizor, jenom přiložíte kartu ke čtečce. Více info o možnostech dopravy pro studenty v tomto článku.

Tip: Je dobré si elektronickou šalinkartu vyřídit s lehkým předstihem, pro fyzickou si pak zajít ráno nebo dopoledne, fronty jsou kratší a úřednice příjemnější.

KISK komunita

KISK je specifický komunitou studentů, vyučujících a absolventů, která se kolem něj tvoří. Doufáme, že co nejvíce prváků míří na Adaptační kurz, na kterém se seznámí se spolužáky a trochu blíž s celým KISKovým kolektivem. Každý měsíc se koná KISKfórum, kam můžete zajít jako posluchač, ale i jako přednášející s nějakým krátkým, oborovým příspěvkem. Pokud se vám na KISKu zalíbí, nenechte si ujít každoroční Letní školu KISKu na konci zkouškového období v jarním semestru, čekají na vás zajímavé přednášky, workshopy i spousta zábavy dle vlastního přičinění. Pro příznivce turistiky každý podzim organizujeme TrekFlow ve třech různých úrovních obtížnosti – pro milovníky krátkých procházek i otřelé trekery. A pokud jen trochu můžete, jezděte na exkurze, předmětové výjezdy a navštěvujte komunitní akce.

Tip: Facebook KISKu o všech událostech informuje, proto nám dejte like nebo sledujte náš feed, ať jste stále v obraze.

Celá redakce InFlow vám přeje, aby se váš studijní start vydařil a studium jste si užívali. A pokud máte psavého ducha a zájem o obor, nebojte se přihlásit, určitě se pro vás v redakci také najde uplatnění!

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback