Od informační bezpečnosti po storytelling - Letní škola 2019

Již tradičně se koncem června vydali studenti KISKu v rámci předmětu Letní škola za intenzivním poznáním a nasáváním nových vědomostí do lůna přírody. Organizátorský tým v čele s Radkem Dobrovolným a Petrem Škyříkem letos připravil opravdu bohatý program nabitý zajímavými přednáškami i workshopy na různorodá témata. Pětidenní vzdělávací maraton se letos nově odehrál v malebném rekreačním středisku Prudká, kde nám poskytli příjemné zázemí, bohaté pohoštění a ve volných chvílích během parných dnů jsme si mohli i smočit nožku v bazéně či řece. Molo jsme však bohužel nenašli.

První den letní školy se nesl v duchu informační bezpečnosti a soukromí. Úvodní slovo, srdečné přivítání a oficiální zahájení Letní školy si na starost vzal Radek D. Prvním pondělním lektorem byl David Kudrna, který se věnuje problematice digitální stopy, soukromí na sociálních sítích a chování dětí na internetu. V těsném závěsu se představil s tématem sledování a anonymita Alex z NoLog.cz. V poslední pondělní přednášce upozorňoval Jakub Drmola na konflikt, který může nastat mezi bezpečností a soukromím. Na odpoledne si pak lektoři pro studenty připravili tematické workshopy. Ve večerních hodinách se v klidu a chládku odehrál studentský barcamp, kde se řešila například problematika digitálního nomádství či spánkového deficitu u studentů. Intenzivní první den byl pak zakončen epickým táborákem ve velkém stylu.

ÚISK, fotbal a jehly

Úterní program pod taktovkou ÚISKu se nesl v duchu vyhýbání informacím. Během dne se se svými přednáškami představili Matěj Krejčiřík, Helena Lipková a Adéla Jarolímková. Účastníci se tak mohli ponořit do témat vyhýbání se informacím, informačního zahlcení či informačního chování v kontextu informačních potřeb. Po vydatném obědě a odpoledním šlofíku přišly samozřejmě na řadu tematické workshopy. Nezahálelo se však ani večer! Zájemci se mohli zúčastnit například dramatického fotbalového turnaje, jehlami nabitého šicího workshopu či techno-skeptického letního kina.

palec

Středeční nálož informatického myšlení odstartoval Petr Naske s tématem digitální koalice. Dále následovala problematika dětí v digitálním věku, kterou nastínil Jan Kršňák. Předobědový přednáškový maraton pak uzavřela Barbora Havířová s micro:bity. Při odpoledních workshopech si mohli účastníci vyzkoušet či zopánkout programování nebo hloubat nad podstatou a sílou ticha během legendárního workshopu, který se do dějin Letní školy zapíše jako první, jež se odehrával přímo v bazéně. Středeční večer do Prudké opět přinesl táborákové písně i vůni špekáčků a uzeného tofu. Odvážnější či hloubavější jedinci se pak mohli opět zúčastnit letního kina. Tentokrát zaměřeného na sociální sítě a problematiku proměn mezilidských vztahů pod vlivem technologií.

Příběhy a totalita

Ve čtvrtek bylo heslo jasné. Storytelling! Různé formy vyprávění příběhů představili během dopoledne Tomáš Wortner, Martin Hak a Klára Smolíková. U oběda se tak účastníci mohli zamýšlet, jakým způsobem lze vyprávět příběhy prostřednictvím například komiksu nebo fyzického pohybu. Samozřejmě ani ve čtvrtek by to nešlo bez kreativních tematických workshopů. A jelikož šlo o poslední večer, nemohl chybět ani táborák. Ještě větší a epičtější, než ty předchozí!

smich

Po informačně nadupaném a víceméně teoretickém týdnu čekal na účastníky poslední den zážitkový program. Tématem společnost a její hodnoty provázeli lektoři z Post Bellum. Zážitkový workshop měl účastníkům přiblížit život v komunistickém Československu prostřednictvím příběhu konkrétní osoby. Do rukou se jim dostaly osobní věci, články z novin i související příběhy, a to nejdůležitější, i možnost (povinnost) rozhodnout. Po sondě do historie i lidského nitra se účastníci plni emocí, zážitků i očekávání příštího ročníku Letní školy vydali ke svým domovům.

Tematická náplň Letní školy vnukla organizátorům zajímavý nápad, a sice vytvořit pro studenty offline sociální síť. Hlavní přednáškovou halu tak po celý týden zdobila zeď s profily všech účastníků. Každý profil obsahoval různé více či méně pravdivé „vynikavosti“ a očekávání. Reálné pak byly osobní informace, které se podařilo zjistit na skutečných facebookových profilech účastníků. Nejenže se každý mohl tváří v tvář setkat se svou digitální stopou, navíc se rozjely i komentáře, statusy, a ne až tak soukromé zprávy. Na profil si účastníci mohli nalepovat také originální badge, které získávali za účast na workshopech i dobrovolném programu či aktivní přístup na přednáškách.

bazen

Autorka fotografií: Barča Fukárková <3

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 7. 2019

Simply respecting your work and considering how you dealt with this web journal so well. It's remarkable to the point that I can't stand to not experience this important data at whatever point I surf the web!  exchanges

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback