Libdesign: designový proces i sociální inovace v knihovnách

Na KISKu a samozřejmě často i mimo něj se jistě dříve či později setkáte s pojmem Libdesign a možná nebudete tušit, o co se vlastně jedná. Právě k tomuto účelu jsme pro vás připravili článek, který vám pomůže neztratit se v diskuzi a udržet si přehled o dění na KISKu. V textu se dozvíte vše základní o projektu Libdesign, jeho vzniku i úspěších na mezinárodní úrovni. A kdo jiný by o Libdesignu mohl vědět víc než Roman Novotný, který stál u jeho zrodu?

Projekt Libdesign od roku 2014 zkoumá, jakým způsobem ke svému fungování využívají veřejné knihovny designové myšlení a snaží se v tomto ohledu podporovat jejich rozvoj. Možná vás stejně jako mě zaujme hlavně název projektu. Podle Romana se projekt původně vůbec nejmenoval Libdesign a ani se nezaměřoval na podporu designového myšlení a procesu. Původní název zněl Conperio, což je ne úplně správné (ale pořád možné!) použití latinského slova Comperio, které znamená poznávat nebo učit se. Tento název však nebylo možné použít, protože se tak jmenovala a pořád jmenuje firma prodávající pomazánkové sádlo.

A jak se autoři dostali od sádla až k projektu, na kterém spolupracuje i univerzita v Oslu? „Na počátku stál Aplikační seminář (APLS) v roce 2014, kde jsme si v týmu řekli, že bychom rádi pomohli vysokoškolským knihovnám s takovými těmi rigoróznějšími výzkumy. Po rozhovorech jsme ale zjistili, že knihovny chtějí dělat především dobré služby pro svoje uživatele, a tak se z projektu stal Libdesign. Udělali jsme si rozsáhlou rešerši designových metod, vytřídili je a v rámci předmětu jsme vytvořili první sadu designových karet 35 metod pro lepší služby,“ vysvětluje Roman.

Byť je Aplikační seminář často bouřlivě diskutovaným předmětem na KISKu, Libdesign dokazuje, že i se školním projektem můžete dokázat velké věci. Roman nám prozradil, že se jejich týmu podařilo projekt dostat daleko za hranice Aplikačního semináře i KISKu. „S kartičkami jsme byli i v zahraničí na různých konferencích, QQML v Paříži a s posterem Libdesignu jsme jeli i na Bobcatsss do Lyonu. Společně s firmou Pábení jsme pořádali designový workshop o veřejném prostoru pro radnici Brna-střed. Dostali jsme dokonce grant z Norských fondů a na KISKu ještě jako studenti chvíli na menší úvazky pracovali. To jen tak bokem, co všechno se dá dělat s APLSem.“

Když Libdesign potkal CIDES

Po několika vydáních kartiček skončil Libdesignu grant, autoři projektu v něm ale viděli velký smysl i budoucí potenciál a samozřejmě se ho nechtěli vzdát jen tak. Nové směry i vítr do plachet jim však nabídl další projekt vznikající pod záštitou KISKu, a sice Sociální inovace v knihovnách (CIDES). “Součástí projektu jsem z původního týmu byl já a Laďka Zbiejczuk Suchá, původně mentorka APLSu. Řekli jsme si, že vydáme novou verzi, která ale tentokrát nebude sledovat designový proces jako tomu bylo v předchozích vydáních, ale v souladu s myšlenkou nového projektu cyklus sociální inovace. Místo metod pro poznávání, analýzu, navrhování a testování jsme tak použili fáze příležitostí a výzev, vzniku nápadu, vývoje a testování, prokázání impaktu, realizace a implementace, růstu a scalingu a nakonec systémové změny,“ popisuje Roman propojení Libdesignu a CIDESu.

Druhá vlna Libdesign kartiček se tentokrát zaměřuje především na sociální inovace ve spojení nejen s knihovnami. Designový proces v některých fázích zůstává, nicméně je obohacen o další metody, strategie a doporučení, jako je třeba komunitně participativní mapování, pobídky k založení sociálního podniku, k odstartování kampaně nebo i hlubší, třeba i politické angažovanosti v sociálních nebo environmentálních otázkách.

„Pro mě osobně je to více explicitní posunutí Libdesignu ke společenské odpovědnosti. Ne, že by tam předtím nebyla, vždycky jsme kartičky prosazovali v řešení různých sociálních otázek,“ říká Roman. „Vydání edice zaměřené přímo na sociální inovace to ale za mě říká naplno, že knihovny jsou a mají být spoluodpovědné za vývoj společnosti ve svých lokalitách, což se pak samozřejmě projevuje v širších měřítcích,“ uzavírá.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

14 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 6. 2019

Hai all,I am a new member on this site and I am a writer also.If you have any kind of writing tasks i think projects assignments or seminar's help from  https://essayacademia.com .They provide genuine writing services.I think you are a excellent writer because your writing method amazing.This is a valued information and helpfull to everyone.Writing is not tough work ,its a hard work we can help from libraries and internet and books.Thanks for sharing here in this kind of article.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

However, after only one month, http://www.avtomgn.ru/sadko-lite.html hermes belt's army was launched in July, replica designer belts the first year of han dynasty.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019
Interesting post. I Have Been wondering about this issue. so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks rekomendasi saham hari ini
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019

Good Post! Thank you so much for sharing this pretty post, it was so good to read and very  useful <a href="http://www.aryasath.com/%d8%b1%d8%b2%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%be%d9%88%da%a...">رزین اپوکسی</a> and <a href="http://www.aryasath.com/%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b3%d9%87-%d9%84%d8%a7%db%...">رنگ سه لایه</a> visit us

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019
Good Post! Thank you so much for sharing this pretty post, it was so good to read and very useful رزین اپوکسی and رنگ سه لایه visit us
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

United we stand, divided we fall. Thanks for share good baccarat site.<br>http://www.ktx373.com - 슬롯머신사이트<br>http://www.ktx373.com - 카지노사이트<br>http://www.ktx373.com - 카지노사이트<br>http://www.ktx373.com - 다이사이사이트<br>http://www.ktx373.com - 다이사이사이트<br>http://www.ktx373.com - 슬롯머신사이트<br>http://www.ktx373.com - 카지노사이트<br>http://www.ktx373.com - 네임드사다리<br>http://www.ktx373.com - 라이브바카라<br>http://www.ktx373.com - 바카라사이트<br>http://www.ktx373.com - 네임드사다리<br>http://www.ktx373.com - 인터넷카지노

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 7. 2019

 Although I want much more information on like precious subject matter. kiss novel

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 7. 2019
Thank you for your suggestion, It looks so interesting. Please visit our site. [url=https://tikban.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84-%D8%A7%D8...رزرو هتل ارمنستان[/url] I want to introduce a site for traveling. [url=https://tikban.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84-%D9%84%D9...رزرو هتل لندن[/url] I would love to share articles and receive articles from this author. [url=https://tikban.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84-%D9%BE%DA...رزرو هتل پکن[/url] On-line reservation of the user's flight ticket at different points and having a mobile Internet connection can reserve the desired ticket. [url=https://tikban.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84-%D8%A8%D8...رزرو هتل باکو[/url] and [url=https://tikban.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84-%D9%BE%D8...رزرو هتل پاتایا[/url] Hope you enjoy.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 7. 2019

Wonderful post, thank you so much!<a href="http://esfandiaryart.com/prints/"; target="_blank">illustration</a> and <a href="http://esfandiaryart.com/calcography/ target="_blank">چاپ فلز</a> I would love to share articles and receive articles from this author.

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

Alaska Airlines has flights to more than one hundred goals in the United States, Alaska, Hawaii, Canada, Costa Rica, and Mexico. The fifth-largest aircraft in the United States, Alaska Airlines is the air transporter and, alongside its sister Horizon Air, is a piece of the Alaska Air Group.

Visit for more: -  https://reservationsnumber.org/alaska-airlines/contact/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 7. 2019

This article is good but I don't have proper knowledge about libdesig. Well, I Think I Have To Read More About It. But currently, I am doing Digital Marketing then the best Digital Marketing Institute in Rohini who have expert trainers. After that, I will focus on this.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 7. 2019

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

https://www.madheswaransilkshop.com<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback