LL ruší slevu pro edu a non-profit instituce v SL

Nikdy jsem netušil, že k něčemu takovému může dojít, ale došlo. Linden Lab od prosince ruší slevu pro edu a non-profit instituce v SL.

V SL dnes působí (podle LL) víc než 132 univerzit. Toto číslo nevypadá nějak velice, ale v kontextu s novou technologií je mně osobně číslo velice sympatické. To, co zde univerzity dělají, chápu jako testování nového způsobu přístupu ke vzdělávání. Jedná se o základy konstruktivismu a metody problem-based learnig (project-based learning). Všichni se mnou snad budou souhlasit, že nové poznatky jsou získávány ze zkušeností, které dotyčný porovnává s poznatky doposud nabytými. Koncept „učení vlastní činnosti (learning by doing) se dnes uplatňuje ve vzdělávání téměř v každém oboru (snad kromě filozofie) a reálně (viz projekty APLS). Avšak tam, kde je to efektivnější a bezpečnější se používají mnohé technologie. Mezi ty řadím také 3D virtuální imerzivní prostředí. Posuďte:

 • Medicína: necháte studenta prvního ročníku oživovat člověka upadlého do kómatu?
 • Chemie: necháte studenta manipulovat výbušnou směsí?
 • Fyzika: necháte studenty zapouštět palivové tyče do reaktoru?
 • ...
 • ...

Není pro tuto činnost vhodnější bezpečné prostředí, kde lze pokusy neopakovatelně a rychle opakovat?


Ale dost škol.

V SL funguje také mnoho neziskových organizací. Posuďte sami. V seznamu nechybí taková témata jako:

 • prevence rakoviny prsu
 • autisti
 • creative commons
 • leaukemia
 • ...

Není pro člověka příjemnější si o rakovině prsu pokecat nejdříve nezávazně virtuálně než F2F?


Vždycky byla a bude jedna z priorit cena, za kterou pracujete, nebo konáte. Ale to, co dnes LL bezprecedentně činí je dost strašný příklad chování komerčního subjektu. Co mě při všech těchto informacích napadá je to, proč tak LL činí. Nejsou pro LL edu a non-profit instituce tím nejlepším social PR? Můžu jen doložit twittem:

Zero (tady) I'm sorry I'm harsh, Linden Lab, but you folks ignore that developers and educators have been your evangelists. And you've snubbed us.

rowanf (5. říjen) Cancelling non-profits discounts http://tinyurl.com/27lhfe5 will cause an exodus out of SL. Check hashtags #OSMigrate #SLMigrate

JoJaDhare (6. říjen) Will the Higher Ecducation of Holland go to #OpenSim after disaster decision #LindenLab of #secondlife? http://tinyurl.com/2f8suvv

KioWhiteHead (7. října) RT @secondlie: HELP! HELP! I'M BEING FOLLOWED BY @LINDENLAB! THE END OF @SECONDLIE IS NEAR! HELP! HELP ME! (bloody screams)

Vidím tu dvě základní východiska pro VIAKISK:


 • LL se umoudří a nechá ceny stejné (alespoň po nějaký čas) . Není pochyb, že se už teď zvedá nehorázná social vlna namířená proti LL. Tak negativní kampaň jsem snad ještě neviděl. Pak VIAKISK zůstane a bude se pomalu a kvalitně stěhovat na OpenSim.
 • LL bude trvat na svém postoji. Pak nemá VIAKISK na výběr a celý se do prosince přestěhuje.

Bude mi líto kontaktu v SL a zajímavých míst. Zůstávám však optimistou a stálý v názoru, kterým mě v rámci práce na diplomce stále ujišťuje odborná literatura: 3D je budoucí prostředí ideální pro vzdělávání, kolaborační aktivity a kreativitu. Zůstávám také optimistou ohledně kontaktu a komunity. Po přečtení blogu „With every Exodus comes Expansion" jsem si tím jist.
-----------------------------------
A ono se něco děje. http://danielvoyagerblog.wordpress.com/2010/10/07/review-of-rockcliffe-u...

Foto z akce (středa), kde už asi 60 zástupců univerzit řešilo, jak zareagovat: http://www.flickr.com/photos/danielvoyager/5057777273/  

Jedním z výstupů je taky wikispace - seznam subjektu v SL, kteří nesouhlasí a chtějí se zapojit. VIAKISK je samozřejmě u toho. 

  

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Dasha
8. 10. 2010
Opravdu mě zaráží, proč jde v poslední době tolik lidí/společností pozadu, místo aby šli vpřed... Asi mají klapky na očích:(

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback