Lovkyně informací

19. 9. 2012

Autor titulu: Taylor Stevensová

Žánr: thriller

Přebal knihy:

Popis knihy:

Lovkyně informací je velmi čtivý thriller odehrávající se převážně v netradičně zvoleném africkém prostředí. S hlavními hrdiny čtenář procestuje hned několik afrických zemí, díky čemuž si uvědomí, že Afrika není jenom sloni, žirafy a safari. Na čtivosti románu se vedle africké exotiky i silně podílí nevšední hlavní hrdinové v jejichž čele stojí výjimečná ženská hrdinka Vanessa Michael Munroeová, která si čtenáře svým chováním získá už na prvních stránkách.

V úvodu knihy se vracíme o čtyři roky dříve a čtenář se zde nesetkává s Vanessou, jak by možná očekával, ale s mužem, který prchá před pronásledovateli džunglí. Na první pohled je jasné, že mu jde o život, sám dokonce počítá i s možností, že pronásledovatelům neunikne a bude zabit. Z posledních sil se mu podaří dostat k opuštěné domorodé vesnici ze které vede cesta pryč z džungle. Už stojí na cestě, odhodlaný vypadnout z tohoto pekla, když uslyší že Emily, jeho kamarádka, ho volá jménem. Bojuje s pocitem jít jí vysvobodit ze spárů pronásledovatelů a přitom riskovat svůj život a s pocitem vykašlat se na ni, utéct a zachránit se. Zvítězí pud sebezáchovy... Čtenář si tedy hned v úvodu láme hlavu nad tím, kdo byl prchající muž a co provedl, že musel utíkat před pronásledovateli, kteří ho chtěli zabít? A kdo byla ta dívka Emily, která ho volala a které nepomohl? Autorka vám, samozřejmě, neprozradí všechno hned a tak si na odpovědi budete muset ještě nějakou dobu počkat.

Sotva se čtenář vzpamatuje z prvních dvou stran, tak je přenesen z africké džungle na jiný kontinent, a to do Turecka, kde se v jeho hlavním městě Ankaře konečně setkává s Vanessou Munroeovou. Ta právě dokončuje svoji zakázku, při které se během chvilky zvládne „proměnit“ z mladého muže v krásnou a svůdnou ženu. Už při této akci nám autorka začne pamalu odhalovat Vanessin způsob myšlení, který je věcný, syrový a naplněný logickými hodnotami získanými z pečlivého pozorování svého okolí. Někdo by si mohl pomyslet, že je to žena bez citu, která se řídí pouze rozumem, pravdou ale je, že Vanessa si jen “netahá” své city a problémy do práce. Člověk má pak zkreslené vnímání, a to si ona při své práci nemůže dovolit, pokud chce získat to, co potřebuje a přitom přežít.

Po splnění úkolu přichází Vanessa domů. Na záznamníku uvidí blikat červenou kontrolku s nahraným vzkazem, který ji informuje o neobvyklé pracovní nabídce, kvůli které se však bude muset po dvou letech vrátit do USA. Přes počáteční nechuť se rozhodne do Ameriky vrátit a poslechnout si, co se přesně od ní požaduje a kolik za práci dostane zaplaceno. Jejím úkolem je v Africe najít ztracenou adoptovanou dceru Richarda Burbanka, po které se doslova slehla zem, a žádný Richardem vyslaný tým ji zatím nevypátral. Aby nebyla na tuto práci sama, tak jí Burbank přidělil parťáka, podle Michael spíše chůvu, Milese Bradforda. Oba společně odcestují do Afriky, kde budou muset čelit nejednomu nebezpečí a o život jim půjde každou chvíli.

Během pátrání se Vanessa setkává s Franciscem Beyardem, dávným přítelem, který ji v minulosti schoval pod svá ochranná křídla. Přátelství mezi nimi přetrvalo, oba však zjišťují, že je mezi nimi i něco víc než jen pouhé kamarádství…

Oba mužští hrdinové si ničím nezadají s Vanessou, i když ta je svou výjimečností daleko převažuje. Stejně jako si dokážou poradit téměř v každé situaci, ale rozdíl mezi nimi a Vanessou je asi takový jako mezi rychlíkem a TGV. Přesto jejich postavy jsou tím správným kořením příběhu, díky čemuž je tento napínavý thriller obohacen o jemné sexuální napětí, které oba k Vanesse pociťují.

Kniha je napsána velmi čtivě a svižně. Děj čtenáře velmi rychle vtáhne a troufám se tvrdit, že nepustí až do poslední stránky. Hlavní hrdinka je velmi drsná, neohrožená, inteligentní a umí skvěle bojovat, i přesto dokáže mnohdy člověka odzbrojit i pouhým slovem, neboť ví, jak využít svých schopností, aby měla převahu nad kýmkoliv. Svým způsobem si ji zamilujete a budete ji obdivovat.

Na obálce knihy je napsáno, že se jedná o jeden z nejlepších thrillerů tohoto roku. Je to odvážné tvrzení, ale myslím si, že je opodstatněné. Kniha je prošpikována svižnými dialogy, akčním dějem a dobře promyšlenou zápletkou, kterou čtenář odhalí v celé její kráse až na úplném konci thrilleru. Věřím, že kniha si jistě nalezne celou řadu spokojených čtenářů, kteří se rádi vydají do Afriky za lovem informací.

 

Úryvek z knihy:

Prvním úkolem bylo Maroko; trvalo to osm měsíců a těch osm měsíců změnilo směr jejího života. S drogami i alkoholem byl konec, intenzivní soustředění na práci jí přineslo klid a díky zakázce se dostala finančně do plusu. Následoval dvouměsíční pobyt v Uruguayi ve službách Mezinárodního měnového fondu. Než dokončila třetí projekt, tentokrát ve Vietnamu, začaly se o ní šířit zvěsti. S každou další zakázkou rostla její reputace; vědělo se, že dokáže získat neuvěřitelně přesné informace, a bylo jen otázkou času, kdy začne platit zákon nabídky a poptávky. Hodnota jejích služeb exponenciálně narůstala a s ní sumy na šecích. Nikdo se neptal, jak k informacím přišla či co musela udělat, aby je získala; klienti prostě platili.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback