#lskisk2016 Fenomén crowdfundingu

Jedním z témat Letní školy 2016 v Zubří byl crowdfunding neboli hromadné financování nebo také financování davem. Jedná se o stále populárnější způsob, jak získávat peníze při vzniku a tvorbě různůznách projektů, produktů nebo služeb.  

Jedním z prvních portálů, které crowdfunding, tak jak ho známe v dnešní podobě, proslavil byl americký Kickstarter v roce 2009, od té doby vzniklo mnoho dalších portálů i v České republice (např. HitHit nebo Startovač) zaměřujících se na tento druh získávání finanční podpory.

Typů crowdfundingu je několik a existuje mnoho příkladů, kdy se díky podpoře (např. větší než bylo zamýšleno) staly projekty úspěšnými a dostalo se jim velké pozornosti.
Na to které to byly u nás i v zahraničí a obecně na to, co to crowdfunding je, se blíže podíváme v následujícím textu.

Svět crowdfundingu

 

V úvodu jsme zmínili, že crowdfunding je hromadné financování nebo financování davem. Jedná se o formu crowdsourcingu, který označuje proces získávání služeb, nápadu nebo obsahu skrze velké množství lidí nebo skupin. Jedná se především o proces, který probíhá ve virtuálním online prostředí.[1]       
Jiřičková ve své bakalářské práci crowdfunding definuje jako “financování projektu nebo podniku skupinou jednotlivců namísto intervence obvyklých profesionálních investorů, jako jsou například banky, rizikoví investoři nebo obchodní andělé.”[2]

Kořeny crowdfundingu sahají hluboko do historie a ubírají se různými směry.[3] Mezi nejznámější příběhy patří např. výzva Josepha Pulitzera k financování Sochy svobody v roce 1884.[4]     
Novodobá historie crowdfundingu začala s příchodem webu 2.0 a vznikem portálů na podporu umělecký, dobročinných a jiných portálů - ArtistShare, KickStarter, Indiegogo a dalších.[5]

Typy crowdfundinguU hromadného financování můžeme rozlišit několik základních typů financování:

●     Odměnový crowdfunding

Odměnový crowdfunding je momentálně nejrozšířenější formou crowdfundingu. Projekty financované touto formou bývají umělecké či jinak poutavé. Lidé za svůj příspěvek získávají věcnou odměnu.

●     Benefiční crowdfunding

Charitativní crowdfunding využívají nejčastěji neziskové organizace k financování společensky prospěšných projektů. Lidé přispívají, jelikož věří v podstatu a přínos projektu a za svůj příspěvek očekávají pouze svůj dobrý pocit.

●     Půjčkový crowdfunding

Lidé se svými příspěvky skládají na půjčku a stávají se tak věřiteli projektu či společnosti. Půjčky mají stanovený úrok a dobu trvání. Tento typ financování tedy obchází klasické banky, jelikož umožňuje věřitelům půjčit přímo těm, kteří o půjčku usilují.

Zároveň věřitelé vidí, na co jsou finance použity, a mohou tak svěřit své finance do odvětví, které je pro ně zajímavé či které chtějí podpořit.

●     Podílový crowdfunding

Lidé za své příspěvky získávají podíl na vlastnictví společnosti či projektu. Své finance mohou zhodnotit, ale zároveň mohou o vše přijít.[6]

Crowdfundingové portály


Ve světě existuje mnoho desítek a možná i stovek crowdfundingových portálů, k těm nejvýraznějším a nejzásadnějším patří Kickstarter nebo Indiegogo. V českém prostředí jsou je to Hithit nebo Startovač.  

Kickstarter[7]

Kickstarter je označován za platformu, která stála za vzestupem popularity internetového crowdfundingu. Vznikla v roce 2009 a zaměřuje se především na podporu kreativních projektů a jejich tvůrců. Jedná se např. o designery, spisovatele, tvůrce filmů a další.
Kickstarter funguje na bázi odměnového crowdfundingu a za dobu své existence bylo úspěšně podpořeno více 100 síc projektů, do kterých tzv. bakeři investovali před 2,1 miliardy dolarů.[8]
Kickstarter si z celkové částky, která je na projekt určená, bere 3-5 % a autoři projektu hradí také bankovní poplatky za převod vybrané částky.[9]

Indiegogo[10]

Portál Indiegogo je v mnohém velmi podobný Kickstarteru - jedná se opět o odměnový crowdfunding a účtuje si podobné poplatky jako jeho konkurent.[11]    
Indiegogo, který vznikl v roce 2008, nabízí narozdíl od Kickstarteru mnohem více možností. Nezaměřuje se totiž tolik na kreativní a kulturně umělecké projekty. Podporu tak mohou získat i projekty z jiných odvětví.          
Další, dost podstatný rozdíl je ve dvojím přístupu k financování projektů:  

●     Fixní varianta po vzoru Kickstarteru nabízí “všechno nebo nic”. To znamená, že pokud se nevybere požadovaná částka, tak se všechny finance vrátí bakerům, přispěvatelům.

●     Flexibilní varianta umožňuje nechat si peníze, i když se požadovaná částka nevybere.


Hithit[12]

HitHit je český crowdfundingový portál, který funguje od konce roku 2012. Až na výjimky podporuje kreativní projekty (po vzoru Kickstarteru) a za poplatky a zprostředkování si u úspěšných projektů účtuje kolem 10 % z vybrané částky.[13] Kampaně na HitHitu mají omezenou délku trvání - 45 dní.      
Autoři projektů mohou využít také služby HitHit LABu. V rámci ní si mohou vybrat pomoc s marketingem - od copywritingu až po PR - nebo osobní coaching od zpěváka a hudebníka Xaviera Baumaxy.[14]  
S HitHitem také spolupracuje Nadace Vodafone nebo Impact Hub.         

Startovač[15]

Startovač vznikl v roce 2013 a stejně jako jeho konkurent HitHit funguje na principu “všechno nebo nic”. Poplatky, které vybírá se pohybují mezi 5 až 9 % a portfolio projektů je od kreativních až po podnikatelské.         

Další zahraniční crowdfundingové weby a portály zmiňuje např. Chance Barnett v článku pro Forbes.[16] V českém prostředí je možné využít platforem jako je Zonky[17], Fundlift[18] nebo Penězdroj.[19]

Úspěšné crowdfundingové projekty


Úspěch projektů na crowdfundingových portálech nezávisí jen na nápadu, ale také na nabídce odměn, propagaci nebo věrné a oddané komunitě. Následující přehled obsahuje jedny z nejúspěšnějších českých a zahraničních projektů.

Zahraniční projekty

Star Citizen  

Star Citizen je počítačová hra, která drží rekord v získaných financích díky crowdfundingu. V podstatě je Star Citizen kompletně financován přispěvateli. 
V první fázi tento propracovaný vesmírný simulátor s otevřeným herním světem získával peníze skrze vlastní crowdfundingovou platformu umístěnou na webových stránkách. Po úspěšné kampani na Kickstarteru (získali 4,2 milionů dolarů) pokračovali dál na vlastní platformě.
Star Citizen za dobu svého vývoje a existence získal už více než 117 milionů dolarů[20] a mimo jiné je zapsán do Guinessovy knihy rekordů[21].
Hra stále není dokončena, ale vývojáři aktivně pracují s komunitou, zveřejňují updaty a postupně uvolňují hratelné části, které si mohou hráči vyzkoušet.         

Pebble

Jeden z nejúspěšnějších technologických projektů na Kickstarteru, jehož autorem je designer Eric Migicovsky získal během první z mnoha kampaní (vývoj produktů Pebblu je podporován platformou Kickstarter) 10 milionů dolarů a díky tomu vznikly první Pebble Smartwatch[22].

České projekty        

Crowdfunding se u nás stává stále popularnějším. Dokazují to i statistiky úspěšných projektů a financí, které se díky platformám, které u nás existují, podařilo získat. Zajímavý může být i pohled na různorodost projektů.

Trabantem kolem světa     

Projekt Dana Přibáňe, novináře, režiséra a cestovatele se těší velké oblibě. S heslem “Svět, patří těm, co se neposerou” se vydal už na několik výprav žlutými trabanty napříč kontinenty. Zatím poslední výpravu do Tichomoří financoval díky crowdfundingové kampani na Startovači, kde se tento projekt stal historicky nejúspěšnějším. Získal 2 814 415 Kč, čímž překročil požadovanou částku 500 tisíc o 563 %.[23]   

DVTV

Dalším úspěšným projektem, který zprostředkoval Startovač bylo rozšíření publicistického kanálu DVTV. Jeho tvářemi jsou novináři Daniela Drtinová a Martin Veselovský a zaměřuje se především na rozhovory s různými osobnostmi veřejného života.
Kampaň na Startovači chtěl tým DVTV využít ke zkvalitnění vysílání a nabídnutí nových služeb např. podcastů. Požadovaná částka byla 750 tisíc Kč, nakonec získali 2 174 374 Kč.[24]


Nakopni Jatka!

Nejúspěšnějším projektem (ve vybrané částce) na crowdfundingové platformě HitHit je Nakopni Jatka! Jatka78 je multifunkční kulturní prostor v tržnici v pražských Holešovicích, který zároveň tvoří domovskou scénu pro nový cirkus Cirk La Putyka.
Po zkušebním roce se autoři projektu rozhodli pro crowdfundingovou kampaň. Díky financím chtěli dovybavit a upravit prostor pro další využití a vytvořit tak lepší zázemí pro kulturní aktivity. Cílová částka byla 2 milióny Kč, Jatkám78 se nakonec podařilo získat o 421 tisíc korun více.[25]

#prsakoule

Crowdfunding může být užitečný při získávání podpory pro vzdělávací projekty a osvětově preventivní činnost. Příkladem může být projekt #prsakoule mladých mediků sddružujících se pod neziskovou organizací Loono. Pomocí speciálních gumových modelů prsou a varlat si mohou účastníci workshopů nebo jiných akcí vyzkoušet a naučit se, jak nahmatat rakovinové bulky.

#prsakoule na HitHitu nakonec získaly více než dvojnásobek požadované částky - 374 950 Kč.[26]

České projekty v zahraničí

Zajímavé je sledovat českou stopu na zahraničních crowdfundingových platformách. Většinou se jedná o projekty s ambicí oslovit širší publikum (např. vývojáři her). Občas jsou úspěšné i kampaně z jiných odvětví.       

Kingdom Come: Deliverance        

RPG hra českého vývojářského studia Warhorse je zasazena do období středověku, konkrétně do časů husitských válek. Období, které takto zatím nebylo ve světě počítačových her zpracováno byl sám o sobě risk. Warhorse a Dan Várvra (spoluautor her Mafia a Mafia 2) navíc vsadili na co možná největší pocit realističnosti, tedy žádná kouzla nebo draci, ale autenticky vypadající středověký svět.       
Kampaň na Kickstarteru měla původně ukázat investorům, že o hru bude zájem. Částku 300 tisíc liber nakonec Kingdom Come: Deliverance doslova přeskočili a získali přes milión liber.[27] Stali se tím zatím nejúspěšnějším českým crowdfundingovým projektem.      

Skinners

Skinners jsou speciální “ponožkoboty”, které nejprve uspěly na českém HitHitu a pak také na zahraničním Kickstarteru, kde se jim podařilo získat 654 tisíc dolarů a řadí se tak k nejúspěšnějším Kickstaterovým kampaním.[28]            

Souběžně můžou zájemci najít Skinners také na Indiegogo, kde si mohou předobjednat novou kolekci těchto speciálních bot.

Crowdfunding otevírá dveře

 Crowdfunding otevřel dveře spoustě kreativních projektů, které by jinak hledaly podporu zřejmě velmi těžko.Je sice pravdou, že větší část projektů na vytouženou částku nedosáhnou - úspěšnost se pohybuje kolem 45 %. Na druhou stranu to může znamenat i ověření podnikatelského nápadu a jeho šanci na úspěch. Díky crowdfundingu si projekty vytvářejí komunitu, která má potenciál se dále rozšiřovat a jejich autoři mají možnost komunikovat s těmi, kteří na danou věci přispěli. Inspirativních příkladů je hodně u nás i v zahraničí a zdá se, že trend hromadného financování bude pokračovat a bude stále vyhledávanější.     [1] Crowdsourcing. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-07-31]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Crowdsourcing

[2] JIŘÍČKOVÁ, Barbora. Crowdfunding jako nový fenomén [online]. Brno, 2014 [cit. 2016-07-31]. Bakalářská práce. MMsarykova univerzita, Fakulta sociálních studií. Vedoucí práce Leo Nitče Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/323656/fss_b/>.

[3] Crowdfunding. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-07-31]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Crowdfunding

[4] JIŘÍČKOVÁ, Barbora. Crowdfunding jako nový fenomén [online]. Brno, 2014 [cit. 2016-07-31]. Bakalářská práce. MMsarykova univerzita, Fakulta sociálních studií. Vedoucí práce Leo Nitče Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/323656/fss_b/>.

[5] Tamtéž.

[6] Typy crowdfundingu a jejich popis byly převzaty z http://www.crowder.cz/#!typy-crowdfundingu/cgc0

[8] Aktuální statistiky poskytuje Kickstarter na: https://www.kickstarter.com/help/stats?ref=hello

[9] Kickstarter. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-07-31]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kickstarter

[13] Detailní rozpis je možné najít zde: https://www.hithit.com/cs/article/terms#fees

[16] BARNETT, Chance. Top 10 Crowdfunding Sites For Fundraising. Forbes [online]. , 4 [cit. 2016-07-31]. Dostupné z: http://www.forbes.com/sites/chancebarnett/2013/05/08/top-10-crowdfunding...

[20] Aktuální stav získaných financí: https://robertsspaceindustries.com/funding-goals

[21] Za rekordní obnos získaný pomocí crowdsourcingu, zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Citizen

[22] Další úspěšné projekty je možné najít na: https://blog.tilt.com/the-best-crowdfunding-projects-top-10/

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

11 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 2. 2019

I discovered exactly what I used to be looking for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. free brain games for adults

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019

I wonder if this is all possible, see for yourself. trust flow checker

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. https://hillcountrybreakingnews.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019

I was perusing your article and thought about whether you had considered making a digital book on this subject. You're composing would offer it quick. You have a great deal of composing ability.  Salt Lake City locksmith

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 7. 2019

helpful data on subjects that bounty are intrigued on for this great post.Admiring the time and exertion you put into your b!..  Beverly Hills soft story retrofit 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 7. 2019

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

https://www.madheswaransilkshop.com<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 8. 2019

This phenomenon is so strange. I can't believe it. 

abcya

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 8. 2019

Magnificent delineated data. I thank you about that. Undoubtedly it will be exceptionally helpful for my future ventures. Might want to see some different posts on the same subject!  locksmith Lehi UT

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 9. 2019

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

sitelink: www.buymoneybills.com

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

product link: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-dollar-bills/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-dollar-bills/</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy 100% Undetectable Counterfeit Money Online

 

When anybody discusses about undetectable fake money so one thing that

comes in the every mind

 

is that counterfeit currency which is very useful. Now you can buy

counterfeit money online that

 

looks real from SuperCounterfeitBills.

 

You are simply living your dream the time when you consist of a lot of

cash and money, because

 

of which you can able to enjoy to the core without limitations. Buy

counterfeit money online

 

from here and grab quality undetectable banknotes.

 

SuperCounterfeitBills is one of the best platforms to get top quality

undetectable counterfeit

 

money online. We have taken banknote printing as workmanship and that

is the reason they have

 

the best undetectable particular banknotes that can’t be followed

effectively by counterfeit

 

identifier machines

 

Contact us for best price and deals ever

 

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/"> https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

product link: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-canadian-dollar-on...">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-canadian-dollar-on...

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

- Show quoted text -

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-euros-online/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-euros-online/</a>

 

&nbsp;

 

<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

sitelink:www.buymoneybills.com

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy 100% Undetectable Counterfeit Money Online at affordable prices

 

We are quality leader in authentic Banknote and Counterfeit Banknotes

printing. Our work ranges

 

from the production of substrates and security features, through

banknote printing and web

 

application, to plant engineering. Our high-tech solutions ensure we

produce the best banknotes

 

in the world.

 

authenticcounterfeit has the Best Counterfeit Banknotes for sale.

 

Recent developments in photographic, computer and printing

technologies, along with the

 

availability of low-cost equipment, have made the production of

counterfeit money relatively

 

easy. We are different from every other company in that we produce

super undetected counterfeit

 

notes.We use cutting-edge technology to produce the best counterfeit

banknote and security paper

 

for documents that convey value, identity and confidence.

Contact U

s for prompt response

 

Contact us for best price and deals ever

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/</a>

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy fake Australian dollers online with all other currencies

 

Finding the cheapest way to buy Australian Dollars should ‘in theory’

be a simple process.

 

However, timing your purchase and selecting expensive suppliers is

unfortunately common

 

practice. Buying Aussie dollars at the airport is a costly mistake. At

MyTravelMoney, our

 

editorial team have compared the travel money market to bring you

suppliers that offer

 

Australian Dollars at no commission, great rates and next day

delivery. Typically, we have found

 

that buying holiday money online is not only secure, but extremely

cost effective.

 

Contact us for best price and deals ever

website:  <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink:https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-fake-australian-dollar-online/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-fake-australian-dollar-online/...

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

The Best Counterfeit Money For Sale

 

Talking about choosing counterfeit money, one thing that comes to mind

quality effectiveness and

 

durability. the best counterfeit money for sale.

 

But the best counterfeit money for sale isn’t pretended instead it’s

like 100 percent real

 

currency. Most people United Nations agency area unit unaccustomed

counterfeit cash usually

 

escort a question wherever i able to purchase counterfeit cash. The

answer is search on the net

 

there area unit several corporations United Nations agency print

counterfeit banknotes

 

purchasable. the best counterfeit money for sale.

 

Contact us for best price and deals ever

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/the-best-counterfeit-money-sale/">https://www.supercounterfeitbills.com/the-best-counterfeit-money-sale/</a>

sitelink:<a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

<a href="https://www.flymedishop.com">otherlink: https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE

- Show quoted text -

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

sitelink: www.buymoneybills.com

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

product link: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-dollar-bills/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-dollar-bills/</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy 100% Undetectable Counterfeit Money Online

 

When anybody discusses about undetectable fake money so one thing that

comes in the every mind

 

is that counterfeit currency which is very useful. Now you can buy

counterfeit money online that

 

looks real from SuperCounterfeitBills.

 

You are simply living your dream the time when you consist of a lot of

cash and money, because

 

of which you can able to enjoy to the core without limitations. Buy

counterfeit money online

 

from here and grab quality undetectable banknotes.

 

SuperCounterfeitBills is one of the best platforms to get top quality

undetectable counterfeit

 

money online. We have taken banknote printing as workmanship and that

is the reason they have

 

the best undetectable particular banknotes that can’t be followed

effectively by counterfeit

 

identifier machines

 

Contact us for best price and deals ever

 

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/"> https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

product link: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-canadian-dollar-on...">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-canadian-dollar-on...

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

- Show quoted text -

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-euros-online/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-euros-online/</a>

 

&nbsp;

 

<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/</a>

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

sitelink:www.buymoneybills.com

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy 100% Undetectable Counterfeit Money Online at affordable prices

 

We are quality leader in authentic Banknote and Counterfeit Banknotes

printing. Our work ranges

 

from the production of substrates and security features, through

banknote printing and web

 

application, to plant engineering. Our high-tech solutions ensure we

produce the best banknotes

 

in the world.

 

authenticcounterfeit has the Best Counterfeit Banknotes for sale.

 

Recent developments in photographic, computer and printing

technologies, along with the

 

availability of low-cost equipment, have made the production of

counterfeit money relatively

 

easy. We are different from every other company in that we produce

super undetected counterfeit

 

notes.We use cutting-edge technology to produce the best counterfeit

banknote and security paper

 

for documents that convey value, identity and confidence.

Contact U

s for prompt response

 

Contact us for best price and deals ever

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-counterfeit-10-pounds-bill/</a>

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Buy fake Australian dollers online with all other currencies

 

Finding the cheapest way to buy Australian Dollars should ‘in theory’

be a simple process.

 

However, timing your purchase and selecting expensive suppliers is

unfortunately common

 

practice. Buying Aussie dollars at the airport is a costly mistake. At

MyTravelMoney, our

 

editorial team have compared the travel money market to bring you

suppliers that offer

 

Australian Dollars at no commission, great rates and next day

delivery. Typically, we have found

 

that buying holiday money online is not only secure, but extremely

cost effective.

 

Contact us for best price and deals ever

website:  <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink:https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/buy-fake-australian-dollar-online/">https://www.supercounterfeitbills.com/buy-fake-australian-dollar-online/...

sitelink: <a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

otherlink: <a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

The Best Counterfeit Money For Sale

 

Talking about choosing counterfeit money, one thing that comes to mind

quality effectiveness and

 

durability. the best counterfeit money for sale.

 

But the best counterfeit money for sale isn’t pretended instead it’s

like 100 percent real

 

currency. Most people United Nations agency area unit unaccustomed

counterfeit cash usually

 

escort a question wherever i able to purchase counterfeit cash. The

answer is search on the net

 

there area unit several corporations United Nations agency print

counterfeit banknotes

 

purchasable. the best counterfeit money for sale.

 

Contact us for best price and deals ever

website: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

Weblink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>

 

pagelink: <a href="https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/">https://www.supercounterfeitbills.com/services/counterfeit-money/</a>

Email: supercounterfeitbills@gmail.com

 

Whatsapp No: +1 (480) 382-4693

productlink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com/the-best-counterfeit-money-sale/">https://www.supercounterfeitbills.com/the-best-counterfeit-money-sale/</a>

sitelink:<a href="http://www.buymoneybills.com">www.buymoneybills.com</a>

sitelink: <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>

otherlink: <a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>

<a href="https://www.flymedishop.com">otherlink: https://www.flymedishop.com</a>

<a href="https://autopowerbooster.com">https://autopowerbooster.com</a>

<a href="https://www.maxmedishop.com">https://www.maxmedishop.com</a>

 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback