Lukáš Pokorný: "Jakmile ukážeš, že jsi aktivní, tak se vyčleníš o level výš"

Rozhovor s Lukášem Pokorným vznikl prvotně jako snaha představit absolventy oboru Informační studia a knihovnictví, kteří jsou zaměstnaní na zajímavých pozicích více či méně spjatých s oborem. Lukáš v současné době pracuje jako konzultant internetového marketingu a studuje doktorský program na ÚISK v Praze, v rozhovoru však zachází dál, než je "jen" popis toho, čím se živí.
Lukáš Pokorný
 

Co tě tedy v současnosti živí? A je to současně i tvůj koníček nebo se ve volném čase věnuješ něčemu zcela odlišnému?

Moje práce je částečně mým hobby. Ale ve volném čase se snažím nepracovat, i když to bývá těžké. Kromě koníčků je pro mě největší relax cestování a čas strávený bez připojení k internetu. Žádné PC nebo mobilní net, prostě nic. Je zásadní měnit prostředí, aby člověk věděl, že realita může být jiná než ta, v jaké žije. Tím získává nadhled a vnitřní svobodu. A pohodu.

 

Téma tvé diplomové práce Informační politika USA a zemí Evropské unie ve vztahu k mezinárodně politickému konfliktu v Afghánistánu a v Iráku v letech 2001 - 2005" je, alespoň podle mého názoru, dost vzdálené tomu, čemu se nyní profesně věnuješ. Vedly tě k práci v internetové agentuře znalosti, které jsi získal na KISKu?

Vůbec ne. Když jsem studoval, tak to prostě nebylo o komerčním využití našich znalostí. To, co dělám teď, jsem se začal učit během práce v knihovně, když nebylo co dělat. Občas si říkám, že si zase odskočím někam do knihovny na rok odpočinout, protože mě ta práce svým způsobem bavila a měl jsem ji rád.

Ten název mé diplomky odráží jedno z mých hobby.

 

Kdyby šlo zařídit vrácení se zpět v čase a ty by sis znovu volil, kam po škole nastoupíš, rozhodl b ses pro stejnou oblast nebo máš pocit, že tě to táhne jinam?

Táhne i netáhne. Ta zásadní věc zní: jak spojit vydělávání peněz a práci, která mě nabíjí? Časem snad přijdu na to, jak na full-time pracovat pro nevládku nebo někde učit a přitom neřešit nedostatek peněz.

 

V tvé pracovní vizitce je: „...zaměřuje se zejména na audity webů z hlediska optimalizace a použitelnosti. Přednáší na SEO workshopech, školeních PPC (...)" Co přesně je náplní práce SEO konzultanta? A máš čas dělat něco, co tě „baví?

Hlavní náplní práce SEO konzultanta je mít disciplínu k tomu, aby svoje teoretické znalosti neustále převáděl do praxe a nechtěl si věci ulehčovat.

A moje vlastní náplň práce? Mohl bych tu vyjmenovat věci od analýzy klíčových slov po vyhodnocování dat z Google Analytics, ale to vše lze najít online napsané lépe, než bych to řekl já. Záleží taky na tom, co jiného tě baví: neznám lidi, kteří by byli jen SEO konzultanti. Časem začneš dělat PPC reklamu, použitelnost a podobně.

 

Myslíš si, že absolventi KISKu mají už dostatečně hluboké znalosti na to, aby po ukončení studia mohli nastoupit na obdobnou pozici, kterou zastáváš ty?

Internetový marketing se na školách moc neučí. Člověk se musí rozhodnout, že se ty věci naučí sám, a pak může nastoupit kdykoli kamkoli za slušné peníze, protože dobrých lidí je nedostatek.

Tím, že jsem to otevřeně řekl, teď způsobím, že si uchazeči budou žádat větší nástupní plat. Ale zároveň zdůrazním, že nedostatek se týká těch skutečně dobrých lidí. Rádoby SEO konzultantů jsou mraky.

 

Myslíš si, že existují některé specifické obory (vyjma samotného knihovnictví, kde to chápu jako samozřejmost), pro které je absolvent oboru Informační studia a knihovnictví připraven mnohem lépe, než absolvent kterékoli jiné vysoké školy?

Nemyslím si. Ale státnice jsem měl v roce 2006. Od té doby se knihovnictví na FF v Brně posunulo mnohem dál.

Výhoda tohoto oboru  jako celku je, že naučí lidi pracovat s informacemi tak, jako nikde jinde. Pak už záleží na tom, do čeho se absolvent pustí. Jestli bude pracovat v knihovně, bude dělat SEO či třeba competitive intelligence, to je na něm.

Já mám pořád tendenci zdůrazňovat vlastní iniciativu, ale ono to tak prostě je.
Většina lidí nedělá nic než to, co se musí. Jakmile ukážeš, že jsi aktivní, tak se z této skupiny vyčleníš o level výš. Právě na znalostech, vlastní iniciativě a vlastní motivaci se pak začíná lámat to, zda je člověk dobře zaměstnatelný nebo ne.

Nezáleží na tom, zda vystudoval knihovnictví nebo analytickou chemii.

 

V oblasti internetu vidíš určitě dál, než „obyčejní uživatelé"... kam se podle tebe budou v příštích pěti letech ubírat trendy v oblasti Webu 2.0? A bude se o něm ještě dát mluvit jako o webu 2.0 nebo už půjde/jde o přežitý termín?

Web 2.0 je dnes norma a přiznám se, že jsem ten výraz naposledy použil ve škole. Ale v teorii určitě místo má, protože prostě pojmenovává určitou fázi vývoje internetu.

A k tomu internetu v příštích pěti letech: bude se prohlubovat sociálno a proběhne hlasitá diskuze na téma soukromí a sledování uživatelů.

Ale na internetu je krásné, že čas od času přijde něco úplně nového a všechna očekávání to ohne trochu jiným směrem.

Těším se, co to bude v příštích pěti letech.

 

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback