Malé divadlo hudby v Knihovně Jiřího Mahena

Článek čtenáře seznamuje s rozmanitou kulturní činností Malého divadla hudby, které působí při Hudební knihovně KJM v Brně.
Brno je skutečné kulturní město. Každý den je možné vybrat si z nabídky divadelních inscenací, koncertů klasické hudby i klubových představení populárních kapel. Na různých místech potkáváme řadu monumentů, procházíme ulicemi lemovanými historickými i moderními budovami. Kam se člověk otočí, dostane se do konfrontace s nějakou formou kultury. Do tohoto výběru přispívá také Malé divadlo hudby (MDH), instituce fungující v Knihovně Jiřího Mahena pod patronátem Hudební knihovny již 13 let. Svou náplní často dorovnává chybějící články v nabídce jiných kulturních zařízení.

Jedinečná je právě myšlenka, která dala podniku vzniknout. Bylo tomu v 60. letech minulého století a odehrálo se to na půdě Moravského muzea. Původní název v sobě nesl i literární stránku a zněl: Malé divadlo hudby a poezie. V rámci častých setkání se scházely nejvýznamnější brněnské osobnosti a diskutovaly nad problémy, jimiž se nemohly zaobírat na jiném místě, často kvůli ideovému plánu tehdejšího politického režimu.

Ideové bloky odpadly díky přeměně politického systému, zůstaly však jiné bariéry. Náhlá velká otevřenost způsobila větší rozvrstvení společnosti. Milovníci hudby se mohou účastnit různých akcí na různých místech, což na jednu stranu spojuje úzce zaměřené záliby těchto jedinců, ale na straně druhé zamezuje širšímu kontaktu a konfrontaci s jinými, byť blízkými zájmy. Akce, koncerty i setkání s mimořádnými osobnostmi v rámci Malého divadla hudby tyto bariéry ruší. Návštěvníkům se nabízí jedinečná možnost setkat se se svými vzory a podělit se se stejně orientovanými lidmi o své názory.  

Po dobu existence se pokoušíme plnit plány tohoto poznání a nutno říct i s kladnou odezvou našich návštěvníků.

V rámci pořadů, konaných s určitou pravidelností, se uskutečnila setkání s několika významnými osobnostmi, např. s profesorem Milošem Štědroněm, skladatelem Pavlem Blatným, světovou houslistkou Sophií Jaffé a jinými.

Příchozí se mohli účastnit také několika tematických večerů s mexickou nebo srbskou hudbou. Nechyběla ani hudebně-divadelní revue. V neposlední řadě je Malé divadlo hudby otevřeno také mladým, začínajícím umělcům, kteří se zde mohou pochlubit svým uměním či svými znalostmi.

Ať už Vás v našem programu zaujme ledacos, vždy jste u nás vítáni, ve Schrattenbachově paláci na ulici Kobližná nebo v budově Kleinova paláce na Náměstí Svobody.

Abychom byli správnými hostiteli, nabízíme všechny akce zdarma, a tudíž se u nás můžete cítit jako na skutečném setkání s přáteli.

Další fotografie přibližující činnost MDH najdete ve fotogalerii Hudební knihovny.

Literatura

Kučera, T.; Pantůček, V.; Špaček, J.: Malé divadlo hudby : Historie. Archiv Knihovny Jiřího Mahena, Brno.

Štědroň, Miloš: Josef Berg, skladatel mezi hudbou, literaturou a divadlem. Masarykova univerzita v Brně, Filozofická fakulta. Brno 1992.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback