Máma a smysl života

13. 1. 2012

Autor titulu: Irvin D. Yalom

Žánr: psychologický, populárně naučný, současná lit.

Přebal knihy:

Popis knihy:

Gáby tu nedávno psala o jiné knize tohoto autora. I Máma a smysl života je hodně o smrti, umírání a našem strachu. Velkou roli v ní hrají především ženy - autorova matka, pacientka vyrovnávající se se smrtelnou nemocí nebo pacientka vyrovnávající se se smrtí partnera. Při čtení neustále zkoumáte vlastní nitro jako bolavý zub. Zkoušíte si představit své pocity, své reakce v situacích, o kterých čtete. Není to poklidné čtení před usnutím - a protože nejvíc času na čtení mám večer v posteli, prokousávala jsem se knihou opravdu dlouho. Někdy mi stačil odstavec, jindy jsem zhltla celou kapitolu.

Přiznám se, že někdy pro mě bylo obtížné vyrovnat se zřetelně americkým způsobem psaní autora. Stejně tak se přiznám k tomu, že s podobným druhem literatury nemám příliš mnoho čtenářských zkušeností. Autor je spisovatelský i terapeutický profesionál, z textu to je zřejmé, a občas přemýšlíte nad tím, že některé pasáže píše víc terapeut než spisovatel a máte chuť se vzpouzet a říkat si "nemáš patent na pravdu, u někoho jiného by to bylo jinak". A pak se vzdáte a poddáte se vypravěči příběhů, protože tak to má být. Vyprávění příběhů, naslouchání příběhům přece přetvářelo naše nitro od věků. Zajímavým médiem pro tuto publikaci by byla audiokniha - s koukáním do plamenů by se možná zasuté vzpomínky, nečekané myšlenky a zajímavé podněty ve vašem nitru posouvaly snáze. Ale děje se to i při klasickém čtení, slibuji.

Jestli od literatury čekáte únik a odreagování, tak se "Mámě a smysl života obloukem vyhněte", jestli ale potřebujete, aby se ve vašem nitru začaly posouvat zemské desky, neváhejte.

Poznámka: Knihu doporučují odborníci na portálu Bibliohelp s klíčovými slovy jako "vlastní smrt", "utrpení", "úmrtí blízkého člověka", "sebepřijetí", "sebepoznání".

Poznámka redakce: 

 

Kniha vyšla v nakladatelství Portál. Jakožto recenzní výtisk je k dispozici zájemcům z řad čtenářů Inflow a rozšiřuje tak fond Knihotočové knihovničky

 

Úryvek z knihy:

Myslím na tu přeplněnou kolečkovou židli v domově důchodců ve Washingtonu, D.C. Částečně blokovala vchod do jejího pokoje a byla obklopena stolečky zarovnanými nejméně jedním výtiskem, někdy více, od každé knihy, kterou jsem napsal. Při více než tuctu knih a navíc dvou tuctech cizojazyčných překladů se komínky nebezpečně kymácely. Často jsem si představoval, že by stačil středně silný otřes půdy, aby ji pohřbil až po bradu pod knihami jejího jediného syna.

Kdykoli jsem za ní přišel, našel jsem ji usazenou v židli se dvěma nebo třemi mými knihami na klíně.  Potěkávala je, čichala k nim, laskala je - dělala s nimi všechno mimo čtení. Byla skoro slepá. Ale i předtím, než jí selhal zrak, by jim neporozuměla: jejím jediným vzděláním byl naturalizační kurz k získání amerického občanství.

Jsem spisovatel. A máma neumí číst. Přesto se k ní obracím kvůli smyslu svého celoživotního díla. Jak má být změřeno? Podle vůně, prosté váhy mých knih? Podle vzhledu obálky, podle hladkého, jakoby teflonového povrchu desek? Všechen usilovný výzkum, vzlety inspirace, úzkostlivé hledání správné myšlenky, prchavá elegance vět: nic z toho nikdy nepoznala.

Smysl života? Smysl mého života.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback