Matka ve městě a v Knihovně Jiřího Mahena

Článek seznamuje čtenáře s proaktivním přístupem Knihovny Jiřího Mahena v Brně k rodičům s malými dětmi (a to nejen k rodičům z řad návštěvníků knihovny, ale také z řad zaměstnanců KJM). Výsledkem této snahy je zbudování mateřských koutků v ústřední knihovně a na třech pobočkách, které se staly součástí sítě Family pointů budovaných ve veřejných prostorách města Brna.

V dřívějších dobách byly vidět kočárky více v parku a klidnějších ulicích než na frekventovaných zónách města. Neznamenalo to, že by se matky stranily společnosti, ale byl to jiný způsob života. Dnes se vše pohybuje rychlým tempem a každý chce být v centru dění, což platí bezesporu i o moderních matkách. Jsou vidět po celém městě - v kavárnách, restauracích, nákupních centrech, v kulturních institucích. I když se chtějí maminky setkávat, povídat si o radostech i starostech, na druhou stranu hledají klidové místo pro nakrmení a přebalení svého miminka. Maminek s dětmi je denně v knihovně poměrně hodně, s kočárkem se díky bezbariérovým vstupům a výtahu mohou pohybovat po celém prostoru a často byly vídány, jak přebalují či krmí svoje ratolesti, aniž by k tomu měly adekvátní podmínky. A tak byl z iniciativy pracovnic vybudován malý mateřský koutek.  

Family point v prostorách výpůjční haly KJM

Family point - nabízí rodičům s malými dětmi místo pro přebalení a nakrmení dětí. V příjemném a klidném prostředí knihovny mají rodiče možnost své děti zaopatřit. Informace pro rodiny nabízí knihovna např. v podobě bezplatného internetu či nabídky knihovního fondu, který obsahuje literaturu i časopisy věnované dětem a rodičům.

Tato aktivita se setkala s velkým pozitivním ohlasem a posléze se stala vstupenkou do celoměstského projektu - Budování Family pointů ve veřejných prostorách. Knihovna se stala významnou součástí sítě Family pointů, poněvadž nezůstalo pouze u jednoho místa, ale Family pointy byly zřízeny ještě na třech pobočkách (pozn. redakce: jedná se o pobočky Bystrc, Maloměřice a Židenice). V ústřední knihovně byl přesunut do větších prostor, a kdyby to bylo možné, tak by se mohl FP stěhovat zase dál. Family point není jen místo pro rodiče, ale také informační servis a poradenství, akce pro rodiny. Jejich využívání se stalo součástí každodenního života brněnských maminek a je jistě službou, která bude i nadále vyhledávána.

Projekt Family point

Family point: Zdravé přebalování

Je velmi důležité, aby byli klienti spokojeni v naší instituci, ale stejně je důležité, aby byli spokojeni i ti, kteří stojí na druhé straně pultu - matky zaměstnané v KJM. Proto se začala knihovna intenzivně věnovat prorodinné tematice a za své snažení získala ocenění Společnost přátelská rodině a aktivně se zapojila do pilotního projektu ANIMA PLUS, jehož prostřednictvím probíhá Audit rodina a zaměstnání.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback