Metodika.knihovna.cz – průběh APLS projektu v dalším semestru

Článek popisuje další semestr projektu Metodika.knihovna.cz Aplikačního semináře 2. Rozebírá zkušenosti a postup, kterými museli studenti projít.

Kdo jsme? A co chceme? Náš projekt Metodika.knihovna.cz (původně nazvaný Infopoint a později Metodiky.knihovna.cz) se snaží přinést dobrou praxi knihovnám a inspirovat je při vytváření lekcí informačního vzdělávání ve svých knihovnách.

Ušli jsme dlouho cestu. V září jsme měli představu nějaké platformy, která pomalu vyústila v publikaci, ale nakonec jsme se vrátili k platformě, která má něco knihovníkům přinést a pomoci jim v tom, co v knihovně dělají, tedy pomáhají rozvíjet informační gramotnost a informační vzdělávání v knihovnách. A nejen to.

Sesbírali jsme 150 metodik, z toho 15 metodik v angličtině. Poptávali jsme se nejrůznějších knihoven, některé nám řekly, že metodiky pro lekce nevytvářejí, že mají jenom pár poznámek a prezentaci. Některé měly něco vytvořené, podělily se. Někteří měli něco vytvořené, ale podělit se nechtěli. Potom jsme narazili na soutěž OKNA (O knihovnických aktivitách), kde jsou zpřístupněné vítězné metodiky informačního vzdělávání. Je jasné, že jsme všem lidem, co metodiky vytvářeli, nebo je jinde zpřístupnili, museli napsat, zda je můžeme zpřístupnit i my.

Ale co tomu předcházelo? Museli jsme se prvně rozhodnout, podle jakých kritérií metodiky, které už jsme měli sesbírané, rozřadíme. Nabízelo se nám spoustu modelů informačního vzdělávání. Nakonec jsme se rozhodli pro model CEINVE, který je i dostupný na našich webových stránkách, aby byl pochopitelný i pro knihovníky, kteří ho neznají.

Když jsme měli vybraný model IV, tak jsme si museli dále určit, jak metodiky rozdělit podle věkové skupiny. Nakonec jsme se rozhodli pro tři skupiny – 1. stupeň, 2. stupeň, SŠ. Pokud by nám byly poskytnuty metodiky pro děti v mateřské škole, nebo pro vysokoškoláky, samozřejmě věkové kategorie je možné rozšířit.

Už jsme tedy měli namyšlené, co chceme jak rozdělit a podle čeho. Měli jsme už nějaké připravené metodiky, takže jsme je museli převést do formátu pdf.

A teď k webu. Ten jsme poprvé řešili již v Křižanově. Rozhodli jsme se, že použijeme portál knihovna.cz a uděláme si tam další doménu. Museli jsme oslovit pana Martina Krčála, který nám ji zpřístupnil. Dále jsme si zakoupili šablonu pro Wordpress, která odpovídá šablonám pro e-shop, hodila se nejlépe pro náš web.

Museli jsme si zařídit grafika a domluvit se s ním, co vlastně po něm chceme. Výsledek se nám celkem líbí, stále však na něm pracujeme. Vyhledávání je jednoduché podle filtrace, co vlastně chcete vyhledávat, podle věku, kategorie IV, nebo i dle jazyka.

Pokud se vám náš projekt líbí a chtěli byste nám poslat metodiku, není problém, máme na svých stránkách pro to vytvořený vlastní formulář.

Za tým Metodika.knihovna.cz

 

                                                           Denisa Šnédarová

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback